Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara

Yazar
8.5/10
493 Kişi
·
1.790
Okunma
·
486
Beğeni
·
17,2bin
Gösterim
Adı:
Ernesto Che Guevara
Unvan:
Arjantinli Doktor, Marksist Politikacı ve Dönemin Küba Gerillaları İle Enternasyonalist Gerillalarının Lideri
Doğum:
Rosario, Arjantin, 14 Mayıs 1928
Ölüm:
La Higuera, Bolivya, 9 Ekim 1967
Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che...

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Che_Guevara
Deniz her zaman benim en büyük sırdaşım olmuştur; ona anlatılan her şeyi dinler ve derinliklerine gömüp sırlarınızı kimseye söylemez. En iyi tavsiyeleri o verir, istediğiniz her şekilde yorumlayabilirsiniz onun huzurlu sesini.
88 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Arkadaşlar,
Ernesto Che Guevara´yı yakından tanımak istiyorsanız bu kitap size en büyük rehber olur.

Ben yine de önbilgi olması için kısaca bahsedeyim:
1928 yılında Arjantin´de dünyaya gelmiş,iki yaşında yakalandığı astım hastalığı ile tüm yaşamı boyunca mücadele etmiştir.
Spor yapmayı,kitap okumayı,fotoğraf çekmeyi,şiir yazmayı ve satrancı sevmiştir.
1948´de Arjantin’in en büyük üniversitesinde tıp eğitimine başlamışken çıktığı 8 aylık Latin Amerika yolculuğunda halkın yoksulluğunu,güçsüzlüğünü,sosyal ve ekonomik adaletsizliğini gördüğünde,hayattaki ideallerini ve yaşama amacını değiştirmiş ve o dönem Küba Devrimi’ne katılmıştır.


ATATÜRK VE NAZIM HİKMET´TEN ETKİLENMİŞTİR...

O BİR KAHRAMANDIR,HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEMİŞTİR...

Che gibi kararlı,cesaretli insanlar zor bulunur.

Ben bu kitabı okudukça daha çok sevdim Che´yi...
Yaşam felsefesi olsun,hayatı olsun,kitaptaki iç ısıtan o güzel cümleleri olsun...
Çok etkiledi beni...

“Hayatımızı anlamlı kılmak için neler yapıyoruz?"
"Hikayemizin kahramanı biz miyiz yoksa başkaları mı?"
"Kendi hayatımızın kahramanı,kendi ideallerimizin savaşçısı olmak için neyi bekliyoruz?"
"İnanmadığımız,uğruna mücadele etmediğimiz bir savaşta kazanan olabilir miyiz?"
gibi sorularla derin düşüncelere yönlendiriyor ve kararlılık,cesaret,mücadele gibi kavramların üzerinde duruyor yazarımız...

Kendisi 1967 yılında suikasta kurban gitmiş...
Yaşamıyor ama ruhu bu kitapta...
Onu ancak bu kitabı okuyanlar hissedebilir...

İncelememi noktalamadan önce şunu söylemek istiyorum:

"BİR DEVRİMCİ GİDER,BİN DEVRİMCİ GELİR!!!"

İyi okumalar...

https://youtu.be/0k8xMiZp588
https://youtu.be/0alVCMCpODU
88 syf.
·2 günde·Beğendi
"Hayatımızı anlamlı kılmak için ne yapıyoruz? Hikâyemizin kahramanı biz miyiz yoksa başkaları mı?“... Önsözü ile başlamış yazar kitaba. Kimileri kendi hayatının kahramanı olmuştur; kimileri ise bir kahramanı öncü edinmiştir kendine. Kolay değildir, herkesin saygı duyduğu biri olmak. İsmin zikredildiğinde, insanların gözlerini yaşartmak, tüylerini diken diken etmek. Bu dünyada çok az kişiye nasip olmuştur bu özellikler. Ama kolay kolay da kazanılmamıştır bu saygı ve sevgi.

Ernesto Che Guevara da (asıl adı Ernesto Guevara de la Serna) bu hayattaki kahramanlardan biridir. İnandığı dava uğruna hayatı boyunca çalışan ve savaşan bir lider. Latin Amerika'da ezilen halkının haklarını korumak, işçi sınıfının haklarını savunmak için giriştiği mücadeleye, önce Küba'da başlamış; Fidel Castro ile birlikte Küba Devrimi'ni gerçekleştirmiştir.
.
.
Astım hastalığına yakalanmıştır iki yaşında ve otuz dokuz yıllık hayatı boyunca çekmiştir bu hastalığı. Kısacık ömründe pek çok meslek icra etmiş (doktor, komutan, siyasetçi, devrimci), her birinde de pek çok başarıya imza atmıştır. Maddiyata hiçbir zaman önem vermemiş, hem çalışmış hem de okumuştur.
.
.
Özel hayatında çeşitli evlilikler yapmış olsa da; hayatında, ailesinden önce halk gelmiş; hayatı boyunca ezilmiş halk için savaşım vermiştir. Ezilmiş "halk'ı" için demiyorum dikkat ederseniz; çünkü Che Guevara tüm dünyadaki ezilmiş halklar için mücadele vermiştir.

