1000Kitap Logosu
Eşref Yener
Eşref Yener
Eşref Yener

Eşref Yener

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
8 Kişi
12
Okunma
0
Beğeni
87
Gösterim
Unvan
Şair
Doğum
Aydın, 1992
Yaşamı
Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde okuyor. ÇYDD Çağdaş Gençlik İzmit’in 2013/14 başkanlığını yaptı. Şiirleri Varlık, Yasakmeyve, Natama, Sözcükler ve Hürriyet Gösteri gibi dergilerde yayımlandı. ''Baykuşta Yangın Tekrarı'' dosyası, 2013 Cemal Süreya Şiir Ödüllerinde özendirme ödülü aldı. Yasakmeyve’den çıkan ''Baykuşta Yangın Tekrarı'' ilk kitabı.
emrahumac
Döndüğümde Yoktum'u inceledi.
56 syf.
Eşref Yener 1992 doğumlu bir şair olması beni epey heyecanlandırdı ve kıskandırdı diyebilirim. 2013' te şiir ödülü almış genç bir şairin karşımızda olduğunu ve ilerde adından söz ettireceğini eklersem yanlış olmaz. -tabi kendi kişisel bakış açım- İkinci kitabı olan Fazla Uzaklaşmış Olamam linkteki kitabına göre biraz daha güzel şiir esinlemiş gerçekten. Modern simge ve güzel imgeler görmek çok hoştu. Not: Yeni bir güzel şaire merhaba demek ve takibe almak beni baya sevindirdi. İyi okumalar dilerim.
Döndüğümde Yoktum
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
emrahumac
Fazla Uzaklaşmış Olamam'ı inceledi.
80 syf.
Eşref Yener 1992 doğumlu bir şair olması beni epey heyecanlandırdı ve kıskandırdı diyebilirim. 2013' te şiir ödülü almış genç bir şairin karşımızda olduğunu ve ilerde adından söz ettireceğini eklersem yanlış olmaz. -tabi kendi kişisel bakış açım- Üçüncü kitabı olan Döndüğümde Yoktum linkteki kitabına göre biraz daha az güzel ama güzel bir şiir kitabı. İyi okumalar dilerim. Not: Verdiğim linkteki kitaba nerdeyse yakın bir inceleme oldu şöyle ki herhangi bir kitabı siz şiirseverlere denk gelirse göz önünde bulunsun diyedir. :D
Fazla Uzaklaşmış Olamam
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Samet KURT
Döndüğümde Yoktum'u inceledi.
56 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Uzaklaşma
Kitabı dün gece geç bir saatte aldım okudum . Kendime akran birini ve aynı zamanda 2019Yaşar Nabi Nayır şiir ödülü olan bu kitabı okumak farklı bir deneyimdi. Kitapta kendine has betimlemeler hemen anlaşılmayacak tamlamalar, sıfatlar , yerel ağızdan fiiler göze çarpıyor. Ama ondan önce kitabın kapak tasarımı da gerçekten içindekileri özetliyor. Şiirler birbirinden ayrı değil birbirini tamamlayıcı bir yapboz gibi. Ban daha çok anlaşılmak için değil duyumsanmak için yazılmış hiisini verdi. Kitapta yer alan Doğu Evleri Destanı bölümü daha kişisel daha kapalı ve alışık olmadığım daha çok Ece Ayhan, Nilgün Marmara tarzını andırdı. Mesela; "İki uzun kış geçirdim kına kokusunda kahırlar öğrendiğim kiraz adında desturların sendelediği iki uzun kış kimsenin kimseye kiraz olmadığı bu sapakta beklemeye dair peygamberler denedim.. ..." şeklinde devam eden bir şiir.... İkinci bölüm olan Döndüğümde Yoktun kısmı şairin kendisi ile hesaplaşmasını barındırıyor gibi. Doğa ile İç içe yaşamanın sadeliği, yavaşlığı büyük kentin dışlanmışlığı samimiyesizliği sömürü yumağı oluşu ile birlikte kendine has farklı bir cümle mekaniği ile aktarmaya çalışıyor. Kentin hızı karşısında doğanın dinginliği ne kucak açmak isteyen birini anımsattı. Misal; "kenidimi öğrenmek, kendimi yeniden kurmak bununçin kendimi üç kere yavaşlatmak istiyorum" şeklindeki ifadeleri buraya bırakıyorum. Gül, geyik geyik boynuzu, acem lalesi, kantaron otu, köy kahvesi ile çekiçler, pres makineleri, tahviller, çapraz kurlar, soğuk damga, evrak odaları, üretim bantları arasında sıkışan kendini bulmaya ve kurtarmaya çalışan insanı gördüm ben. Köklerine yabancılaşan bir kalbin büyük kentte ezilmesini canlandırdım ben. Sisteme bir sitem sezdim. Özetle, kısa olmasına rağmen şıp diye anlaşılan dizeler değil. Birkaç defa üzerinden geçince yerine oturmaya başlıyor bir şeyler.
Döndüğümde Yoktum
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
emrahumac
Baykuşta Yangın Tekrarı'ı inceledi.
80 syf.
Genç şairimizin ilk şiir kitabı ve gayet başarılı bir yapıt olmuş. Bütün kitaplarına yaptığım incelemede bahsettiğim 1992 doğumlu olmasını burada da bahsedeyim. -Şiir ruhlu olduğunu gösteriyor gibi- Kelime seçimi, aktarımı çok hoş. İyi okumalar dilerim..
Baykuşta Yangın Tekrarı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2