Esra Doğu

Esra Doğu

Çevirmen
7.9/10
43 Kişi
·
97
Okunma
·
0
Beğeni
·
85
Gösterim
Adı:
Esra Doğu
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
Herkese Merhaba

Okumanın felsefesi üzerine yazılmış bir kitap. Kitap son derece akıcı olmasına rağmen az da olsa bazı yerlerde sıkıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. (Mesela Batman üzerinde oldukça çok durulmuş) Yazar okumanın felsefesinden bahsederken kitabın bazı yerlerinde anlattığı konudan çok uzaklaşıyor ve konudan konuya atlıyor. Bu durum kitabın alıcılığını olumsuz etkiliyor, ama genel anlamda bu kitap içimizdeki okuma isteğini arttırıyor. Önemli olan da bu zaten.

Kitapta çok sayıda yazarın ve filozofun eserlerinden ve okumak-yazmak konusundaki düşüncelerinden bahsedilmiş. Bu da okurken ayrı bir keyif verdi bana. Ama kitapta bir çok yazara ve eserine yer verilmişken neden Satre'nin "Sözcükler" kitabını merak ettiğimi ve okuyacaklarım listeme aldığımı açıkçası ben de anlamadım. :))

Schopenhauer'ın "en iyi kitapların iki okumayı hak ettiğini savunurdu" sözleri aklımda kalan satırlardandı.

Kitap illa da okumanız gereken bir kitap değil açıkçası ama okuduğunuzda da size kesinlikle bir şeyler katacak bir kitap.

Herkese keyifli okumalar.
224 syf.
Akıcı ve çok şakacı bir dili olan bu kitap şöyle diyor; "eşsiz birer okur olarak doğmayız, zamanla kelimelerden dünyalar yaratmayı öğreniriz. Peki neden güzel yazmak Yere göğe sığdıramazken iyi bir okur olmak gözardı edilir?"

Bu kitapta Damon Young okumanın ne kadar eğlenceli bir uğraş olduğunu Virginia Woolf'ten Batman çizgi romanlarına kadar edebiyatın içinden birbirinden değerli örneklerle anlatıyor. Bunu yaparken okumakla geçen bir hayat boyunca yaptığı hataları ve yaşadığı aydınlanma anılarını da içten bir dille anlatmış.

Kitabın her bir bölümü sabır, merak, cesaret gurur, erdem ve adalet gibi edebi bir temaya adanmış. Kitap boyunca okurun gücü her defasında kutsanıyor.
224 syf.
·7 günde
"Bir kitap her şeyden öte, kayıtsız evreni dolduran, başka ciltler arasında okuruyla, yani kaderinde o semboller olan kişiyle tanışana kadar kayıp olan bir ciltten ibârettir."
Borges epigrafıyla başlıyor Okuma Sanatı.
Ve Sartre'ın "İnsan köleler için yazmaz." önermesiyle devam ediyor. Kitaba dair söyleyeceğim o kadar çok şey var ki, hangisinden başlayacağımı inanın bilmiyorum. Epey zamandır bu denli keyif alarak ve düşünerek okuduğum bir başka kitap olmadı. Onlarca sayfa not aldım (yaklaşık 50 sayfa ) ve hemen bitmesin diye bazı bölümleri tekrar tekrar ve yavaş yavaş okuyarak sürekli kendimi kandırdım.

