Esra Avgören

Esra Avgören

Yazar
8.8/10
91 Kişi
·
265
Okunma
·
5
Beğeni
·
774
Gösterim
Adı:
Esra Avgören
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Artvin, Türkiye, 19 Ağustos 1977
Esra Avgören, 19.08.1977 tarihinde Artvin’de doğdu. İlköğretimini “Barbaros İlköğretim Okulu”  orta öğretimini “Mustafa Kemal Lisesi” olmak üzere Ankara’da tamamladı. Daha sonra İstanbul’da 1990 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.  Liseyi “Fatih Kız Lisesi” de okuduktan sonra. 1995 yılında İST. ÜNİ. EDEB. FAK. Belge Bilgi Yönetimi bölümüne girdi. Bu bölümde “Çocuk edebiyatı ve Yayıncılık” gibi dersler aldı, devamında çocuk edebiyatı alanında yazmaya başladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra özel sağlık kurumlarında Halkla ilişkiler ve İnsan Kaynaklarında çalıştı. 2003 yılında ilk kitabı yayınlandıktan kısa bir süre sonra diğer işini bıraktı ve sadece edebiyatla ile ilgilendi.

BU Yayınevi’nin 2003 Çocuk Edebiyatı Fantastik Öykü Yarışması’nda “Tarihte Olmayan Uygarlık” adlı eseriyle 3.’lük ödülüne değer bulundu ve yayınlanan ilk eseri oldu.

Yine Bu Yayınevi’nin düzenlemiş olduğu Dedektiflik Romanı Yarışması’nda “Anahtar” adlı eseri ikincilik ödülü aldı.

2005 yılında Bilgi Üniv. ,  2006 yılında Sender ve Senaryo Stüdyosu’ndan, 2008 yılında da çeşitli senaristlerden özel dersler aldı. Kitap çalışmalarının yanı sıra çizgi film senaryoları da yazmaya başladı.

2009 yılında “Âlim Dedenin Bilim Evi” isimli çizgi filmi TRT çocuk için yazdı. Yine TRT çocuk için  2010 yılında “Ramazan Davulcusu ve Köpeği’ni” hazırladı. ( Şu an yakında yayına girecek olan BULMACA KULESİNİ’N senaryosunu yazıyor.)

Çeşitli kurumlarda “Çocuk Edebiyatı” , “Yazarlık” , “Medya Eleştirmenliği” gibi atölyeler veriyor.

Esra Avgören halen İstanbul’da yaşıyor. Evli, Alya ve Berahan adında ikiz çocukları var.

