Erol Şadi Erdinç

Erol Şadi Erdinç

Yazar
7.5/10
22 Kişi
·
52
Okunma
·
3
Beğeni
·
596
Gösterim
Adı:
Erol Şadi Erdinç
Unvan:
Türk Hukukçu, Editör, Tarihçi, Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1935
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 17 Ekim 2012
Yazar, editör (D. 1935, İstanbul – Ö. 17 Ekim 2012, İstanbul). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra çeşitli gazetelerde çalıştı. Çok sayıda kitabı editör olarak yayına hazırladı. İttihat ve Terakki konusunda çalışmaları ile tanındı. 17 Ekim 2012'de İstanbul'da öldü.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kulunuzdan Gayrısı İttihatçıdır
Yıl 1908. Şemsi Paşa, Manastır postanesinden çıkar. İttihat ve Terakki Cemiyetinin bir fedaisi: Mülazım Atıf Efendi. Ve eli tetiktedir, kalabalıkları delen bir kurşunla II. Abdülhamid’in görevlendirdiği Şemsi Paşa’ya gelir ve ölür. Herkesin ateşten bir gömleğin giydiği, entrikaların yaşandığı, fedailerin kol gezdiği, II. Abdülhamid’in kurtlarla dans ettiği yıllarda İstanbul’un havası çözülmesi zor bir bulmaca gibiydi.
Şemsi Paşa’nın öldürülmesi II. Abdülhamid’in üzerinde büyük bir tesir bırakacaktır. Selanik ve civarı ordu müfettişi olan Hüseyin Hilmi Paşa’ya soruyor: “Kimdir bu İttihatçılar?” cevap çok manidardır: “Kulunuzdan gayrısı İttihatçıdır.”
Devleti Aliyye Osmaniye, Dünya Kamuoyunda en söz edilen ve en dikkat çekici dönemlerini yaşadı. Emperyalist güçlerin, İngiltere Kralı Edward ile Rus Çarı Nikola’nın Osmanlıyı paylaşmak için yaptıkları Reval Görüşmeleri izlenilecek günümüze kadar devam edecek: sömürme ve kan dökmekten başka bir şey değildir. Keza, Osmanlı’nın özgür ve hoşgörüyle yönettiği toprakları top yekûn bir istilayla bölündü, alındı. Deyim yerindeyse Osmanlı Coğrafyası içten/dıştan ihanetin en büyüğünü yaşadı. Hatırı sayılan iki tarih hocası: İlber Ortaylı, Erol Şadi Erdinç; Alper Çeker’in sorularına cevap veriyor. Okurunu, Osmanlı Siyasetinin ateşli çalkantısında kıvılcımlara gizli örgütlenmelere ve ardı kesilmeyen darbelere, başka bir ifadeyle II. Abdülhamid ile muhalefet eden İttihat ve Terakki Cemiyetin yaşanan olaylara götürecektir.
Osmanlı’nın bürokratik camiasında “Batı’nın askeri gücündeki tekniğin altında ne var, kaynağı nedir?” sorulara hitaben 1860’ta Avrupa’ya gönderilen Genç Osmanlılardır. Jön Türkler ile saltanat yönetimine bir muhalefet oldu. Dahası İttihat ve Terakki Cemiyeti ismini alan bir kesimin faal/muhalefet/etkin oldukları bir süreç oldu. Bu süreç içinde İttihat ve Terakki Cemiyeti 15 yıl iç/dış olayların ana kaynağı olacaktır. II. Meşrutiyetin ilan edilmesi, II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesi, Bab-ı Ali Baskını, I. Dünya Savaşına girilmesi gibi mühim olayların tümünde İttihatçıların etkisi büyüktür.
Elbette II. Abdülhamid kıvrak zekâsıyla, duruşuyla üstün bir yönetim göstererek; Osmanlı’nın bulunduğu zor durumda korumuş ve en iyi bir şekilde dıştan/içten korumuştur. İttihatçıların gizli oyunlarına karşı aynı duruşu göstererek ilk organize istihbarat teşkilatı olan, Hafiye Teşkilatını(Yıldız İstihbarat Teşkilatı) kurmuştur. Teşkilat, özellikle ülke içinde Ermeni komitacılara karşı istihbarat faaliyetlerinde bulunmuştur. Bunun yanında Paris, Roma, Londra gibi çeşitli merkezlerde kişi ve kurumları yakından takip etmekteydi. Ortaylı ile Erdinç Hocalar, daha çok İttihatçıların faaliyetleri üzerinde sohbet etmişlerdir. Aynı zamanda Teşkilat-ı Mahsusa, İttihatçıların lideri olan Enver Paşa tarafından kurulmuştur. 1911’de kurulup, 1914’e kadar gizli faaliyetlerde bulunmuştur. 1918’de İttihat ve Terakki Hükümetinin iktidardan ayrılması ile bu teşkilat tasfiye edildi. Erdinç Hocanın sohbetiyle İttihatçılara karşı büyük bir düşmanlık ortaya çıkıyor ve bu düşmanlığın nedeni I. Dünya Savaşının kaybedilmesidir. Böylece bir kısmı yargılanıyor, bir kısmı kaçıyor. Bunların bir bölümü emperyalizme karşı silahlı mücadeleyi seçiyor, Enver Paşa bunlardan. Diğerleri propaganda ile mukavemeti savunuyor, bu da Talat Paşa grubudur. Kalanların bir bölümü Mustafa Kemal’i bekliyor ve onu benimseyip hareketine katılıyorlar. Elbette Malta’ya sürgüne gönderilenlerde var.
Hulasa, “Kimdir bu İttihatçılar?” sorusunu soran okur; Ortaylı ve Erdinç hocaların tarihin kişi ile olaylara hâkim olmaları, durumlara farklı bir yorum katmaları okurlarını hoşnut edecektir.
İnkılap Kitapevinin “İttihat ve Terakki” kitabını basım emeğine saygı göstermemle beraber kitap 288 sayfaya sahiptir. 115’inci sayfaya kadar fotoğraflarında içinde kullandığı Alper Çeker’in İlber Ortaylı ile Erol Şadi Erdinç tarihçilerle muhabbet tadında söyleyişi mevcuttur. Geri kalan 173 sayfa ise İttihat ve Terakki Cemiyetin Nizamnamesiler ve kongrelerin orijinal Osmanlıca Türkçesinin eski basımları ile kitap tamamlanmıştır.

İlber Ortaylı, Erol Şadi Erdinç
İTTİHAT VE TERAKKİ
Osmanlı İmparatorluğu’nda Gizli Örgütlenmeler Ve Darbeler
Hazırlayan: Alper Çeker
İnkılap Yayınları
Eylül 2016, İstanbul
288 Sayfa.
21 Ekim 2016 Cuma Aydın/23:32:22
Bu yazı Ayraç Dergisinde yayınlandı.
Yunus ÖZDEMİR.
Alper Çeker'in sorduğu sorular ile İlber Ortaylı ve Rahmetli Erol Şadi Erdinç arasında bir muhabbet havası hasıl olarak derlenmiş muazzam bir kitap olmuş. Her ne kadar sorulan sorulara detaylarıyla birlikte cevap vermeseler bile kayda değer bilgiler ortaya çıkmış. Okurken rahmetlinin kadife sesi kulağınızda çınlayabilir... Konu ile alakanız varsa, geç kalmadan okuyun derim.
İttihat ve Terakki'yi genel anlamda yüzeysel olarak çok iyi anlatan bir kitap. İlber Hocayı herkes bilir ancak Erol Hocayı tanıyan pek yoktur. Erol Hoca en iyi İttihat ve Terakki tarihçilerinden birisidir. Kitapta muaazzam bilgi ve belge vardır. Yaklaşık 100 sayfa belge vardır içerisinde. Akademik çalışacak insanlar için olmazsa olmaz kitap.
2 saatte biten bir kitap. Bunun nedeni 120 sayfasının İttihat ve Terakki döneminin belgeleri oluşu oda zaten Osmanlıca. Soru cevap şeklinde genel merak edilenler hocalarımız tarafından cevaplanmış ama yeterli değildi. İttihat ve Terakki dönemini araştıran biri için kaynak olamaz veya son kaynaklardan biri olabilir, bu kitaba vereceğiniz parayı konuyla ilgili başka eserlere verin.
İki tarih adamı Alper Çeker'in soruları ile İttihat Ve Terakki cemiyetini ele alıyorlar. İncelemeyi okurken bu konu hakkında ne kadar az bilgim olduğunu fark ettim. Önerilen araştırmaları ve kitapları okumayı ön sıraya aldım. Ayrıca belgeler bölümünde çevirisi bir başka yapıta bırakılan nizamnameyi de okumak isterdim. Merak edenlere keyifli okumalar.
İki tarih hocamızın sohbet havasında ittihat ve terakki cemiyetinin tarihi sayfalarında ele alan VE sizi tarihin en büyük ittihat VE terakki yolundatozlu sayfaları rafa çîkartıyor mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
İttihat ve Terakki dönemiyle ilgili ciddi çalışma veya inceleme yapmak isteyenler için yeterli bir eser olmamakla birlikte bu döneme ilgi duyan kişiler için bir nevi giriş eseri sayılabilir. Soru- cevap şeklinde ilerleyen, akıcı bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erol Şadi Erdinç
Unvan:
Türk Hukukçu, Editör, Tarihçi, Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1935
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 17 Ekim 2012
Yazar, editör (D. 1935, İstanbul – Ö. 17 Ekim 2012, İstanbul). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra çeşitli gazetelerde çalıştı. Çok sayıda kitabı editör olarak yayına hazırladı. İttihat ve Terakki konusunda çalışmaları ile tanındı. 17 Ekim 2012'de İstanbul'da öldü.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 52 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.