"Ölüm kalım meselesi olan bu mücadelenin bir sınırı yok. Dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan haksızlıklara kayıtsız kalamayız. Bir ülkenin emperyalizme karşı zaferi bizim zaferimiz, yenilgisi de bizim yenilgimizdir."

Sözüyle de bunu belirtmektedir.
.
.
Bol bol kitap okumuş, fotoğrafçılık yapmıştır. Ailesinin maddi güçlüğe düştüğü zamanlarda, fotoğrafçılıktan para kazanmıştır. Edebiyatla da ilgilenmiştir. Hatta kitabın bir kesitinde annesine yazdığı mektupta Nazım Hikmet'ten etkilendiğini gösteren bir kesite yer verilmiş:

"Dün gece bir kitap okudum anne. Ölümü şimdiden bir başarısızlık olarak görmüyorum. Nâzım Hikmet'in de söylediği gibi öldüğümde yalnızca yarım kalan bir şarkının acısını toprağa götüreceğim. Küba Devrimi'ne katılıyorum..."

Önceden de belirttiğim gibi Che Guevara, Küba Devrimi'ne aklında tek bir düşünce ile katılmıştır. O da devrimi yaymak ve Latin Amerika'ya taşımaktır. Çünkü devrimci ruhuna ulaşmasında asıl neden Latin Amerika'nın güçsüz halkıydı. Onlar için mücadele etmiş, yaşadıkları sefaletten onları kurtarmak istemiştir.
.
.
Hani derler ya "bir kitap okudum hayatım değişti" diye. İşte bu kitap benim için tam da öyle bir kitap oldu. Biz de cehalete karşı aynı bu şekilde mücadele vermeliyiz. Evet zor çok çok zor ama imkânsız değil. Che'nin de dediği gibi "Gerçekçi olalım ve imkansızı isteyelim!".. Yılmadan, pes etmeden, yolumuzdan dönmeden mücadele etmeliyiz. Başarısızlıklar yaşayacağız elbette. Ama yaşadığımız tüm başarısızlıklar, kazandığımız büyük zafer için birer alt yapı oluşturacaktır. Ne denli büyük başarısızlıklar yaşarsak; kazancımızın ve zaferimizin de o denli büyük olacağı kanaatindeyim.

Son olarak; https://youtu.be/x8ADAevTOJM

Zafere olan inancınızın hiç bitmemesini dilerim. Kitapla ve bilgiyle kalın.
88 syf.
Destek Yayınlarından çıkan, Zeynep Tütüncü Güngör tarafından derlenerek oluşturulmuş ve Che'nin, hayata karşı vermiş olduğu mücadelesinin bizlere ders niteliğinde sunulduğu güzel ama kısacık kitap.

Özellikle kararlılık, istemek ve onun için mücadele etmek (emek vermek) konu başlıkları üzerinden hem siyaset, hem kişisel alanda yaşanılanlar, hem hayatın getirdikleri noktasında değerlendirilecek önemli dipnotlara sahip. Tabi her ne kadar kişisel alana hitap etmiş olmasa da bugünün dünyasında bu noktada da değerlendirilebilecek dersler mevcut. Konu Che ve onun azim ve kararlı duruşu olunca elbette işin sınıfsal boyutunu da ele almak gerekmekte. Özellikle tek kutuplu dünya ortamında global anlamda patronlar karşısında geri çekilen ve sinen işçi sınıfının ''vazgeçişi'' ya da bu geri çekilmeden arta kalan, mücadeleci daha küçük grupların ''vazgeçemeyişi'' olarak adlandırılabilecek durumdaki işçi sınıfına bir hatırlatma niteliğinde. Che'nin bu kararlılığı o denli halkçı ki bugün bunu vazgeçmeyişi toplum her alanda yorumlayabilmektedir.

