Erkan Kolçak Köstendil

Erkan Kolçak Köstendil

Yazar
7.6/10
32 Kişi
·
66
Okunma
·
13
Beğeni
·
558
Gösterim
Adı:
Erkan Kolçak Köstendil
Unvan:
Yazar, Oyuncu
Doğum:
Bursa, 16 Ocak 1983
1983 yılında Bursa’da doğdu. Bursa Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında futbolculuk yaptı, Bursaspor’da oynadı. Futbol kariyerinden vazgeçerek tiyatroya yöneldi. Yükseköğrenimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde yaptı.

Tiyatro çalışmalarına Tuncay Özinel Tiyatrosu'nda başlayan oyuncu, AuT ve Karşı Cinsle Tanışma Sanatı isimli oyunlarda farklı karakterleri canlandırdı. Televizonda ilk defa, 2005 yılında Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin üçüncü sezonudaki “galerici” rolünü canlandırdı; sinemaya ise ilk defa Güz Sancısı (2008) filminde “nümayişçi” rolü ile başladı.

2009 yılında “Facebook dizisi” olarak bilinen Mukadderat adlı diziyi yazıp yönetti. Aynı yıl M.A.T adlı polisiye dizinde “Emre” karakterini canlandırdı. Senaryosunu yazıp yönettiği Vakit adlı kısa film, 2010 yılında gerçekleşen Sinepark 4. Kısa Film Festivali’nde, Eskişehir Kral Midas Kısa Film Festivali’nde, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller aldı.2009-2010 yılları arasında Sakarya Fırat dizisinde canlandırdığı “Er Mahmut Karakum” karakteri ile tanınmaya başlayan sanatçı; ardından Torbacının Esrarı, Babalar ve Evlatlar, Merhamet ve One Night in İstanbul gibi yapımlarda yer aldı. Ulan İstanbul adlı dizideki “Karlos” karakteri ile ünü yayıldı.

2014’te Yağmur: Kıyamet Çiçeği isimli sinema filminde “Şenol” karakterini ve İtirazım Var’da “Süpermen” karakterini canlandırdı. 2015’te “Güven” canlandırdığı Kara Bela filminden sonra Muhteşem Yüzyıl adlı tarihi dizide “Şahin Giray Han” karakterini oynadı. Onur Ünlü’nün 2017 yapımı Put Şeylere filminde rol aldı. 2017'te başlayan ay yapım'ın „Çukur“ dizisinde ‘Vartolu Sadettin' karakterini canlandırıyor.

Orta metraj film olan Torbacının Esrarı adlı filmin senaryosunu yazarak çekimlerini Amsterdam ve İstanbul’da gerçekleştirdi. 4 kısa filmlik projesinin ilik ayağı olan senaryosunu yazıp yönettiği Suma adlı filmi ile 2018’de Los Angeles Film Ödülleri’nde komedi dalında mansiyon kazandı.

TİYATRO

Kalp Düğümü – Craft Tiyatro
AuT – İkincikat Tiyatrosu
Karşı Cinsle Tanışma Sanatı – Isparta “sanal cafeyatro”
Ehh, Anadolu'nun sarısı sarı, yeşili yeşil, suyu berrak şarıl, toprağı çiçek açan, can veren bir köyünde gün başladı.
Can sıkıntısı denilen bir hal vermiş yüce yaratan. Her kuluna da bunu nasip etmiş. Bazısına çok, bazısına az. Her kederin, Her sıkıntının sonuna da bir ferahlık kapısı açmış.
Pek tabii, teslim olana...
120 syf.
·Beğendi
Herkese Merhaba;

Son yıllarda herkesin beğenisini toplayan oyuncu Erkan Kolçakköstendil yeteneğini bu kez öykülerle göstermiş.

Çoğunlukla meşhur Çukur dizisinde Vartoli karakteri ile tanınsada, bana göre Ah Ulan İstanbul dizisindeki Carlos karakteri yeteneğini ispatlamıştı.

Oyunculuğun yanısıra tiyatro oyun yazarlığı ve yönetmenliği de olduğu için kitap çıkarmasına hiç şaşırmadım. Her türlü karakteri ustalıkla canlandıran, kendinden bir çok şey ekleyen oyuncuyu yaptığı her işte takip ettiğim doğrudur Kitap çıkardığını görünce merak etmeye gerek yok dedim ve sizler için okudum.

Kitap iki ana öyküden oluşuyor. İlk öykü içinde bir biriyle bağlantılı kısa öyküler yer almakta. İkinci öykü ise bir bütün.

Anlatım basit, açık. Üslüp akıcı ve net. Öyküler kafa kurcalamadan ilerleyip gidiyor, sıkılmadan okunabilir.
Oldukça basit kurgular gibi görünsede yazar aslında derinden düşündürmek istiyor okuru. Özellikle ikinci öykü sonuca varmadan okuru okurken aydınlatıyor.

