Esmahan Aykol

Esmahan Aykol

7.9/10
21 Kişi
·
35
Okunma
·
5
Beğeni
·
583
Gösterim
Adı:
Esmahan Aykol
Unvan:
Yazar
Doğum:
Edirne, 1970
1970 yılında Edirne doğdu. Bornova Anadolu Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Öğrenciyken Sokak dergisinde gazeteciliğe başladı. Güneş, Nokta ve Radikal İki'de çalıştı. Berlin Humboldt Üniversitesi'nde hukuk yüksek lisansı ve doktora yaptı. İstanbul ve Berlin'de yaşıyor.
Çocukluğumdan beri, hoşlanmadığım konulara girmemek için lafı döndürüp dolaştırma huyundayımdır. İnsanların değişmediğinin canlı bir kanıtıyım âdeta,
Düşün düşün gene düşün,
Sonu yok mu bu gidişin?
Hop de bakim,
Hop de bakim,
İç kahveni falın bakim,
Aşktan yana dertten yana
Nelerin var tek tek okiim.
sigara tüttürmek için Türklerin herhangi bir bahaneye ihtiyaç duymadığını derhal ifade edeyim.
Hani, sırtını dayayacak bir erkek bulur bulmaz işi gücü bırakan kadınlar vardır ya... Günün birinde boşandıklarında da ne yapacaklarını şaşırırlar.
Kati uzun süredir tanıştığım en karakter sahibi kahraman. Hikaye sürükleyici, anlatım keyifli, tam anlamıyla dolu dolu bir kitap. Her şey bir yana, polisiye bir kitap okurken ilk defa hayatıma dair bir takım kararlar aldım. Belli ki hayatı sorgulayan, tecrübelerini yaptığı güçlü yorumlarla süsleyen, ne istediğini bilen, kültürel ve zihinsel anlamda kendini yetiştirmiş bir kadın Esmahan Aykol.
Yazardan son derece güzel bir başlangıç romanı. Bir Kati Hirşel polisiyesi. Kati, Alman olmasına rağmen İstanbul aşığı bir polisiye roman müptelası ve satıcısıdır. Bir gün okuldan arkadaşı ve meşhur oyuncu Petra Vogel'in İstanbul'a geleceğini öğrenir. Film çekimleri başlar ancak yönetmen Kurt Müller öldürülür. Bu çok başarılı olmayan silik yönetmenden kim ne istemiştir? İşin içinde film yapımcısı bir mafya babası da mevcuttur. Yakışıklı komiser Batuhan cinayeti soruştururken Kati de işin içine girer. Hem Petra'nın hem de Müller'in geçmişlerine ait sırları vardır. Acaba katil kimdir ve neden yapmıştır bu işi? Kati cinayeti bir amatör dedektif olarak çözebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Dikkat spoiler içerir.
Kati Hirşel, Fofo ve Pelin ile beraber sadece polisiye roman satan kitabevini çalıştırmaya devam ederken Sani Ankaragil'in ölüm haberini alırlar. Zamanında aynı mekanda öğle yemekleri yediği için konu ile ilgilenen Kati dedektiflik yeteneklerini de sınayacaktır. Kaza gibi görünen bu ölümde Sani'nin kız kardeşi Naz, sevgilileri mimar Orhan ve müzisyen Sinan, kayınvalidesi Tamaşa hanım, uzak akrabası Jillian Gil, arkadaşı Aylin ve kocası avukat Cezmi Özer gibi pek çok insanla görüşen Kati'nin elinde pek çok yalan ve pek çok şüpheli vardır. Çevreci olan Sani'nin ölmesini isteyebilecek Trakya Özgürlük Ordusu ve sanayiciler bile vardır. Ancak katil hem hiç beklenmedik hem de klasik bir kişidir. Acaba Kati İstanbul emniyetinden eski sevgilisi komiser Batuhan ile olan bu rekabette katili daha önce bulabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Bu kitapta ana karakter Kati Hirşel ile tanışıyoruz. Gözü pek, cesaretli ve esprili bir kadın Kati Hirşel. Almanya'dan Türkiye'ye göç etmiş, İstanbul'da polisiye romanı satan kitapçı dükkanı işleten ve işlenen bir cinayeti araştırmak için kendince ipuçları peşinde koşan meraklı ve bir o kadar da huysuz bir kadın Kati.
Kitapçı Dükkanı, okuyucuyu sonuna kadar sürüklemeyi başaran, aynı zamanda Türklere yönetik eleştirilerini bazen sert bazen de esprili dille anlatan bir ilk roman. Yazar Esmahan Aykol Berlin'de sırf Türk olmaktan ötürü uğradığı ayrımcılığa tepki olarak oluşturmuş Kati Hirşel'i. Yabancıların Türkler hakkındaki düşünceleri üzdü beni. Sanki kendi ülkeleri kusursuzmuş gibi...
Kati Hirşel serisi birçok dile çevrilmiş ve özellikle Almanya ve İtalya’da çok satanlar listesinde yerini almış.
Hoş ve eğlenceli bir kitaptı "Kitapçı Dükkanı". Ara ara yüzümde tebessümle okudum. Konu, diyaloglar ve anlatım gerçekten güzeldi. Yazarın ilk kitabı olduğu için bazı eksikleri görmezden geldim.Kitabın sonunu tahmin etmek çok kolaydı. Hiç beyin jimnastigine bile gerek yoktu katili bulmak için...
Yazarın diğer kitaplarını da listeme ekledim. Onları da okuyup yazar hakkındaki fikrim netleşecek diye düşünüyorum...
süper süper tek kelimeyle süper bir kitap hem dili çok akıcı hem kurgusu çok hoş olmuş. Esmahan Aykol'un tüm kitaplarını okuma kararı aldırdı bana. tavsiye ederim.
Cinayet Romani olarak polisiye grubunca okuduk ama icinde bir cinayet olmasina ragmen daha cok bir yabancinin Istanbul'a yerlesmesi ve yasadigi sorunlari, Türklerin ona garip gelen davranislari...vs gibi seyler vardi. Acikcasi polisiye beklerken buldugumu begenmedim.
Esmahan Aykol'un okuduğum ilk kitabı. Konusu her ne kadar çok ilginç olmasa da dili çok akıcı ve sürükleyici. bu tarzda kitap yazarlarına bayılıyorum. kitap ne zaman başladı ne zaman bitti anlamıyorsun. tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Esmahan Aykol
Unvan:
Yazar
Doğum:
Edirne, 1970
1970 yılında Edirne doğdu. Bornova Anadolu Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Öğrenciyken Sokak dergisinde gazeteciliğe başladı. Güneş, Nokta ve Radikal İki'de çalıştı. Berlin Humboldt Üniversitesi'nde hukuk yüksek lisansı ve doktora yaptı. İstanbul ve Berlin'de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.