Erik Kessels

Erik Kessels

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
92
Gösterim
Adı:
Erik Kessels
Unvan:
Hollandalı Görsel Sanatçısı, Yazar
Doğum:
Roermond, Hollanda, 11 Mart 1966
Erik Kessels (1966), Hollandalı bir sanatçı, tasarımcı ve küratördür. Neredeyse Her Filmde devam eden serisinde, bulunan anlık görüntüsünü bir solo yazar olarak araştırmaya devam etmektedir. Bu seride fikir toplamaktır.
Bu dönüştürücü anların farkına varmayı öğrenin. Mükemmel olmayanı, fotojenik olmayanı,“çirkin" olanı göz ardı etmeyin. Çünkü ilham onlarla da gelebilir.
Tuhaf ve çirkin diye başta burun kıvrılan tüm güzel akımları hatırlayın: soyutçuluk, dadaizm, punk grunge, Tom Waits'in tıraş bıçaklarıyla gargara yapmış gibi çıkan sesinin mükemmelliği. Çevrenizi her an incelemek sizin için bir içgüdü olmayabilir fakat bir beceri olarak geliştirilebilir. Otomatik pilotunuzu kapatın. Başınızı cep telefonunuzdan kaldırın. Biraz yavaşlayın ve bakışlarınızı keskinleştirin. Zaten şaşırtıcı olanı arıyor olsanız bile şaşıracaksınız. Beklenmedik olanı öngöremezsiniz fakat onun farkına varmayı öğrenebilirsiniz.
Fazla düşünmek riskli olabilir fakat o riski alın. Yaratıcı süreç, altın bulmak için toprağı elemek gibidir: Orada bir yerlerde bir saf altın parçacığı olabilir ve onu elinize almak için dizlerinizin üzerine çöküp çamuru elemek sizin görevinizdir. Altını bulduğunuzdan yüzde 110 emin olduğunuz an ise muhtemelen aramaya başka yerlerde devam etmeyi düşünme vaktidir.
Ben kötüyle beraber iyiyi de yok etmekten bahsetmiyorum. Yapmanız gereken, ışıklandırmayı değiştirmek kadar basit bir şey olabilir. Yeni bir bakış açısı. Bir kavramın düzeltilmesi veya bir açının değiştirilmesi. Bunun anlamı gelişmeye devam etmek olabilir, hatta siz tümüyle hatalı olabilirsiniz. Güvensizliklerinizin sizi boğmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi paniklemeyin.
Güvensizlik sizin en değerli varlıklarınızdan biridir.
Bir şeyler denemiş olan hemen hemen herkesin acemice yapılmış girişimlerle, ret mektuplarıyla ve ezilip geçilmeye, görmezlikten gelinmeye dair anılarla dolu vitrinleri vardır.
Beğenilerin Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalar üzerinden belirtildiği bir çağda ünlü ve hırslı insanlar tanımadıkları kişilerin onayını almak istiyorlarsa, çok kolay unutulabilen bir şeyi hatırlatmakta fayda var: Bir milyon insan çok da güzel yanılıyor olabilir.
Bestseller listelerinin, pop müzik listelerinin, seçim sonuçlarının ve gişe hasılatlarının her gün kanıtladığı, herkesçe bilinen bir gerçek var: Kalabalıkların bilgelikle pek ilgisi yoktur.
Yazar William Gass'ın dediği gibi “bazen kazalar meydana gelir ve bir güzellik doğar"
...
Gastronomi boyutundan bakıldığında görülen bir başka güzellikse morfin bağımlısı bir eczacının, onu mahveden uyuşturucu probleminden kurtulmak için bir iksir arayışına girişmesiyle doğmuştur. Söz konusu kişi, iksir yerine Coca- Cola'yı yaratan şanslı eczacıdır.
Tıp dünyası, Profesör Wilson Greatbatch'ın, kalp ritimlerini kaydeden bir cihaz yaratmasıyla sonsuza kadar değişmiştir. Greatbatch cihaza yanlış rezistansı takmış ve cihazın tıpkı nabız gibi attığını, durduğunu, yeniden attığını fark etmiştir. Kalbin ritmini düzenleyen alet nihayetinde milyonlarca insanın hayatını kurtaracak bir çuvallamadır.
Bugünün kent manzaraları birer tekdüzelik ve tekrarlama örneğidir. Aynı dükkânlar. Aynı tabelalar. Birbirinin aynısı caddeler, kafeler ve alışveriş merkezleri. Birbirinin kopyası parklar.
168 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
ÇUVALLADIN!
Hataları iyi fikirlere dönüştürmeniz ve çuvallarlarken başarılı olmanız için öneriler.
.
.
.
Uzun zamandır bana bu kadar ilham veren bir kitap daha okumamıştım. Her sayfasında başarısız olduğumuzu düşünüp çöpe attığımız her şeyi tekrar tekrar düşünüp onlar için üzüldüm. Kim bilir neleri başarısız diye damgalayıp çöpe gönderdik. Kim bilir kendimize nasıl haksızlıklar yaptık.
Benim için farkındalık aracı ve tabularımı yıkma konusunda beni yüreklendiren bir eserdi. Yazarın ilham aldığı ve etkilendiği birçok sanat eseri sayfalara sıkıştırılmış. Onlara bakarken bile telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ve eski albümlerimizde taşıdığımız sanat eserlerini farkedebilirsiniz. Okuması çok keyifli. Kafa açıcı diye tabir edebileceğim bir eser.
Lütfen okuyun. Bizler başarısız değil, başarıyı yanlış anlayan dikkatsizlermişiz.
.
.
.
"Bu kitabın konusu, diğer seçenek sıkıcı bir şekilde kurallara riayet etmek ve sönük fikirler olduğu zaman muazzam bir başarısızlık örneği sergileme cesaretine sahip olmaktır. Mesele, risksiz olanı reddedip heyecan verici olana ve bilinmeyene kucak açmaktır. Bu kitap, hatalar yapma sanatına adanmıştır.”
(Kitaptan)

Yazarın biyografisi

Adı:
Erik Kessels
Unvan:
Hollandalı Görsel Sanatçısı, Yazar
Doğum:
Roermond, Hollanda, 11 Mart 1966
Erik Kessels (1966), Hollandalı bir sanatçı, tasarımcı ve küratördür. Neredeyse Her Filmde devam eden serisinde, bulunan anlık görüntüsünü bir solo yazar olarak araştırmaya devam etmektedir. Bu seride fikir toplamaktır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.