Esra Doğu

Esra Doğu

Çevirmen
8.0/10
23 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
38
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
Sizce okumak bir sanat mıdır?
Damon Young’a göre nitelikli bir okur olmak bir sanattır. Peki efenim yazabilmek bir sanat olarak görülüp hayranlık uyandıran cümleleri bir araya getiren kişi sanatçı oluyor ise neden bu yazılanları nitelikli bir şekilde okuyan kişi de sanatçı sayılmıyor?

Bir okur olarak en belirgin ortak yönlerimizden biri, okuduğumuz kitap hakkında veya yazarlar hakkında sohbet edecek bizim için zaman geçirecek iyi bir arkadaş. Böyle biri ile karşılaşınca zamanın nasıl aktığını hissetmeyiz. Farklı bakış açısıyla kitaba yaklaşmak yazarı ve karakterleri karşılaştırmak cidden okumaktan sonra en keyifli ikinci aktivite. Bu anlamda yazar küçüklüğünden bu yana okuduğu kitapları ve kendi ile özdeşleştirdiği yazar ve karakterlerden bahs edip bir birinden güzel alıntılar ile süslüyor. Yine incelme tarzında birkaç yazısı mevcut kitapta hem kurguyu yazıyor hem eleştiriyor. Yazarları birbirleri ile kıyaslayıp, kitabı neden okunur neden okunmaz hakkında fikir veriyor.

Kitap sekiz bölüme ayrılmış ama siz okurken hiç ayrılmıyorsunuz konudan. Konu başlıkları şöyle;
Özgürleştirilen Sayfalar
Merak
Cesaret
Sabır
Gurur
Ölçülülük
Adalet
Sandık Odası


Keşke dedim okurken bahsettiği yazarları tanıyor olsaydım, kitaplarını okumuş olsaydım eminim o zaman daha keyifli olurdu okumak. Türk yazar olarak Orhan Pamuk için şöyle söylüyor;
‘’ Orhan Pamuk ile tanışmam Benim Adım Kırmızı ile olmuştu. Osmanlı Türkiye’sinde geçen hikaye çoğu zaman nesnelerin bakış açısından ilerler: bozuk para, ağaç ve ceset. Edebiyat sanatı ve yaşam üzerine denemelerini içeren Öteki Renkler, romandaki gerçeküstü parlaklıktan yoksun olsa da yazarın sanatı ve bölünmüş dünya hakkında kaliteli tartışmaları içerir.’’ Bunun gibi yazılar da birçok bilip bilmediğiniz yabancı yazarlar var hatta ilk defa ismini duyduklarınızda olabilir

Özetle sevgili okurlar sıkılmadan okudum ve çok beğendim kitap listeme yeni kitaplar ekledim. Mutlaka okumalısınız. Hepinize keyifli okumalar.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
“Okumanın erdemi,şizofren bir teslimiyet demek değildir,aksine dürüst bir hatırlama ve geçmişe dönmedir.”
Okuma Sanatı,yavaş ilerleyen ve bir o kadar yoğun bir kitap.Borges’ten Orhan Pamuk’a,Antik Yunan’dan günümüze pek çok alıntı ve inceleme içeriyor.Yazar olumlu/olumsuz fikirlerini açık bir şekilde kategorileştiriyor.Okumadaki merak,sabır,cesaret,gurur gibi..
Her ne kadar okuması kolay olmasa da aydınlatıcı olduğu da bir gerçek.
264 syf.
·2 günde·10/10
Çöpçatan bir kediniz varsa yanlış adamı bulma şansınız sıfırdır. Ya kitap aşırı güzeldi. Keşke yazar daha uzun yazsaydı. 264 sayfa bana yetmedi. Hele o zaman atlaması yaptığı kısım ve mutlu sonu geçiştirmesi olmamıştı. Tek kötü yanı oydu. Onun dışında sıkıldıkça açıp Mac ve yalnız sahibi için bir sürü arkadaşı bulma serüvenini oturduğu mahalleye yaymasını zevkle tekrar tekrar okumak isteyebilirsiniz.

Kitap yazarın ilk yetişkin kitabıymış belki de ondan sonunu aceleye getirdi. Neyse umarım bu tarz yazmaya devam eder. Çünkü ben çok çok çok sevdim

#book #bookstagram #kitap #instabook #instakitap #happy #read #neseliyorumlar #hepkitap #patimeanlat #talktothepaw #melindametz
%5 (11/221)
·Puan vermedi
Kitabı yazarını tanımadan ismi ve sayfaları karoştırdoğomda okuduğum bir kaç cümle beni ilk bakışta çektiği için seçmiştim şimdi baştan bir kaç sayfa okuyunca tamam dedim bu tam benlik bir kitap:) Hatta yazarın sayfa 216 da Virginiya Woolf için söylediği “ ....Eğer kurgu ve kurgu dışı eserleri arasında bir seçim yapmak zorunda kalsam muhtemelen kısa bir farkla ikincisi galip gelir. (Çoğu zaman da geldi ) “ cümlesini okuduğumda yazarla ortak bir bağ kurmuş oldum okudukça tekrar editleyeceğim sevgili okur arkadaşım...
264 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Animasyon komedi filmi mi, yoksa romantik bir komedi filmi tadında mıydı bilemedim ama kahkahalar eşliğinde keyifle okudum. Mac gibi çılgın bir okadar zeki ve duyarlı bir kedim olmasını istedim. Çok güzel eglenceli vakit geçirdiğim tam da yaz ayına uygun bir kitaptı. Tek eleştirim yayın evine, çeviri yapilırken fazlasıyla kelime düşüklükleri oluşmuş bu da akıcılığı bir an engelliyor. Biraz gülumsemek isterseniz buyrun okuyun. :)
312 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Shakespeare Kardeşlerden sinema öğrencisi olan Kitty Shakespeare, iyi bir staj ayarlamak isterken kendini çocuk bakarken buluyor.
Adam Klein, ünlü bir belgeselci. Los Angeles’ta ailesiyle arasında yaşanan sorun yüzünden inzivaya çekilmiş, ormandaki kulübesinde yaşıyor. Ailesinde uzak durmayı tercih ediyor.
Kitty ile Adam’ın yolunu kesiştiren dadılık, ikisini de güzel bir aşka (daha çok gizli bir aşka diyebiliriz) yelken açmalarına vesile oluyor. Tabi bir hatayla masal gibi aşktan çıkıp gerçek hayatın içine düşüyorlar.
İlk kitabı daha çok sevmiştim. Bu kitapta sorunlar ve gizlenen sırrın uzaması fazla geldi. Adam’ın yaşadığı travma ve onun etkileri daha çok kaplamış gibiydi kitabı o yüzden azıcık sıkıldım. Ama yine de kendini okuttu kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.