Erhan Sezer

Erhan Sezer

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
96
Gösterim
Adı:
Erhan Sezer
Unvan:
Türk Yazar
  • Erhan Sezer'in ilk kitabını yarıda bırakalı herhalde üç dört sene olmuştur. "Yaşama Hakkı" kitabını sadece yirmi sayfa kadar okuyabildim, çünkü ötesini kaldırmak imkânsızdı. Bu kitabının ilk sayfalarında okurlara seslenen Sezer, bizi militan, haklının yanında duran ve ezilenlerden yana yazan bir yazar olduğu konusunda uyarıyor. "Yaşama Hakkı" adlı oldukça hacimli eserinin ilk bölümünde bence militanlık klişeler içerisinde kayboluyor ve yazık oluyor: Öğretmenliğe yeni başlayan baş karakterimiz öğretmenliğinin ilk gününde müdürünün iktidar yanlısı ve savunucusu, öğretmenlerin bir çoğunun ilerici olmaktan uzak insanlar olduğunu öğreniyor.. ilkokul öğretmeni olduğu için kendi sınıfına girdiğinde öğrencileriyle tanışmaya başlıyor ve öğrencilerinden birinin yorgun olduğunu görüyor: öğrenci meğerse çalışmakta ve evinin geçinmesine yardımcı olmaktadır. Öğretmenimiz burada durmaz, çocuğu dışarıda yemeğe götürür ve onu yakından tanımaya çalışır.

    Erhan Sezer'in militanlığı ne yazık ki edebiyata oturmuyor. Keşke daha kısa yazsaydı, keşke bizi hakikatlerin anlatıldığı bir avuç insan gibi görmeseydi, keşke bize küçük emrah taktikleriyle militanlığını satmasaydı. Bu tarzıyla sol görüşlü Halit Ertuğrul havası yaratıyor ne yazık ki. Ancak burada hakkını yememek gerekiyor; Umut İnsanda adlı eseri diğer iki eserine göre çok daha iyi, kalemi daha iyi, hatta diyalogları daha iyi. Peki sorun ne? Bu kitap da altı yüz sayfalık bir roman ve burada yanlış anlamalar sonu hapse düşen emir'in hapisten çıktıktan sonra hayata uyum sağlama çabaları anlatılıyor. Kitaptaki sorun, yazarın ekonomik bir tarz tutturabilecekken bunu es geçerek ısrarla uzun uzun konuşan, anlatan karakterleri önümüze sürüp durması. Birkaç satırda anlatılabilecek ruh halleri gereksiz diyaloglarla anlatılmaya çalışılıyor ve o zaman bu mayanın tutmadığını daha iyi anlayabiliyoruz.

    Erhan Sezer daha kısa yazmalı, gerçeklik hissi daha yoğun karakterler yaratabilmeli. Bizi bir şeylere ikna etmek ve bu uğurda militanlık yapmak yerine, anlatmak istediği dünyayı algılamamızı sağlayan olaylar , anlatılar, karakterler ve bir dil geliştirmeli. Eğer Umut İnsanda adlı eserindeki gereksiz sayfalar atılabilse kitap belki daha dikkat çekici bir hâl de alabilir, çünkü aslında yazar eski eserlerine kıyasla daha rahat kullanıyor kalemini; ama bu ilerlemeye rağmen metin yine de kofluğunu hissettiriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erhan Sezer
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.