Şöyle ki;
Hepimiz kantinin neredeyse bir kilometre olan kuyruğunda bekliyorduk. Aslında normal şartlarda kantin sırası bu kadar olmazdı. Ama yüzünü yağlı boya tablo gibi boyayan SÜSLÜ kantinciniz olursa bu mümkün.
"Kantin Gülü" adı gibi olmaya çalışıyor ama nafile. Değil yağlı boya kıvamında makyaj ile, kafasında saksı ile dolaşsa gülü andırmazdı.
Ailesi nasıl bir yanılgıya düşmüşse adını "Güllü" koymuşlar. İşte bu kantin gülü Güllü Hanım kantinin camından "TEMBEL HAYVAN" diye bilinen koala taklidi yaparak tostları servis ettiği için bir kilometrelik kuytuyaydık.
Sabrımız neticesinde Ali Bozkurt ve ben kantin penceresinin önüne ulaşmıştık. Hatta öyle ki artık Güllü'nün burunları hayata küstüren hindistan cevizi ve baharat karışımlı parfümünün kokusunu alabiliyorduk.
"Sürekli 'öğrenmeyi öğrenmek' kavramından söz edilir. İşte öğrenmeyi öğrenmek, neyi bilmek istediğini bilmektir."
Çocuğunuzun öğrenmek için okurken hangi halde rahat olduğunu gözlemleyin ve onu o alanda öğrenebildiği sürece rahat bırakın. Her çocuk masa başında okuyarak öğrenmez. Beden, öğrenme esnasında ne kadar rahat ve stressiz ise öğrenme o kadar erken gerçekleşir.
Allergo: İtalyanca'da "neşeli" anlamına gelen Allergo, parçanın "hızlı" okunacağını gösterir. Metronom'a göre dakikada 120'den 168'e kadar olan birim vuruşlarıdır.
Presto:İtalyanca'da "çabuk, hızlı" anlamına gelmektedir. Metronom'a göre dakikada 168'den 192'ye kadar olan birim vuruşlarıdır.
"Herkes kitap okuma alışkanlığının güzelliğinden söz eder ama kimse bu alışkanlığın nasıl kazanıldığını öğretmez! Çünkü uygulama ve davranışa dönüştürmeyi başaramamışızdır."
Akademik kitaplar öğrenme amaçlı oldukları için okumaya ayrı bir zaman ayırabiliriz. Ama anlama ve eğlenmeye yönelik okumalar, hayatımızın içinde yer almalıdır. Bir vapur yolculuğunda siz kitabınızı açıp okurken çocuklarınızın da eli kitaplarına uzanır. Sizin yola çıkarken yanınıza kitap aldığınızı gören çocuk, mutlaka çantasına bir kitap koyar. Otobüste ayaktayken bile kitap okuyan bir genç örnek oluşturur.
80 syf.
1 saat olmadan okunuyor. Çocuk kitabı aslında. Ama iki yetişkinin saçma tartışmasıyla başlıyor. Çocuklara uygun olduğunu düşünmüyorum. Anlatım dilini, tarzını ve işleyişini beğenmedim. Bağış yapmadan önce kitapları okumadan göndermiyorum. Bu da onlardan biriydi. Bağış bile yapmayabilirim.
96 syf.
·Puan vermedi
Dedektif Kuruntusu #starkyorumluyor
Dedektif Kuruntusu, Fatma’nın üzerine atılacak bir suça engel olma çabasıyla başlıyor. Fatma, belalı bir kızdır. Okulda kimseyle anlaşamaz ve herkese kabadayılık yapar. Bu yüzden okulda bir suç işleniyorsa ilk ondan bilinir. Ama bu sefer o hiçbir kusur işlememiştir. Gerçek suçluyu bulmak için okulun en akıllı çocuğundan yardım ister: Ali Bozkurt’tan. Birlikte bir dedektif gibi ipuçlarını izlerler. Hem dedektifliğin incelikleri öğretilirken hem de aralarında doğan arkadaşlık anlatılır.
Kitabın dili çok akıcı ve esprili bir dildi. Dedektif filmlerinden ya da dizilerinden bildiğim parmak izi alma yöntemi anlatılıyordu. Ben daha çocuk yaşlarda bu tarz şeylerin öğretilmesini çok yararlı buluyorum. Çünkü çocukken öğrenilen hiçbir şey unutulmaz. Ayrıca çocukların böyle bilgilerle bilinçlendirilmesi de çok doğru. Daha çocukken kendilerini nasıl savunabileceklerini öğreniyorlar. Bence sadece öğretici yönü için değil esprili dili için bile okunabilir bir kitaptı. Ben bir çırpıda bitirdim. Çizimler de çok güzeldi. Siyah, beyaz ve inanamayacaksınız ama fosforlu yeşildi. Bu yönüyle çocukken okuduğum karikatürlere benzettim. Bence çok güzeldi. Çocuklarınızla keyifle okumanız dileğiyle. Görüşürüz...
Ayaz
Ayaz Gizli Element Mayijen Çalınacak Mı?'ı inceledi.
80 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Babam 6ları çarpabidiğimde vermişti bu seriyi. Bu kitap beş kitaplık bir serinin birinci kitabı. Bir çocuğun doğum gününde birileri parti yapmış. Bilim Konseyi partiyi bölmüş ve çocuğu almış. Orada bir Bilim Konseyi üyesi çocuğa bir şey vermiş. Bundan sonra olaylar daha heyecanlandı.