İlk öykü fantastik içerik ile yazılmış, ikinci öykü ise gerçekçi bir kurgu. Her iki öyküde kitaba ismini veren kelimenin anlamına ulaşıyor. Mukadderat.

Sevmediğim kısmı sadece kelime hatalarının olması. Editörlük kısmında ünlü münlü dememişler ve olduğu gibi çıkarmışlar kitabı.

Sonuç olarak, hiç beklemediğim bir tarzda çıkan kitap güzeldi. İnsanlığa mesajları olan, inançlara dokunan ince bir düşünce yazıları.

Yazarın her türlü film dizi özellikle tiyatrolarını kesinlikle izleyin fakat bu kitabını bulursanız okuyun, indirimdeyse alın ama çokta şeeeyapmayın yani

Sevgiler
120 syf.
·1 günde·8/10
bu kitapta iki uzun öykü yeralıyor. Kitabın arka kapağında sinematografik öyküler diye tanımlanan bu iki öykü sanırım yazarının oyuncu olmasından dolayı bu tanımlamayı gerçekten hak ediyor. Sürprizli, bazen gülümseten . farklı tat da iki öykü. İyi yazılmış ama beni sonları çok tatmin etmedi. daha doğrusu girişler insanı farklı beklentilere sokuyor. Fakat M.K.Perker'in çizgileriyle birlikte hızlı okunan, keyifli bir çalışma olmuş.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ulan İstanbul'un Carlos'u, Çukur'un Vartolu Saadettin'i. İki dizide de başaralı olan bir oyuncu kitapta da göstermiş yeteneğini. Kitap 2 öyküden oluşuyor. İlk öyküdeki Bilen Adam karakteri bana Ulan İstanbul dizisindeki Servet'i hatırlattı . Aynı onun gibi her şeye karışan yorum yapan biri olduğu için sanırım. Ara ara çizimlerin olması daha çok hoşuma gitti. Karakterleri kendi hayal gücümüze göre değil de çizimler göre düşünmek hoş. Güzeldi yani iki öyküde de verilmek istenen mesajları okuyucu muhakkak görüyor. Havada kalan anlaşılmayan bir bölüm de yok. 2. Kitabın geleceğini de söylemişti sıra onu beklemekte
120 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İki tane hikayeden oluşan farklı bir tarzı olan, güzel bir kitaptı. Mukadderat isimli hikâye alttan alttan kaderdeki düzeni anlatıyordu. Yaşlı bir kadının canını almaya çalışan can alıcılar ve bilen adam... Sanki bir dizi izliyormuş izlenimi ile okudum. İkinci hikâye olan "Vakit" iki imamın arasındaki hırs ve hasedi konu almıştı. Ben çok çok keyif aldım. Bu kadar sürükleyici ve güzel olduğunu tahmin etmemiştim. Tavsiye ediyorum. Selametle:)
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Mukadderat kitabı okuduğum en akıcı kitaplardandı kesinlikle, 2 günde bitirdim. Okuduğum ilk sinematografik öykü kitabıydı. İlgimi çekeceğini tahmin etmiştim. Kitap illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş, bu da çok hoşuma gitti. Konusu Mukadderat ve zaman. Seri olabilecek bir kitap,bu yüzden 2. sini bekliyorum. Tavsiye ederim. Mukadderat Erkan Kolçak Köstendil
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
13 yıl önce Türkiye’nin ilk Facebook dizisi olarak yayınlanan Mukadderat sinematografik öyküler olarak karşımızda. Yazarın oyunculuğuna olan hayranlığımdan kitabının çıktığını duyduğum gibi aldım, ilk kitabı olduğundan beklentim pek yüksek değildi aslında ama beklediğimden daha çok beğendiğim bir kitap oldu. Kitap iki uzun öyküden oluşuyor. Özellikle ilk öykünün konusu biraz farklı. Olaylar arasındaki bağlantılar güzel kurulmuş. Sonunu merak ederek bir solukta okuyacağınız bir kitap
120 syf.
·3 günde·6/10
Kitap Erkan Kolçak Köstendil'in seneler önce yazıp yönettiği, Türkiye'nin ilk internet/facebook dizisi Mukadderat'ın bir öykü şeklinde yazıya aktarılmış ve sayfalar arasına serpiştirilen illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş hali.

Olay kurgusu, çizimler, akış son derece ince çalışılmış bir senaryo tadında olmakla birlikte maalesef yayınevinin yaptığı sayısız imla hatası, yazım yanlışı, noktalama işaretlerinin kullanılmamasından kaynaklı anlatım bozuklukları gibi sebeplerle beni anksiyeteye sürükledi. Üstelik elimdeki kitaba ait 4. baskı. Çok üzücü. Oysa işini iyi yapan, titizlikle çalışan editörler olmalı.

