Erkan Özkaya

Erkan Özkaya

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
451
Gösterim
Adı:
Erkan Özkaya
Unvan:
Yazar, Hukukçu, Hakim
Amerika'daki tarantulaların en irisi eurypelma californicum un vücudu yaklaşık olarak beş santim bacakları ise on-on üç santimdir. Bu türden yetişkin bir tarantulaların zehri yirmi insani birden öldürebilecek kuvvettedir.
Pepsis adı verilen dev bir yaban arısı türü, üremek için yuva yapmak ve kuluçkaya yatmak gibi işlerle uğraşmaz. Yumurtalarını onun adına beslemesi ve koruması için dünyanın en iri ve en zehirli örümceği olan tarantulayı kullanır.
Yaban arısı tarantulayı bulduğunda başlayan savaşta tarantulanın en büyük silahı öldürücü zehiridir ancak yaban arıları (pepsis) tarantulanın zehrine karşı özel bir panzehirle korunmuştur ve örümceğin kuvvetli zehrinden etkilenmezler. Sokma sırası arıya geldiğinde örümceği karnının sol üst tarafından sokar ve zehrini buraya boşaltır. Arının zehri, tarantulayı öldürmez ancak onu felç eder.
Etrafı beton kadar sağlam tarantulanın hareket edemeyeceği kadar dar olan ve önceden hazırlanan yuvaya taşınan tarantulanın karnında bir delik açan yaban arısı buraya tek bir yumurta bırakır. Birkaç gün içinde yumurtadan pepsisin yavrusu çıkar. Yumurtalar için gerekli ısı ve larvalar için besin hazırdır. Yavru değişim geçireceği koza dönemine kadar tarantulanın etini yiyerek beslenecek ve onun vücudu içinde korunacaktır. Anne pepsis ise üreme mevsimi boyunca bırakacağı yirmi yumurtanın her biri için ayrı bir tarantula bulmak zorundadır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erkan Özkaya
Unvan:
Yazar, Hukukçu, Hakim

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.