Ethem Emin Nemutlu

Ethem Emin Nemutlu

7.0/10
55 Kişi
·
128
Okunma
·
3
Beğeni
·
2.168
Gösterim
Adı:
Ethem Emin Nemutlu
Unvan:
Türk Yazar
Dua etmeyi kendinden esirgeme,
bil ki kaderin avuçlarında.
Kaldır ellerini semaya,başla duaya...
Rabb'im isterse her şey değişir bir anda,unutma...
Kitabı eline aldığınız gibi bitiyor zaten. Yazar karşınızda ve size anlatıyor gibi hissediyorsunuz, samimi bir dille yazılmış, sanki olayın içindesiniz gibi de sürükleyici. Kısa ve öz bir anlatıma sahip. İnsan hem imtihandan geçip hemde yılmadan çabaladığında hedeflerine nasıl ulaşıyor, bunun güzel bir örneği. Ve tabii ki olmazsa olmaz önemli kriter "dua"nın gücünü de anlıyorsunuz.
Aslında yazar romanı anlatırken hayatı genç yaşına rağmen yılmadan yıkılmadan tepeden tırnağa kuran genç bir çocuğun Allaha guvenci ile hayatını anlatırken sade ve akıcı dili ile romana okuyucusunu teşvik ediyor.
Duanın gücünü,insanoğlunun başına ne gelirse gelsin isyan etmemeyi ,yıkılmamayı,herşeye karşı dik bir duruş sergilemeyi ,yaşam mücadelesi veren bir gencin hikayesini anlatıyor .Kimi yerlerde çok fazla cümle tekrarı olsa da okunması gereken bir kitaptır.
Bir kitap bitsin artık diye hiç sayfaları saymamıştım. Ve şimdiye kadar hiç böyle bir kitap okumamıştım. Çok sıkıcı geldi bana. 10. Baskı olmasına rağmen içinde yazım hatalarının bulunması beni çok üzdü. Pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Okumasam da olurdu.
Sade ve akıcı bir dil kullanılmış.Kapağında da belirttiği gibi gerçek bir hikayeden esinlenildiğini okudukça daha iyi anlıyorsunuz, konu sıradan da olsa okurken hiç sıkılmadım hatta acaba şimdi ne olacak diyerek okumaya ara bile vermek istemedim . (Bizde büyük yada güçlü olan kazanmaz, Allah kimin yanındaysa o kazanır.)
Kitabın dili hakkında bilgi vermek istiyorum öncelikle. Yalın, sade, her yaştan okurun okuyabileceği şekilde yazılmış ve olaylar birinci ağızdan sizinle sohbet eder gibi anlatılıyor. Dua hakkında hepinizin bildiğini düşündüğüm ayet, hadis, kıssalardan faydalanılmış. Buraya kadar klasik yeni türk edebiyatı diyebilirsiniz. Ve haksız da sayılmazsınız. Edebi metin olarak okumayı düşünmeyin yani. Ama şunu hissettim okurken, bir ateistin bile Duâ'nın gücünden etkileneceğini, yer yer gözünüzün yaşardığını, yer yer Aslan'la birlikte sevinç naraları atarken bulacaksınız kendinizi. Okumazsanız bir şey kaybedermisiniz bilmem ama okuyunca çoğunuzun farkında olmadığı veya çok sık yapmadığı bir şey yapmasını sağlayacağını düşünüyorum. Yüreğinize ferahlık, biraz hüzün, biraz umut, biraz sevinç tohumları ekmek istiyorsanız bu kitabı size tavsiye ediyorum. Fazla popüler olan kitaplara bir kısmınızın önyargıyla yaklaştığını farkettim. Bende onlardan biriyim sanırım. Tam emin değilim bu durumdan. Dini kitap okumak isterken elimde okumadığım pek fazla seçenek olmadığını farkettim ve %50 indirimde görünce almış ve okumuş bulundum. Yazarın hikayesini Halit Ertuğrul tarzına benzettiğimi belirtmek istiyorum bu arada. Lafı fazla uzatmış bulundum. Okuyun mutlaka bir şeyler katacaktır sizlere diyerek. Satırlarda buluşmak ümidiyle..
