Eylül Deniz Yücedağ

Eylül Deniz Yücedağ

Yazar
8.0/10
5 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
297
Gösterim
Adı:
Eylül Deniz Yücedağ
Unvan:
Wattpad Yazarı
Okullar, tabiri caizse, popüler olan öğrencilerin karşısındakinin hayatını kararttıkları, incinebileceklerini düşünmeden hareket ettikleri, güç gösterisi yaptıkları yerler olmuş. Kafaları o çok önemli derslerle meşgul edilen, çok kısa sürede onlarca soru çözebilen ama ne yazık ki vicdanlı ve iyi insan olmanın eğitiminin yeterli verilmediği " çocuklar" ile dolmuş.
Artık şunu çok iyi biliyorum ki asıl engel "insan" engelidir. Biz birbirimizin, kendimizden farklı algıladığımız görüntüsünü ya da özelliğini topluma uymayan bir sorunmuş gibi algılar ve bunu öyle benimsersek ne yazık ki çocuklarımızı da aynı şekilde yetiştiririz.
Başkalarının seni anlamaması o kadar önemli değildir fakat ailen seni anlamıyorsa sorun orada başlar.
Bazı şeyler yaşandı ve bitti ama aklıma geldiğinde, en kırılgan olduğum anda, yeniden yedi yaşında hissetmeme engel değil geçen zaman.
Aslında kendim için değil onlar adına üzülüyorum çünkü başkasının mutsuzluğu ile mutlu oluyorlar.
Hayatıma dönüp bakıyorum, "Evet,ben buyum ve kendim olmakla gurur duyuyorum," diyebiliyorum artık.Üstelik gurur duymam için dislektik ve sinestezik bir şair, ressam,dâhi veya yazar olmama gerek olmadığını da biliyorum.
Aslında yaşadığım tüm zorlukların bir adı olmak zorunda değildi. Geç yazmış, geç okumuş bir çocuk olmamın sebebi disleksi olmayabilirdi; yani hiçbir teşhis konmasaydı ve "normal" (!) ama başarısız olsaydım da bu beni dışlama hakkını kimseye vermezdi.
Muhteşem bir kitap özellikle başta öğretmen arkadaşlarım olmak üzere herkes okumalı kitapta disleksi hastası olan bir kızın güncesi ve öğretmenlerinin ve toplumun yaklaşımını kendi gözünden anlatıyor. Öğretmen topluma rehberlik etmekle görevli kişilerdir.topluma farklılıkları farkında olmayı herkesin bir engelli adayı olduğunu benimsetmekte görevliyiz bu kitapta ise öğretmenlerin yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor
Disleksi ve Sinestezik algı durumu olan bir bireyin ilkokul yıllarından başlayıp genç kızlık yıllarını kapsayan eserin tüm öğretmenler tarafından okunması gerektiği kanaatindeyim.
Dislektik bir bireyin yaşamı boyunca karşılaşacağı en büyük zorluk herhalde anlaşılamamaktır. Kaldı ki içinde fatkedilmeyi bekleyen çok büyük bir potansiyel vardır. Biri onu farkedene kadar keşfedilmeyi bekleyen.
İşte bu nedenledir ki tüm öğretmenler disleksi, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı konusunda bilgi edinmek için bu tür hayatları tanımaları ve o büyük potansiyeli ortaya çıkarmalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eylül Deniz Yücedağ
Unvan:
Wattpad Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.