Sevgili Damon Young,
"Bizler, eşsiz birer okur olarak doğmayız, zamanla kelimelerden dünyalar yaratmayı öğreniriz, İyi bir yazar olmak yere göğe sığdırılamazken, iyi bir okur olmak neden gözardı ediliyor." sorusundan hareketle, okumanın da bir sanat olduğunu, bu sanatı icra ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğini; ardından da özne - nesne, okur - yazar bağından ve aynı zamanda özgürlüğünden bahsediyor: Yazarak hiçbir şeyin var edilemeyeceğini, iyi bir okur tarafından anlaşılamadıktan ve okurun zihninde yeni bir dünya yaratamadıktan sonra yazmanın sadece bir eylemden ibâret olduğunun vurgusunu yapıyor. Şu durumda yazarlara, özellikle felsefî derinlikle kitap yazanlara edilecek en güzel dua, "anlayan okurunuz çok olsun" olmalı diye düşünüyorum. () Çünkü algı cehennemi, dünya cehennemlerinin en alt tabakasıdır. Yanlış anlaşılmak, sadece anlatanı değil, anlayanı da yakar. Sevgili Damon Young'da okur algısına dikkat çekiyor ve "Anlam katan kişinin algısıdır. Zirâ okumak bir miktar özerklik gerektirir; kimse beni dünyalar yaratmaya mecbur etmez. Kitaplar olsa olsa birer davetiyedir." diyor.
Davete icâbet eden okurlar için kitabı, dolayısıyla yazarın iç dünyasını, zihnini ve ruhunu doğru algılamak ve anlamak, üstün bir çabadan ziyâde zihinsel özgürlük, empati ve dikkat istiyor denilebilir. (Bağnazca veya şizofrenik bir adanmışlık değil ) ✔ Yaklaşık iki yıldır "asıl amacı kitap okumaya teşvik ve kararsız okuyucuya öneride bulunmak" olan bu mecrada (bookstagram) aktif olan biri olarak kanâatim, okumanın da bir sanat olduğunun, özerklik gerektirdiğinin bilincinde olmayan okurlarların çoğunlukta olduğudur.

İşte, sevgili Damon Young, tam bu noktada iki kişilik özgürlükten bahsediyor. (okur - yazar özgürlüğünden ) Kitap okurken bağımsız olun, esâreti yok edin, tabularınızı yıkın ve zihninizi özgür bırakın diyor.

Yorumumun başında belirttiğim sorulara bir soru daha ekleyerek yineliyorum.
Sizce Sartre 'köle' derken neyi - kimi kast etmiş olabilir?
İnsan köleler için yazmıyorsa, neden ve kimler için yazar?
İnsan neden okur, neden yazar?

Ruhunun yükünü hafifletmek için mi, Sait Faik gibi çıldırmamak için mi, ismi bir yerlerde görünsün de nerde görünürse görünsün diye mi?
Ya da keyif vermek, bir felsefî sistem oluşturmak, bilinç uyandırmak, eğitmek, dünyada bir iz veya somut bir şeylerle iyi hatırlanmak için mi? Ne için?

Ve insan neden okur? Kendini gerçek ve her anlamda geliştirmek, gerçekleştirmek için mi, boş zamanını değerlendirmek için mi, arkadaş ortamında entelektüel görünmek için mi, ya da bookstagram hesabındaki etkileşim düşmeden bir gönderi daha paylaşmak için mi? Ne için?

İşte tam bu noktada da kitap bizi bizle yüzleşmeye çağırıyor. Diyor ki, sen gerçek bir okur musun, her okur gerçek bir okur mudur, her kitap iyi bir kitap mıdır, her yazar kalemi güçlü bir yazar mıdır? Sorularıyla çokça sorgulatıyor...

Kendi adıma çok şey öğrendiğim, çok düşündüğüm ve çok sorguladığım bir okuma deneyimi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca yaşayan bir filozof olan Damon Young'ın çocukluğundan bugüne kadar ki  kendi okuma deneyimlerini bizlerle paylaşması inanın çok çok değerli. Kitap, otobiyografik özellikleri ağır basan bir kitap olsa da, birçok dev yazar ve büyük filozofun kısa biyografisine, onların okuma deneyimlerine ve yazdıkları kitaplardaki düşüncelerine de sıklıkla yer verilmiş. Örneğin, Aristoteles, Nietzsche, Dostoyevski, Sartre, Proust, Schopenhauer, Orhan Pamuk, H. Arent, Heidegger, Orwell, Conan Doyle, J. Dewey, W. Woolf, J. Joyce, Borges, Pascal, Hume, Rousseau ve daha niceleri...Ayrıca kitabın âdalet-arete-ölçülülük-özgürlük-sabır-cesâret-gurur gibi kavramlara ve temalara ayrılıp, büyük filozofların ve dev edebiyatçıların zihninin ışığında incelenmesi de çok değerli. 