Kitap 2 öyküden oluşuyor. Birincisi kitaba ve diziye adını veren Mukadderat, İkincisi Vakit.

İlk öyküde 89 yaşında bir kadının canını almak için dünyaya gönderilen 7 Can Alıcı'yı atlatması ve en başarılı Can Alıcı'nın devereye sokularak kadının canının alınması için görevlendirilmesi anlatılıyor. Bunu yaparken kendisini izleyen bir de Çırak olacak fakat Usta Can Alıcı bu durumdan pek de memnun değil.

İkinci öyküde ise 20 yıldan fazladır orada çalışan tarihî cami imamı ile camisinin hemen yakınına yeni yaptırılan cami ve bütün cemaatin oraya gitmesine sebep olan yeni atanmış genç imamı arasındaki rekabet ve ego çatışmalarını eski-yeni ekseninde okuyoruz.

Ben üslup ve kurgu olarak ilk öyküyü, sadelik ve içtenlik olarak ise ikinci öyküyü daha çok sevdim.

Okumak isteyenlere tavsiyem 4. baskıdan sonraki kitapları incelemeleri ve imla, noktalama, yanlış yazım gibi sorunlar çözüldü ise okumaları yönünde.

Son Not: Umarım yayınevleri baskıya çıkardıkları kitapları bir son okumadan geçirme alışkanlığı edinir.
120 syf.
·4/10
Oyuncu,yazar,yönetmen #erkankoçakköstendil’in #2006 yılında Türkiye’nin ilk #internet ve #facebook dizi olan #mukadderat 13 yıl sonra öyküleştirilmesi Murat Nedim,çizimleri #mkperker tarafından yapılarak biz okurları iki uzun öykü ile buluşturmuşlar.Açıkçası beni pek tatmin etmedi #okudumbitti #illüstrasyon #karakarga

Yazarın biyografisi

Adı:
Erkan Kolçak Köstendil
Unvan:
Yazar, Oyuncu
Doğum:
Bursa, 16 Ocak 1983
1983 yılında Bursa’da doğdu. Bursa Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında futbolculuk yaptı, Bursaspor’da oynadı. Futbol kariyerinden vazgeçerek tiyatroya yöneldi. Yükseköğrenimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde yaptı.

Tiyatro çalışmalarına Tuncay Özinel Tiyatrosu'nda başlayan oyuncu, AuT ve Karşı Cinsle Tanışma Sanatı isimli oyunlarda farklı karakterleri canlandırdı. Televizonda ilk defa, 2005 yılında Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin üçüncü sezonudaki “galerici” rolünü canlandırdı; sinemaya ise ilk defa Güz Sancısı (2008) filminde “nümayişçi” rolü ile başladı.

2009 yılında “Facebook dizisi” olarak bilinen Mukadderat adlı diziyi yazıp yönetti. Aynı yıl M.A.T adlı polisiye dizinde “Emre” karakterini canlandırdı. Senaryosunu yazıp yönettiği Vakit adlı kısa film, 2010 yılında gerçekleşen Sinepark 4. Kısa Film Festivali’nde, Eskişehir Kral Midas Kısa Film Festivali’nde, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller aldı.2009-2010 yılları arasında Sakarya Fırat dizisinde canlandırdığı “Er Mahmut Karakum” karakteri ile tanınmaya başlayan sanatçı; ardından Torbacının Esrarı, Babalar ve Evlatlar, Merhamet ve One Night in İstanbul gibi yapımlarda yer aldı. Ulan İstanbul adlı dizideki “Karlos” karakteri ile ünü yayıldı.

2014’te Yağmur: Kıyamet Çiçeği isimli sinema filminde “Şenol” karakterini ve İtirazım Var’da “Süpermen” karakterini canlandırdı. 2015’te “Güven” canlandırdığı Kara Bela filminden sonra Muhteşem Yüzyıl adlı tarihi dizide “Şahin Giray Han” karakterini oynadı. Onur Ünlü’nün 2017 yapımı Put Şeylere filminde rol aldı. 2017'te başlayan ay yapım'ın „Çukur“ dizisinde ‘Vartolu Sadettin' karakterini canlandırıyor.

Orta metraj film olan Torbacının Esrarı adlı filmin senaryosunu yazarak çekimlerini Amsterdam ve İstanbul’da gerçekleştirdi. 4 kısa filmlik projesinin ilik ayağı olan senaryosunu yazıp yönettiği Suma adlı filmi ile 2018’de Los Angeles Film Ödülleri’nde komedi dalında mansiyon kazandı.

TİYATRO

Kalp Düğümü – Craft Tiyatro
AuT – İkincikat Tiyatrosu
Karşı Cinsle Tanışma Sanatı – Isparta “sanal cafeyatro”

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.