Che'nin inancı üzerinden cesaretli bir yaşamın felsefesinin derlenerek sunulduğu bu kitap, gücünüzü kaybettiğiniz her an size destek olabilecek bir eser. Che gibi zor dönemlerin insanının zor dönemlere ait kitabı.
294 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Che'nin kendi elinden yazdığı günlük tadında savaş anılarını okurken kelimenin tam anlamıyla huzur buldum.Küba ihtilalinin bir kısım öncesi ve ihtilale kadar dayanan kısımda Fidel Castro ile Meksika'da bir generalin çiftlik evinde sefer hazırlığı yapmaktadırlar.
Ancak içlerinde bazı hain ve casuslarında olmasıyla(düşmana silah satan)Meksika'nın bazı birliklerine yakalanırlar ve yaklaşık iki aya yakın bir süreyle hapiste kalırlar.(che o dönem meksikada kaçak hayat sürmektedir)
Hapisten çıktıklarında kübaya deniz yoluyla girmeye karar verseler de tecrübeleri az olduğundan gemideki 83 kişiyi neredeyse hepsini deniz tutar ve geçiştirmek adına zaman zaman küba milli marşını söylerler.Zorlu yolculuktan sonra kübaya varılsada yerlerini tespit eden sahil güvenlik gemisi savaş uçaklarını harekete geçirir.Üstlerine bomba yağdığı için ormanlık bir arazide yorucu deniz yolculuğu ardından kamufle olarak saklanırlar.Yorucu yolculuklar esnasında aç oldukları için pek bir şey yiyemezler ancak arazide buldukları şeker kamışlarını emerler.Arazide batista askerlerinin ve uçakların ateşine maruz kalan che ve yanındaki acemi er birliğinden bazıları ölür bazıları ise yaralanır ve birliğin askerleri hayatlarını kurtarmak adına dağılırlar.
Che ve 8 arkadaşı bir grup kalmıştır ve bastıran büyük açlıkla gece buldukları yengeçleri yemeye başlamışlardır.
Bölgede yaşayan bir köylünün kapısını çalıp bir süre burada saklanan che ve arkadaşları belirli bir zaman sonra diğer arkadaşlarıyla da buluşmuşlardır.
Bu zorluklar onlar için ne ilkti ne de son yaşadıkları açlık,susuzluk verdikleri yaşam mücadelesi.Ve devrimin başarıya ulaşmasındaki en önemli etken de Fidelin disiplinli,sert etkileyici fikirleri,tavırları,kararları...
112 syf.
·2 günde·9/10 puan
Emperyalizme karşı meydan okumuş ve ABD'yi baş düşman etmiş bir isim. Tam bir savaşcı. Sömürge ve istilaya karşı. Kısa kısa aforizmalardan oluşan bir Aylak Adam kitabı. Che'nin karakterini anlamak için fikirlerini anlamak için çok güzel bir eser. Gerçek bir vatansever. Doktorluktan savaşçılığa... Mükemmel bilgece görüşler ve davranışlar... Davasına sahip çıkan ve bu uğurda ölen güzel bir karakter.
215 syf.
Che'nin ilk okuduğum kitabıdır.Aynı zamanda en çok sevdiğim kitabıdır. Çünkü kitapta Dr. Che'nin arkadaşı Alberto Granado ve yoldaşları La Poderosa ile olan yolculuğu anlatılıyor. Daha doğrusu Che'nin tutmuş olduğu günlük bu kitap. Onun son sınıf tıp öğrencisi iken, içinde bulunduğu duruma ve ilerde bir ikon haline gelecek duruşuna, düşüncelerine tanık oluyoruz. Yaptığı yolculuklarda sıkça kullandığı "Mate çayı" belki sizin de ilginizi çekebilir. Ben ilk bu kitapta duymuştum ve o zamandan beri severek içerim (Gerçi zamanlarda kilo vermek için falan kullanılıyor :D ). Yolculuğu sırasında Latin Amerika halkının yaşadığı sefalet, yokluk ve zulümlere de değiniyor. Sömürülen köylüleri yakından tanıma fırsatı buluyor. Cüzamlı hastalara yaptığı yardımlar ise insanın yüreğini kıpırdatan türden. Arjantin, Şili, Peru, Amazonlar, Kolombiya, Venezuella, Miami (hatırlayabildiklerim) gibi pek çok yeri içeren bir güzergah izliyorlar. Bu yolculukta yoldaşları(La Poderosa) bozuluyor, tamir ediliyor ve daha pek çok olaylar gelişiyor.
Asıl olan Che'nin Marksist devrimci kişiliği bu yolculukta serpiliyor ve ilerleyen zamanlarda ise perçinleniyor.
Siyasi yönden rahatsızlık duyan okuyucular belki ön yargılı yaklaşabilir. Ama siyasi olarak çok ağır basan bir kitap değil. Bu kitapta Che henüz tıp öğrencisi ve kaşif içgüdüsü ile yolculuğa çıkıyor. Yolculukta dünya görüşü değişiyor. Ayrıca kitabın filmi de var. Onu da ayrıca tavsiye edebilirim. Müzikleri Gustavo Santaolalla'ya ait. Bu müzisyeni de tavsiye ederim. Bir tane film müziğini ekliyorum. Herkese iyi okumalar.