"Okumak, okudukça sanata dönüşür." diyen bu sese kulak vermek, devlerin omuzunda yükselmek ve daha iyi-gerçek birer okur-yazar olmak isterseniz, bir sanat olan okumanın felsefesinin anlatıldığı rehber niteliğindeki bu kitabı mutlaka okuyun derim. Türü seven - sevmeyen herkese kalben tavsiyemdir.
Kitap, sağlık ve sevgimle &&

#dipçem Sevgili Young'ın okurlardan özel bir ricâsı da var. Sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum.
"Eğer okumak iki özgürlüğün yüzleşmesiyse, iyi okumak bir üçüncüsünü gerektirir ve o da bana rakip ya da ilginç hayat izlenimleri veren diğer okuyuculardır. Edebî eleştirinin bu kadar önemli olmasının sebebi kısmen budur. Bilincim bir ölçüde okuduğum ve okuduğumu nasıl yorumladığım sayesinde şekillenmiştir.
Okuma Sanatı, sokulgan bir okuma pratiğidir. Özgürlüğün ve bu cesur konuşlanmanın ödüllerinin bir hatırlatıcısıdır. Bu sözü geçen özgürlüğe sahip olmanız aynı zamanda benim kişisel ricâmdır."

(Sevgili Young, kitabınızı çok sevdim. Birçok konuda da sizinle ve bahsi geçen filozof-yazarlarla hemfikirim; realist-pesimist Schopenhauer'un da bazı fikirlerine katılıyorum.
Ars Longa Vita Brevis!)

