Eve Claxton

Eve Claxton

Yazar
8.6/10
9 Kişi
·
20
Okunma
·
0
Beğeni
·
300
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Dr. Perry Baird'in hayatının kısa özeti.. Hastalığının teşhisinden sonra hayatına çöken kara bulutlar.. Önce ailesinden sonra mesleğinden en son özgürlüğünden mahrum olan biri Perry.. Atakların başlamasıyla akut tedavi için hastaneye yatırılır.. Orada yaşadığı, hissettiği ve gördüğü muameleyi kaleme almaya başlar.. Aslında bir çoğumuzun bilmediği ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin içerisinde nasıl bir tedavinin uygulandığını 1944 yılı göz önüne alınarak biz okuyuculara aktarılıyor.. Psikoloji seviyorsanız şayet mutlaka okumanız gereken bir eser.. Bir manik depresifin gözünden dünyaya bakmak.. Farklı bir deneyim sundu düşüncelerime.
Okuduğum en güzel psikolojik biyografik roman da denebilir 1930 lu yıllarda yaşamış döneminin en iyi doktorlarından olan perry baird'in zorlu yaşamını akıl hastanesindeyken kendi kaleminden okuyoruz kimi zaman empati yapmaya bile korktuğum olaylar olmadı değil psikolojik roman seven hatta sevmeyenlere bile tavsiyemdir belki seversiniz siz de :)
Kitap Yorumu;
.
Kitabın kapağında dediği gibi "bir manik depresifin günlüğü" Dr. Perry Baird manik depresif hastasıdır. Harvard Tıp Fakültesini yüksek derece ile bitirip bu dalda nadir ödül alan öğrencilerdendir 1920 ve 1930 lara damga vurmuş bir doktor dur yaşadığı bu rahatsızlık neticesinde hayatı alt üst olur ve dönem dönem farklı psikiyatri hastanelerinde tedaviye alınır . Bu tedavilerde yaşanılanları ve tedavi yöntemlerini bir bir kaleme almıştır. Atak geçirme öncesinde notlar alıyor ve atak geldiği vakit kendini kaybediyor ve o hastanelerde nelere maruz kalındığını birinci ağızdan anlatıyor sağlam kafa ile yapılanları bir bir, lakin bu durumuna kendisi ve doktor arkadaşları da çare bulamıyorlar. Manik depresifin tanımı ise bambaşka yaşanılanlar iki kısma ayrılmış ve manik hızlı konuşma hızlanma güç gibi hiperaktif bir dönem depresif kısmı ise suskun ölü gibi uyumak isteyen vb. Kısacası bu tabi ve 8 yaşında bir kız çocuğunun babasına olan hasreti ve çok sonra kavuşması belki bir kez görmesi ve sonrasında bu kitabı orataya çıkaran babasının mektupları gerçek bir yaşantı ve dram diyorum zor hayatlar. .
.
Keyifli okumalar dilerim...
Westborough Eyalet Hastanesinde bir doktor.. Harvard Üniversitesi Tıp fakültesini en yüksek dereceyle tamamlamıştı.. Manik depresif psikoz teşhisi.. Diğer bir adıyla Bipolar Bozukluk.. İki uçlu duygu durum bozukluğu.. Kişi manik safhada aşırı hareketli, enerjik konuşkan olurken tam zıttı olan depresyon safhasında üzüntü, ağlama, suçluluk hissi yaşar.. İşte Dr. Perry Baird'in hayatının kısa özeti.. Hastalığının teşhisinden sonra hayatına çöken karabulutlar.. Önce ailesinden sonra mesleğindan en son özgürlüğünden mahrum olan biri Perry.. Atakların başlamasıyla akut tedavi için hastaneye yatırılır.. Orada yaşadığı, hissettiği ve gördüğü muameleyi kaleme almaya başlar.. Aslında bir çoğumuzun bilmediği ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin içerisinde nasıl bir tedavinin uygulandığını 1944 yılı göz önüne alınarak biz okuyuculara aktarılıyor.. Psikoloji seviyorsanız şayet mutlaka okumanız gereken bir eser.. Bir manik depresifin gözünden dünyaya bakmak.. Farklı bir deneyim sundu düşüncelerime..

Yazarın biyografisi

Adı:
Eve Claxton
Unvan:
İngiliz Yazar

Yazar istatistikleri

  • 20 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.