Eylül Deniz Yücedağ

Eylül Deniz Yücedağ

Yazar
8.4/10
17 Kişi
·
58
Okunma
·
0
Beğeni
·
376
Gösterim
Adı:
Eylül Deniz Yücedağ
Unvan:
Wattpad Yazarı
Kendimi anlamaya çalışmak yeterince zordu, özellikle de o denli küçük bir yaştayken. Ailemin karşısına geçip, "Anne, baba, bende bir tuhaflık var ve bununla baş etmeme imkan yok" demek, "Ben geceleri bir çiçek tomurcuğunda yaşayan doğa perisiyim" demekten bile daha zordu.
Dislektik olduğumu anlamayanlar, anlayıp dalga geçenler ve bahane olarak kullandığımı düşünenler vardı ama biliyor musunuz, esas olan onların karanlık kalbi idi.
Okullar, tabiri caizse, popüler olan öğrencilerin karşısındakinin hayatını kararttıkları, incinebileceklerini düşünmeden hareket ettikleri, güç gösterisi yaptıkları yerler olmuş. Kafaları o çok önemli derslerle meşgul edilen, çok kısa sürede onlarca soru çözebilen ama ne yazık ki vicdanlı ve iyi insan olmanın eğitiminin yeterli verilmediği " çocuklar" ile dolmuş.
Artık şunu çok iyi biliyorum ki asıl engel "insan" engelidir. Biz birbirimizin, kendimizden farklı algıladığımız görüntüsünü ya da özelliğini topluma uymayan bir sorunmuş gibi algılar ve bunu öyle benimsersek ne yazık ki çocuklarımızı da aynı şekilde yetiştiririz.
136 syf.
·10/10
DEHB, disleksi, anksiyete ve sinestezi tanısı almış olan Eylül'ün kendi hayatını anlattığı bir kitap. Eğitimci ve ebeveyn farkı gözetmeksizin herkese öneririm çünkü bilinen teorik bilgiler ile bu farklılıkları yaşayanların hissettiği, hayata bakış açısı aynı değil, eksikliklerimiz var ve yaşanmışlıklar.
"Aptal herhalde daha sağını solunu bilmiyor, Allah'ın sakarı insan sürekli kafasını çarpar mı, ne kadar tembelsin hiç ders çalışmıyorsun, bu kadar sürede bir harfi nasıl öğrenemezsin, çok unutkansın"
Bazen sandığımızdan daha çok farklılıklara sahip olabiliyorlar. Onlar ne aptal, ne sakar, ne unutkan ne de tembel. Sadece DEHB'li, disleksili bireyler. Ve onlar sadece ailelerinin çocukları, öğretmenlerinin öğrencileri değil toplumda var olan, yaşayan, her gün gördüğümüz insanlar. Ve bizler, onları anlamak, kendimizden saymak zorundayız. Bu yüzden onları anlamak ve hastalıklı görmemek için de bu kitabı okumalıyız ♡
136 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşem bir kitap özellikle başta öğretmen arkadaşlarım olmak üzere herkes okumalı kitapta disleksi hastası olan bir kızın güncesi ve öğretmenlerinin ve toplumun yaklaşımını kendi gözünden anlatıyor. Öğretmen topluma rehberlik etmekle görevli kişilerdir.topluma farklılıkları farkında olmayı herkesin bir engelli adayı olduğunu benimsetmekte görevliyiz bu kitapta ise öğretmenlerin yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Disleksi ve Sinestezik algı durumu olan bir bireyin ilkokul yıllarından başlayıp genç kızlık yıllarını kapsayan eserin tüm öğretmenler tarafından okunması gerektiği kanaatindeyim.
Dislektik bir bireyin yaşamı boyunca karşılaşacağı en büyük zorluk herhalde anlaşılamamaktır. Kaldı ki içinde fatkedilmeyi bekleyen çok büyük bir potansiyel vardır. Biri onu farkedene kadar keşfedilmeyi bekleyen.
İşte bu nedenledir ki tüm öğretmenler disleksi, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı konusunda bilgi edinmek için bu tür hayatları tanımaları ve o büyük potansiyeli ortaya çıkarmalı.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dislekti ve Sinestezi hakkında farkındalık yaratmak adına çok güzel bir çalışma olmuş. İnsanın kendine ders çıkartmasi adına okunması gereken güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eylül Deniz Yücedağ
Unvan:
Wattpad Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 58 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.