Kitap renkli ve resimliydi. Bu seride ipuçları var ayak izlerini gördüğünüzde ipuçlarını bulmak için sayfaya dikkat etmelisiniz. Bu kitap bittiğinde hemen 2. kitaba başlamak istedim.
256 syf.
·4/10 puan
Ben bu kitabı baya bir umutla okudum ama büyük bir hüsrana uğradım. Güzel, kurgusu farklı bir fantastik-bilim kurgu beklerken 5 ya da 6.sınıf kitabıyla karşılaştım. İçindeki çizimleri kapağı ve sade olan dili beğendim ama gerek konu gerekse kişiler çok çocukçaydı.Tavsiye etmem
96 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap Yorumu//Dedektif Kuruntusu 1(Kimin Bu Parmak İzi?)-Esra Avgören
.
.
.
Resim atölyesindeki tablolardan en önemlisi mahvedilmişti. Bilin bakalım? O sırada kimin dersi vardı atölyenin yakınında? Tabii ki Fatma’nın! En büyük şüpheli yine Fatma’ydı. Peki Fatma, bu beladan nasıl kurtulacaktı? Okulun en zeki çocuğu Ali Bozkurt, ona yardım edecek miydi? Tablodaki parmak izi kime aitti?
.
Okulun en belalı kızı Fatma ve okulun en inek tipi Ali ortaklık yapıp suçluyu arayacaklar. İki zıt karakter; birisi kavgacı diğeri yapıcı, birisi derslerden hazzetmeyen diğeri okulun birincisi arkadaş olabilecek mi? Hem arkadaş olup bir de üstüne ortak çalışmayla suçluyu bulabilecek mi?
.
Zekice kurgulanmış, okuyan çocuklara hem interaktif etkinlik fırsatı sunan, hem de araştırmacı ruhlarını ortaya çıkartacak espirili bir dille yazılmış, minnoş bir çocuk kitabı. 9 yaş ve üstünün rahatlıkla okuyabileceği, devamı da olan bir seri. Kesinlikle tavsiye ederim. Çok tatlı kitaptı. Çizimleri baskıları da harika olmuş. @damlayayinevi 'ne kaliteli baskı için @esraavgoren 'e de bu güzel hikaye için teşekkür ediyorum. Devam kitaplarını da kısa zamanda edinip oğlum için kütüphaneme kesinlikle ekleyeceğim.️
160 syf.
“Görsel Algılı Çocuklara Okumayı Sevdirme” tekniği ile kaleme alınan Mirket Köyü Seti’nde okuyucu hikaye görsellerini tamamlayarak okumuş olduğu hikayeyi yaşamaktadır.

Set olarak çok iyi hazırlanmış. Küçük çocuğu ya da benim gibi yeğeni olanlar için biçilmiş kaftan. Okurken beraberce eğleneceksiniz.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Ben böyle bir kitap görmedim. Kendinizi resmen kitabın içinde hissediyorsunuz. En yakın arkadaştan ihanet ,en sevmediğin arkadaştan dost ,haksızlar vb. ne isterseniz bulabilirsiniz. Çok güzel bir kitap.
152 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Genel olarak bakarsak güzel bir kitap. Daha çok anne-babaların faydalanabileceği bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Bir öğretmen olarak okudum. Hâliyle kitabın içinde bilmediğim, yeni öğrendiğim herhangi bir bilgiyle karşılaşmadım. Yine de velilerime ve çevremdeki anne babalara tavsiye edebileceğim bir eserle tanışmış oldum.

Yazar kitabını Victor Hugo'nun bir sözü ile bitirmiş. Ben de bu değerlendirmeyi aynı sözle sonlandırmak istiyorum.

"Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez."
Victor Hugo

Daima kitaplarla kalmanız dileğiyle... İyi okumalar.
İnsan
İnsan Küçük Kitap Kurtları Yetiştirme Rehberi'yi inceledi.
152 syf.
·1 günde·1/10 puan
Genel anlamda kitap okuyan çocuklar yetişmek için neler yapılacağına ve neler yapılamayacağına dair kısa bilgilerin yer aldığı kısa bir göz atma yöntemi ile okunabilecek bir kitap.Beklediğimden daha genel bir anlatımın olduğunu belirtmem gerekir.Yarısı kitap okuma alışkanlığını kazandırma alışkanlığını kazandırma alışkanlığı dışında bilgilerle dolu bir kitap.Toplum olarak okuma alışkanlığımız olmadığını zaten biliyoruz.Kitabın birçok yerinde bunun gözümüze sokulur gibi tekrar edilmesinin bize ne gibi bir faydası olabilir.Daha önce de buna benzer okuduğum bir kitapta da belirtildiği gibi şartlar uygun olursa çoçuk zaten okur havasını veriyor.Bunu zaten biliyoruz .Kitap okumayı sevmeyen birinr sihirli bir dokunuştan bahsetmiyor yani kitap.Çocuğa oku oku demekle ya da ödül ceza yöntemi ile alışkanlık kazandıralmayacağı, kitap okumanın belli bir kalıbın içine sokulmaması gerktiğini de ekliyor ayrıca.Okullarda ya da evde yapılan okuma saatlerinin çocukta herhangi bir olumlu tutum oluşturma konusunda başarılı olmadığını belirtiyor.Haklı mı evet.Haksız mı evet.İçinden çıkılmaz bir hal alıyor bu şekilde kitapları okuduğumda .Rehber olmasını beklediğimkitaplar önümü daha da karartıyor.Yok mudur bir orta noktası?