Spoiler olarak alt kısma yorum gireceğim lütfen sadece kitabı okuyanlar okusun alt kısmı
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Bir eleştiride bulunmak istersek eğer benim kannatimce Aslan'ın zor günlerden kurtulurken etmesi gereken dua Allah'ım geçinebilecek kadar rızk nasip eyle olmalıydı. Neden diyorsanız Arslan evet imanıyla kazandı. Rabbi nasip etti ancak fazlasını istedi. O fazlayı bence ahirete bırakabilirdi. Yazar hiç bahsetmedi. İş peşinde koşturduğundan felan bahsetti ama Arslan namaza başladı mı. Hayır hasanat yaptı mı. Bunlardan hiç bahsetmedi yazar. Bence yazar şu konuda vebal aldı. İnsanların zengin olmak için bu hikayeden esinlenerek duaya başvurmalarına vesile olacak bir kitap çıkmış ortaya. Yazarı bu konuda eleştiriyorum. Aslında derinlemesine bunları düşününce kitabın popüler ve çok satanlara gitmesini açıklıyor bu durum. Unutmayın! Bunu ben söylüyorum. Sıradan bir okur yani. Çok satanlara giren tüm kitaplar o toplumdaki zayıflıklar ve eksiklikler üzerine kurgulanıyor ve biliyorsunuz ki bizim toplumumuz peynir ekmek yemeye utanır. Ekmeğin üzerine peynir koyup üstüne de kürdan saplarsanız tav olur. Kısacası her hikayeden doğru anlamlar çıkarabilen bireyler olabilmeyi Allah hepimize nasip etsin. Önce neden, sonra neyi, sonra ne kazandım. Her kitapta bunu sorun kendinize. Eğer bunu yaparsanız okuduğunuz bir kitabı elinize aldığınızda daha çok hatıra bırakmış olursunuz zihninize. Lafı kaç kez fazla uzattım bilmiyorum ama sohbet etmiş bulundum siz değerli kitap dostlarıyla. Güneşli günleriniz olsun. (:
Spoi içerebilir.22 yaşındaki bir gencin nasıl bir anda evin reisi olduğu,babasının ödemediği dört aylık faturaları Ve ev kirasını ödeme çabası,askerdeki kardeşine nasıl destek olduğu,iki üç işte nasıl çalıştı Ve bir işte başına gelenler anlatılmakta.Keyifli okumalar.
Hayal kırıklığı ve zaman kaybı oldu benim için.Kendini
tekrarlayan cümleler,sıkıcı,konuşma diliyle yazılmış anlamsız bir kitap !!! Kapağı ve dua etmenin güzelliği dışında bana hitap etmedi.
Yazarın ilk kitabını okuduktan sonra hemen ertesi bu kitaba başladım ilk kitap güzel ama standart gelmişti bu kitaba başlarken de önyargı ile başladım ama bir gecede adeta tek nefeste okudum.Kitapta eski bir hüzünlü aşktan ve onun binevi modern versiyon hikayesinden bahsediliyor.Kitaptan çıkardığım en büyük ders Aşkta gurur olmaz..
Kitabı bitirdikten sonra güzelce bir Elhamdülillah dedim. Bu kitap o kadar güzel ki,inanan biri için. İnançlarının boşa çıkmadığını o kadar güzel bir öykü ile yazmış ki hayran kaldım. Kitapta bir genç var. Sahiden genç,olgunlaşmamış,tecrübe konusunda eksik bir genç. Ama dua ile o kadar güzel bir bütün olmuş ki. Kitaptan sonra sorun olarak gördüğüm şey gerçekten sorun mu diye sorguladım. Gerçekten bir dua hayatını değiştirdi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ethem Emin Nemutlu
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 128 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 118 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.