Damon Young ile tanışma kitabım olan ~Bahçede Felsefe~ C❤N Yayınları aracılığıyla, okuduğum ikinci kitabı Okuma Sanatı ise, Maya Kitap aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Böylesi değerli filozof - yazarları bizlerle  buluşturdukları için, her iki yayınevi nezdinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.
#dipçem Her şeyden evvel, iyi bir yazar olmanın yaratıcılığa, yeteneğe ihtiyacı olduğu kadar, iyi bir okuyucu ve iyi kitaplar okumuş olmaya da ihtiyacı vardır diye düşünüyorum. Ve yine, iyi kitaplar okumayan veya iyi kitaplar okuduğu halde dikkatsiz-bulanık bilinçle okuyan bir okurun, hiç okumayan birinden pek bir farkı yoktur diye de düşünüyorum. 
261 syf.
·20 günde·Beğendi
Eğlencesinden, merakına kadar sürükleyici, harika, sıkılmadan okuyabileceğiniz bir roman! Okudukça daha da merak ediyor, tahmin üstüne tahmin türetiyorsunuz fakat asla beklediğiniz gibi olmuyor. Kitabın sonlarına doğru her kadının başına gelebilecek bir üzücü durumla karşılaştım... ve okurken yaşadım. Tabii kitabın nasıl bittiğini (mutlu ya da mutsuz) size söylememeliyim. Kesinlikle okuyun!!!!!
224 syf.
·7 günde·6/10 puan
Damon young, Avustralyalı filozof, yazar ve yorumcu. Yazarı bu kitapla tanıyorum. Okuma sanatı, bir kitabevinde dolaşırken tesadüfen çıkmıştı karşıma. Okumayı çok bekletmeden başladım ama kitabı okurken biraz eksik kaldım.
Kitabın ana fikri okumak.Kitap yazmanın, edebi bir esere ortaya koymanın sanat olduğu kadar okumanın, okuduğunu analiz etmenin,sayfaların arkasına gizli bir çok şeyi görmeninde sanat olarak ifade edilebileceğini anlatıyor. Okuma sanatında bazı erdemler olduğundan bahsediyor yazar aynı zamanda. Bunlar;merak, sabır,cesaret, gurur, ölçülülük, adalet. Kitap bu erdemleri açıklayacak şekilde ve yazarın kendi okuma serüvenini de anlattığı iki bölümle birlikte sekiz bölüme ayrılmış.
Yazar aslında doğrudan bir düzyazıyla değil okuduğu bir çok yazardan ve kitaplardan alıntılar yaparak açıklıyor bize bu erdemleri. Yazarların birçoğunun ismini duysam da okumaya fırsatım olmadığı için, tanımadığım için,aynı zamanda bahsettiği eserlerin birçoğunun konusuna,içeriğine, biçimine hakim olmadığım için okurken biraz zorlandım. Ama aynı zamanda birçok şey de öğrendim diyebilirim.Okuduklarım arasına bu yazarları ve eserleri kattıktan sonra tekrar okuyacağım bir kitap olacak.
İyi okumalar..
224 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
“Okumanın erdemi,şizofren bir teslimiyet demek değildir,aksine dürüst bir hatırlama ve geçmişe dönmedir.”
Okuma Sanatı,yavaş ilerleyen ve bir o kadar yoğun bir kitap.Borges’ten Orhan Pamuk’a,Antik Yunan’dan günümüze pek çok alıntı ve inceleme içeriyor.Yazar olumlu/olumsuz fikirlerini açık bir şekilde kategorileştiriyor.Okumadaki merak,sabır,cesaret,gurur gibi..
Her ne kadar okuması kolay olmasa da aydınlatıcı olduğu da bir gerçek.
264 syf.
·7/10 puan
Sonlara doğru heyecanı artan tatlı bir kitaptı. Özellikle kedisi olanların çok beğeneceğini düşünüyorum çünkü karakterlerle kendimi çabuk bağdaştırdım ben.
Bir film tadında bir kitaptı. Ama türüne romantik komedi mi desem animasyon mu desem bilemedim. :)
224 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okumak bir sanat mıdır? Ne için okumalıyız? Ne okumalıyız? Nasıl okumalıyız? Kitap daha çok yazarın okuduğu kitaplar üzerinden yaptığı yorumlara dayanıyordu. Beklediğim gibi değildi açıkçası. Hayatında hiç çikolata yememiş birine çikolatayı anlatmam ne kadar yetersizse,(kendi tatmadan anlaması çok güçtür) hiç okumadığım Marcel Proust, Virgina Woolf ve daha nicelerine yaptığı yorumları okuyup anlamam da o kadar yetersizdi. Arthur Schopenhauer’in Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitabından bahsettiği bölüm oldukça dikkatimi çekti, neden? Çünkü daha önce o kitabı okuduğum için neyden bahsettiğini biliyordum ve kitabın bendeki izleriyle yazarın izlerini, karşılaştırabildim. İlginç bir kitap olmuş. Bu zamana kadar okuyup kendine çıkardığı dersleri anlatıyor bir nevi. O kadar fazla yazar ve kitaptan söz etmiş ki,(içlerinde henüz Türkçe’ye çevrilmemişleride çok) hangi birini okuyacaklarıma eklesem bilemedim. Türk yazar olarak Orhan Pamuk’tan bahsetmiş.(ben hâlâ okumadım kendisini) Bir yerde diyordu ki insanlar isimleri iz bıraksın diye okumadan yazar oldular. Ne kadar çok yazar var oysa ne kadar az okuyan. Okumak, okudukça sanata dönüşüyor. Okudukça daha seçici olmaya başlıyor insan gerçekten. Eskiden başladığım her kitabı bitirmek zorundaymışım gibi hissederken şimdi yarıda bırakabiliyorum. Bekleyen o kadar çok kitap var ki diğerlerinin zamanından çalamam. Kitaplar ve yazarlar üzerine verdiği bilgilerden faydalanılabileceğini düşünüyorum. Merak edenlerin okumalarını tavsiye ederim.
Kapağını görünce içime çok sinmişti ve okurken gerçekten iyiki almışım dedim ayrıca ne kadar kalın olsada hemen bitiyor, ilk başlarda sıkıcı sonra güzel oluyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Esra Doğu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 97 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 111 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.