Peki okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?Herkes kitap okuma alışkanlığı kazabilir mi?Busoruların cevabı bu kitapta yok.Ama ben bu soruların cevabını arıyordum.Ama aklım daha çok sorularla dolu okuduktan sonra.
myazıcı
myazıcı Küçük Kitap Kurtları Yetiştirme Rehberi'yi inceledi.
152 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Çıkış noktasını ve yazılış amacını beğendiğim için alıp okumak istedim... Okuduktan sonra keşke iç sayfalarını detaylı inceleseydim demekten kendimi alamadım.Daha derinliği olan bir kitap olduğunu tahmin etmiştim ancak beklentimin altında kaldı diyebilirim. Kitap içerisinde ebeveynlere yardımcı olabilecek nitelikte tavsiyeler var. Bir kaçını uyguladığınız takdirde çocuğunuza en azından kitap okutabilme ve sevdirme noktasında başarılı olabileceğinizi tahmin ediyorum. Bunun yanı sıra önemli noktalara değinilmiş fakat bana göre daha genişletilmiş şekilde anlatılabilirdi. Konusu itibariyle ve günümüz Türkiye'sinin en önemli sorunlarından birine parmak basması sebebiyle okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Esra Avgören
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Artvin, Türkiye, 19 Ağustos 1977
Esra Avgören, 19.08.1977 tarihinde Artvin’de doğdu. İlköğretimini “Barbaros İlköğretim Okulu”  orta öğretimini “Mustafa Kemal Lisesi” olmak üzere Ankara’da tamamladı. Daha sonra İstanbul’da 1990 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.  Liseyi “Fatih Kız Lisesi” de okuduktan sonra. 1995 yılında İST. ÜNİ. EDEB. FAK. Belge Bilgi Yönetimi bölümüne girdi. Bu bölümde “Çocuk edebiyatı ve Yayıncılık” gibi dersler aldı, devamında çocuk edebiyatı alanında yazmaya başladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra özel sağlık kurumlarında Halkla ilişkiler ve İnsan Kaynaklarında çalıştı. 2003 yılında ilk kitabı yayınlandıktan kısa bir süre sonra diğer işini bıraktı ve sadece edebiyatla ile ilgilendi.

BU Yayınevi’nin 2003 Çocuk Edebiyatı Fantastik Öykü Yarışması’nda “Tarihte Olmayan Uygarlık” adlı eseriyle 3.’lük ödülüne değer bulundu ve yayınlanan ilk eseri oldu.

Yine Bu Yayınevi’nin düzenlemiş olduğu Dedektiflik Romanı Yarışması’nda “Anahtar” adlı eseri ikincilik ödülü aldı.

2005 yılında Bilgi Üniv. ,  2006 yılında Sender ve Senaryo Stüdyosu’ndan, 2008 yılında da çeşitli senaristlerden özel dersler aldı. Kitap çalışmalarının yanı sıra çizgi film senaryoları da yazmaya başladı.

2009 yılında “Âlim Dedenin Bilim Evi” isimli çizgi filmi TRT çocuk için yazdı. Yine TRT çocuk için  2010 yılında “Ramazan Davulcusu ve Köpeği’ni” hazırladı. ( Şu an yakında yayına girecek olan BULMACA KULESİNİ’N senaryosunu yazıyor.)

Çeşitli kurumlarda “Çocuk Edebiyatı” , “Yazarlık” , “Medya Eleştirmenliği” gibi atölyeler veriyor.

Esra Avgören halen İstanbul’da yaşıyor. Evli, Alya ve Berahan adında ikiz çocukları var.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 265 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.