Eylem Can

Eylem Can

YazarEditör
7.6/10
10 Kişi
·
29
Okunma
·
0
Beğeni
·
675
Gösterim
Adı:
Eylem Can
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1976
Uludağ Üniversitesi’nde İşletme okudu. Çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra, mesleğini bıraktı. 2001 yılında düzeltmen olarak çalışmaya başladı, 2004’ten beri Metis’te çalışıyor.
Mış gibi yapmadan yürüyen bir ilişki var mı? ...
Kadın kocasına harika bir erkekmiş gibi hissettirmeden, anne bütün çocuklarını eşit derecede seviyormuş gibi davranmadan, arkadaşının yaptığı resmi çok beğenmiş gibi yapmadan yürür mü ilişkiler...
Hiç birbirimize benzemiyorduk. O düz sarı saçlıydı; ben kıvırcık siyah. O uzun boyluydu; ben cüceden hallice. O havai, serseri, lakayt; ben sorumlu, sıkıcı, bezgin. O benekli, ben çizgili. Yine de ikimiz bir noktalı virgül gibi bütünleşmiştik işte.
insan bildiği şeyleri görmeden tam anlayamıyor. Görmezse avunabileceğini, hiç olmamış sayabileceğini sanıyor.
Galiba ancak bir kadın iyileştirebilir diğerini. Ancak o yaralarını sarabilir, ancak o gerçekten sarılabilir. Bir kadını galiba sadece, başka bir kadın anlayabilir...
Biz iki deli kadın yan yanayken benim aklımda oynaşan cümlelerin bir kısmı, onun aklından da geçti mi? Özel bir sebeple değil, sırf hayata karşı iştahı yüzünden, dokunmam için kalbini bir anlığına da olsa bana açmayı hayal etti mi?
...
Cevabı hiçbir zaman bilemedim.
Bakamadığımız şeyler varmış önceden; gözlerimizi kaçırarak bulduğumuz huzur eksik olsun, eksik olsun!
Bak ne diyeceğim, ikimiz birlikte değiştirelim isimlerimizi! Mesela birlikte Nina Simon olalım, ha! Ne dersin?! Aklımıza geldikçe şarkı söyleriz!
Yazilar bu kitap icin yazilmış. Askerligin golgede kalmış içislerindeki gaddarlığı anlatan oykuler, anlatılar! Bana sıkıcı ve tek düze geldi! Biraz da fazla planlanmış, nereye gidecegi apaçik bir düşünce.... evet askeriyede azinliklar hep dışlanmış ve ezilmislerdir.. bu her orduda böyledir! Ne yazık ki.....
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Böyle bir kitabın Türkiye gibi bir ülkede basılmış olması bile hala inanılmaz geliyor bana. Bu kitap, yalnızca varolabilmesiyle bile benim gözümde oldukça değerli bir yer edindi kendine. İçinde 23 farklı yazardan, hepsi farklı tadlarda hikayeler yer almakta. Hepsinin ortak tadı, acı sanırım. Unutulmanın, görünmemenin, saklanmanın, utançla yaşamak zorunda bırakılmanın, yalnızlığın, sesini duyuramamanın, zaten sesini çıkartamamanın, anlayışsızlığın, cahilliğin ve daha nicelerinin acısı. Çünkü toplum, “iki kişi birbirini sevmiş işte, ne güzel!” veya “bize ne bundan!” diyememiş henüz. Aile de diyememiş-çoğu kez. Eh, bu sayede bu kitap uzun yıllar güncelliğini yitirmeyecek gibi görünüyor.
160 syf.
·Beğendi·8/10
Hepimiz duymuşuzdur, çevremizdekilerin anlatmış olduğu asker anılarından, askerlere nasıl muamele edildiğini, hatta şiddete başvurulduğunu. İşte bu kitap daha da eskilere, askerlere yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün, cinayetin, farklı yazarlar tarafından anlatıldığı hikaye seçkilerinden oluşmakta. Özellikle o zamanlarda ölenlerin ailevi, kürt ve gayrimüslim olduğu, anlayacağınız güzel ülkemizin en boktan zamanlarının zorunlu askerlik tarafını anlatıyor. Kimi zaman onları bekleyen yakınlar, kimi zaman mağdurun kendisi, kimi zamanda bir manyağın ağzından devam ediyor hikayeler. Söyleyeceğim şu ki, Mungan seçkilerinin hepsini okuyunuz efendim.
216 syf.
·Puan vermedi
Bir erkek olmadan iki kadın arasında ki toplum Sal baskinlara rağmen bedenlerin ergenlik donemindeki cinselliğin keșfiyle Lezbiyenlik gerçeği yansitan bir yapıt.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eylem Can
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1976
Uludağ Üniversitesi’nde İşletme okudu. Çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra, mesleğini bıraktı. 2001 yılında düzeltmen olarak çalışmaya başladı, 2004’ten beri Metis’te çalışıyor.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.