Ertuğrul Orbay Yazanlar

Ertuğrul Orbay Yazanlar

Çevirmen
7.5/10
22 Kişi
·
49
Okunma
·
1
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Ertuğrul Orbay Yazanlar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·6/10
Tam olarak kavranamayan bi örgü var.Gergin bi atmosfere de sahip değil.Ana öykü olarak büyülü bi ayna kurgusu olması çok iyi ama eksikleri de fazla.Ayna boyutunda Lovecraft'ın meşhur hayal kurgusuna yine kapılıyorsunuz.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Kitap 61 sayfa büyük puntoyla yazılmış ama yazı tipini pek sevmedim. Bir noktadan sonra gözü yoruyor. Alışkın olduğumuzun dışında olduğu için sanırım böyle oldu ama uzaktan bakılınca da göze hoş geliyor aslında. Anlatım birinci tekil şahıs ve çeviride herhangi bir sorun göremedim. Rahatsız eden bir nokta yoktu.

Ah bu arka kapak yazıları… Neden böyle en önemli noktaları arka kapağa ulu orta koyarlar ki. Çok elzem olmasa bile ipucu sevmeyen kişiler için bir parça sorun yaratabilir. En azından ilk yarısı için. Bu sebeple arka kapak yazısını spoiler takıntısı olan arkadaşların okumasını tavsiye etmem.

Küçücük bir öykü olduğu için Laputa Kitap da bu ve bunun gibi öyküler için “Küçük Karanlık Kitaplar” adı verdiği bir seri oluşturmaya niyetli gibi geldi. Serinin devamının geleceğini düşünmekle birlikle hikayenin içeriğine şöyle kenardan bir değinmek istiyorum. Hikayeyi Bay Canevin’in anlatımıyla okuyoruz. Bay Canevin Connecticut’ta arkadaşı Browne’un sahip olduğu özel bir okulda eğitmenlik yapıyor ve orada yaşıyor. Büyük-büyükannesinden kalma eski bir aynası var odasına astığı ve bu aynadan bir gün bir gölge geçtiğini sanıyor. Tabi bunun mümkün olmadığını düşünerek ve günün de verdiği koşturmaca içinde bu aklından hemen çıkıyor. Olaylar da soğuk bir günde öğrencilerini nispeten daha sıcak olan kendi odasına ders işlemek için davet etmesiyle başlıyor.

Konu bakımından ilgi çekici olsa da son kısmını biraz zayıf buldum. Tam doruk noktasına ulaştığınız anda o ihtişamlı dik yamacı görmek için hazır beklerken bir anda koca bir düzlükle karşılaşıyormuşsunuz hissi uyandırdı.
64 syf.
·Beğendi·7/10
Kitapta öncelikle bazı yazım hataları var. Bunları görmezden gelmek gerekiyor. Öyle çok rahatsız edici boyutta değil. İçinde iki tane öykü var. Birisi Sinyalci, diğeri Cinayet Davası. Ben ikisini de beğendim. Sinyalci sanki bir oyunda veya bir filmde vardı diye anımsıyorum. Kafamda görüntüler var ama hangisi olduğuna bir türlü emin olamıyorum. Küçük Karanlık Kitaplık gerçekten hoşuma gidiyor.
64 syf.
·1 günde·8/10
Charles Dickens'dan hayalet hikayeleri. İlginç, farklı bir kitap olmuş. Kısa olsada buruk bir tat bıraktı zihnimde. İki kısa hikayecik. İkinci hikanin başında Cherles Dickens hayeletlere ya da ona benzer insanın içine ürperti veren şeylere dair fikirlerini yazmış. Bu anlatılanları daha etkileyici kılmış olabilir.
96 syf.
·7/10
Biliyor musun, gerçekten anlayamıyorum, dedi. Paradoksların çok tutarsız. Kişi büyük bir günahkar olup da hiç bir günah işlememiş olacak,, hadi ama
Her çeşitten büyük insan kusurlu kopyaları yasaklayıp mükemmel olan öze gitmişler
64 syf.
·1 günde·8/10
Charles Dickens'tan Sinyalci'yi okudum. Uzun zamandır Dickens okumuyordum forumdan bir arkadaş bu kitabı hediye edince dayanamayıp okumaya başladım. Kitap Sinyalci ve Cinayet Davası adlı iki kısa hikayeden oluşuyor. İki hikayeyi de beğendim ama hikayeler kısa olduğundan mıdır nedir pek Dickens havası alamadım.

İlk defa Laputa Kitap yayınevinden bir kitap okudum. Kitapta kullanılan yazı tipi alışık olduğumuz yazı tiplerinden farklıydı, ilk başta garip gelsede biraz okuyunca bu yazı tipinin kitabın havasına daha uyduğuna kanaat getirdim.

Kitapta bazı yazım yanlışlıkları vardı. 1. hikaye olan Sinyalci'de 2 tane harf eksikliği vardı ve bu kabul edilebilir sınırdayken, 2. hikaye olan Cinayet Davası'nda kesme işaretlerinin neredeyse yarısında kesme işareti yerine ">" bu işaret kullanılmış. Toplamda 25-30 tane yazım hatası vardı, kitap yeni ve küçük bir yayınevi tarafından basıldığı için bu hataları görmezden geliyorum.
64 syf.
·1 günde·6/10
İlginç ayna konulu bir hikayeydi. Okurken hep bir gerilim ya da korku unsuru bekledim istemeden de olsa ama her şey ilginç bir şekilde öyle gerçekçi yazılmış ki,sanki bu hikayeyi bir arkadaşımdan dinliyormuşum gibi hissettim. Sanırım bu düşünceyle kendi kendimi gerdim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ertuğrul Orbay Yazanlar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 49 okur okudu.
  • 35 okur okuyacak.