https://www.youtube.com/watch?v=mMSwgG4UOWo

NOT:İncelemeyi okurken bu müziği dinlerseniz süper olur :D
112 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
(Bu bir inceleme değil, alıntıdır. Ama incelemelerde kitabın bana ne kattığını yazarım hep. Bundan farklı ifade edemezdim herhalde kitabı. O yüzden yine meslektaşım Che'den aktaracağım)

"Mezun olduktan sonra bazı özel sebepler ve mizacım yüzünden Amerika'yı gezmeye başladım ve her bir noktasını tanıdım. Haiti ve Santo Domingo hariç nerdeyse bütün Latin Amerika'yı gezdim. Bir doktor olarak, yolculuk sırasında içinde bulunduğum şartlardan ötürü fakirliği, açlığı ve hastalıkları yakından tanıdım. Parasızlıktan bir çocuğu tedavi edemedim, sürekli aç oldukları için sersemleşen insanları gördüm, sürekli çocuklar öldüğü için oğlunun ölümünü önemsemeyen bir babayla karşılaştım. İşte o zaman fark ettim ki ben tıp bilimine büyük bir katkı sağlayıp adımı duyurmaktan daha fazlasını istiyordum: O insanlara yardım etmek."

"Dünyanın neresinde olursa olsun yapılan bir haksızlığı kendinize yapılmış sayın ve bunun için savaşın."

Sözlerindeki ufku yakalamam temennisiyle Ernesto reyiz...
116 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Ah devrim işi ne de zordur... Elbet halk kesimin mutluluğu ve refahı söz konusu iken Devrim yapmaya çalışanlara ise yıpranmalar baş gösterir...

İşte bu küçücük kitapta Che'nin Fidel'e mektubunu, hissiyatlarını, savaş stratejilerini, Gerilla savaşını göreceksiniz... Vietnam ruhunu öylesine kutsal bir hissiyatla Che Fidel'e yazmış ki sanki kendiniz gördünüz, hissettiniz... Şahane bir duygu yaratıyor insana bu kitap...

Havana bildirgesi de cabası...

Okuyun okutun efendim...
Alican Özmerdivenli
Alican Özmerdivenli Savaşmaktan Vazgeçtiğin An Kaybedersin (Cesaretli Yaşam Felsefesi)'i inceledi.
213 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Haksızlıkla mücadelenin simgesi olan Ernesto Che Guevara denildiğinde hepimizin zihninde muhtemelen aynı görüntü beliriyor: Yıldızlı beresi ile delici bir bakış atan Che. Che' nin mücadelesinde anahtar kelime Cesaretti! Hayatı boyunca cesur ve korkusuz biri oldu.Çıktığı ilk yolculuktan bugüne, tek hayali ve fazlaca cesareti vardı.Kazanılan zaferde, gerçekleştirdiği hayalinde onu başarıya ulaştıran şey cesaretiydi. Astım krizlerine, zorlu savaş koşullarına, geride bıraktığı ailesine rağmen cesur bir devrimci olarak hayallerinin peşinden koştu. Doktor, gezgin, devrimci, komutan, siyasetçi,satranç oyuncusu, şiir ve kitap okumayı, fotoğraf çekmeyi seven büyük devrimcinin hayat hikayesini tavsiye ederim.
Keyifli okumalar.
Savaşmaktan Vazgeçtiğin An Kaybedersin (Cesaretli Yaşam Felsefesi)
Ernesto Che Guevara

Yazarın biyografisi

Adı:
Ernesto Che Guevara
Unvan:
Arjantinli Doktor, Marksist Politikacı ve Dönemin Küba Gerillaları İle Enternasyonalist Gerillalarının Lideri
Doğum:
Rosario, Arjantin, 14 Mayıs 1928
Ölüm:
La Higuera, Bolivya, 9 Ekim 1967
Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che...

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Che_Guevara

Yazar istatistikleri

  • 486 okur beğendi.
  • 1.790 okur okudu.
  • 27 okur okuyor.
  • 1.557 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları