Esra Damla İpekçi

Esra Damla İpekçi

Çevirmen
8.1/10
33 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
77 syf.
·1 günde
Rus hikayeciliğinin önemli isimlerinden Çehov'dan okuduğum ikinci eser oldu Altıncı Koğuş. Yazar, bu eserinde yaşadığı dönemin Rusya'sına dair önemli betimlemelere yer vermiş. Toplumun içinde bulunduğu adaletsizlik, ahlaksızlık, boşvermişlik hikayeye son derece iyi yansıtılmış.
Çehov zekanın kullanılmasının insan olmanın en önemli gerçeklerinden biri olduğunu düşünüyor ve insanların bundan alınacak hazdan habersiz yaşayıp gitmesine hayret ediyor; bunu da oluşturduğu baş karakter vasıtasıyla bizlere hissettiriyor. Yaşadığı kasabada kendisini anlayabilecek, önemli ve zekice şeylerden konuşabileceği birini araması, bulduğu kişinin ise bir deli olması ve devamında gelişen olaylar bahsettiğim karakteri çok farklı yerlere sürüklüyor.
Bununla birlikte öyküde de farkına varıyoruz ki; zeka, mantık, teori bunlar son derece önemli kavramlar olsalar da hayatın işleyişi içerisinde yetersiz kalacaklardır. Okuyun, anlarsınız.

Dipnot: Diyorum ki, Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde 'insanın anlaşılma ihtiyacı'na özel bir basamak ayrılmalı.
77 syf.
·Beğendi·9/10
Güzel farklı bir romandı. Kahramanımız bir hastanesinde doktor. Birgün bir akıl hastasıyla karşılaşırlar ve felsefik bir diyalog geçer aralarında. Sonra sık sık ziyaret eder hastayı. Fakat bu sık ziyaretler çevresinde hoş karşilanmaz. Daha önceleri savunduğu fikirlerin aslında pekte doğru olamadığını görmesi uzun sürmeyecektir.