Esra Cantimer

Esra Cantimer

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
306 syf.
Popüler bilim kitaplarını ortaokul yıllarımdan beri okurum. Fakat benim seçtiklerim hep fizik ile gökbilim, birazcık da matematik kitapları olmuştu. Son 1,5-2 yıldır ise canlıbilime iyiden iyiye merak sardım ve epeyce kitap elden geçirdim. Nedense bu kitap, biyoloji alanında şimdiye dek okuduğum kitaplar arasında, ilkgençliğimde okuduğum popüler bilim kitaplarından aldığım tadı anımsatan ilk kitap oldu.

Yazar, bilim tarihi ile bulguları öyle güzel harmanlamış ki, hiç sıkılmadan ve bazı geceler gözümden uyku aktığı hâlde devamını öğrenebilmek için göz kapaklarımla mücadele ederek okudum.
Verdiği bilgiler bakımından çok dolu bir kitap. Bunu fark edebilmek için ise biraz altyapı gerekiyor. Yani eğer bu kitap, konuyla ilgili okuyacağınız ilk kitap olursa, bazıları birkaç cümle ile söz edilen önemli noktaların öneminin ayrımına varamayabilirsiniz bile. Ben bir süredir konuyla ilgilendiğim ve kendimce bir bilgi birikimi oluşturduğum içindir ki, bu kitap, benim farklı kaynaklardan öğrendiğim birçok değişik bilgiyi özetleyerek bana hatırlatan, üstünden geçip pekiştirmemi sağlayan bir eser oldu.

Kısacası, 1996'da piyasa çıkan ve ülkemizde ilk basım yılı 2000 olan kitabı ilgi ve beğeniyle okudum. Yazıldığı tarihten bu yana, canlılığa ilişkin bilgilerimizde büyük sıçramalar gerçekleşti elbette. Yine de bilimsel gelişmelerin tarih sahnesinde nasıl sergilendiğini öğrenmek ya da bu heyecan verici öyküyü kendinize bir kez daha hatırlatmak isterseniz, bu kitabı kesinlikle öneririm.

Son olarak şunu ekleyeyim: Kitapta kâh harf eksikliği biçiminde, kâh yanlış sözcüğün yazılması biçiminde (tabi çeviri hatası olarak bilinçli biçimde yazılmadıysa) epeyce düzelti gereksinimi var. Örneğin s.61’deki 3.paragrafın sondan 3.satırındaki “içerdiğini” sözcüğünün aslında “içermediğini” olması gerekiyor.