Ezgi Durmuş

Ezgi Durmuş

Yazar
8.7/10
133 Kişi
·
260
Okunma
·
28
Beğeni
·
1.415
Gösterim
Adı:
Ezgi Durmuş
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1988
1988 Ankara doğumlu olan Ezgi Durmuş, lisede aldığı yabancı dil eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladıktan sonra Haberyelkeni adlı online haber sitesinde köşe yazıları yazmaya başladı. Yazmaya olan ilgisini profesyonel iş hayatına taşıdı ve çeşitli reklam ajanslarına bağlı birçok markanın reklam metinlerini yazdı. Türkiye’nin en büyük online bilgi ağı olan Ekşi Teknoloji’de proje yöneticisi olarak görev aldı. 2016 yılında Tunç İlkman’ın Destek Yayınları etiketi ile piyasaya çıkan Aşık Ölüyorum adlı eserinin editörlüğünü üstlendi. Aynı yıl içinde Arka Kapak Dergisi’nde köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 2014’ten bu yana kurucularından olduğu Priz Reklam Ajansı’nda marka yönetimi ve metin yazarlığı yapmaya devam etmektedir.
"Seni kitaplarından kıskanacak kadar çok sevmeme izin verir misin?"
Ezgi Durmuş
Sayfa 49 - Destek yayınevi, 5. Baskı: Mayıs 2017
"İnsan arasında kilometreler olan birine sarılabilir mi? Sarılıyorduk. Bazen sesimizle, bazen kurduğumuz ortak bir hayalle sarılıyorduk birbirimize."
“Ben olsam öyle davranmazdım.” diyebildiğim her konuda gücenme hakkı görüyordum kendimde.
Normalde sanki iki hece değil de uzunca bir cümleymiş gibi söyler ismimi. Sanki Nehir, başka bir dilde "seni seviyorum" demekmiş gibi söyler, anlatabildim mi?
Ezgi Durmuş
Sayfa 23 - Destek Yayınları
192 syf.
·3 günde·10/10
Kitabı bitirdikten sonra iyi ki diyip sarılabileceğiniz bir anneniz varsa; bırakın para, pul, şan, şöhret hepsi onların olsun. Siz en değerli hazineye sahipsiniz zaten..
192 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir gece de okumuş olmama rağmen sanki yıllardır bu kitabı okuyormuş gibi hissettim kendimi ya da şöyle söyleyim kitabı okumadım yaşadım.Hissettirdigi duyguların yanında kelimeler kifayetsiz kalır.Ara ara dudaklarımı kemirsem ağlamayacağım diye dirensem de kitap sonunda beni enkaza çevirdi."Anneler önce sesinden kırılır sonra kalbinden sonra gözlerinden." ne de güzel söylemiş Ezgi Durmuş.Kitapta zaten belki Eylül'den birşeyler buluyorsunuz belki annesinden belki babasından. Belki de Deniz sizden bi parçadır ya da Murat kimbilir.... Kitap içinde kitap okudum desem doğru olacak sanırım. Bittiğinde ne hissettim bilmiyorum. Sanırım bunu da Ya da Biz Masal Olsak kitabından bir cümle ile özetlemem lazım."Derdimi anlatabilecek kadar susmayı öğrenmiştim ben."
200 syf.
·Beğendi·10/10
Nehir'in sonu ne olacak? Hakan onu affedecek mi? Can diye biri gerçekten var mı? Bunun gibi onlarca daha sorunun cevabını merak ettiğiniz için kitabı bitirmeden bırakamayacaksınız. Tek kelimeyle harikaydı! yanınıza kalem almayı unutmayın altı çizilecek çok satır var bu kitapta:)
192 syf.
·1 günde·8/10
Kitabı okuyacağınız gün mümkünse başka işleriniz olmasın. Çünkü elinizden bırakamıyorsunuz :) Kurgusu yorumlayacak olursak kendini ele vermiyor bir türlü. Kitabı hem bir an önce bitirmek istiyorsunuz hem de hiç bitmesin.
160 syf.
·5 günde·10/10
intihar ormanı diye bir yer var mı varsa nerede ve neden ormanın adı intihar olarak nitelendirilmiş, kitapla beraber bunu da öğreniyorsunuz ben gerçekten çok şaşırdım bir insan intihar etmek için neden böyle bir yer seçer ki? Seçermiş, çünkü intihar ormanı öyle bir yer ki rotadan çıkarsan eğer hiçbir şekilde yolunu bulamıyormuşsun, sesini duyurman imkansız hale geliyormuş, Bu rotadan bilerek çıkanlar da varmış.sonunda ne olcağını biliyorsunuz çünkü yazarımız bunu kitabın başında söylüyor o yüzden sonunda pek şaşırmam diye düşünüyorsunuz yani ben öyle düşündüm, siz düşünmeyin çünkü kitap öyle bir ters köşe yapıyor ki sonunda kitabı bir de gerçek sonunu bilerek yeniden okuma isteği uyandırıyor halde buluyorsunuz kendinizi.
200 syf.
·Beğendi·9/10
Çoğu yerde tüyleriniz diken diken oluyor.Karakterlerin duyguları çok güzel yansıtılmış ve kitap kalbinize dokunuyor.Bazen ağlıyorsunuz,bazen kahroluyorsunuz, bazen de çok mutlu oluyorsunuz.Her türlü duyguyu hissettirdiği için kalbinizi beslediğini hissediyorsunuz.Sonuna kadar büyük heyecanla okuyorsunuz,şiddetle tavsiye ederim.
200 syf.
·Puan vermedi
Okurken etkisine daldığınızdan sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlayamayacaksınız, o kadar akıcı bi kitaptı. Üstelik içinde öylesine çok altı çizilecek yer var ki.. Sonunu çok beğendiğim bi eserdi, iyi ki okumuşum.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Küçükken annem beni uyutmadan önce bana masal anlatırdı. Tabi anlattığı masallar bitince kendisi uydurmaya başlardı. Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde bir Fulden varmış diye başlardı. Tabi bilmiş ben hemen atlar sen masal anlatmıyorsun beni anlatıyorsun diye.

Bu kitabı okurken aklımın bir köşelerinde bu anım canlandı. Yüzümde oluşan tebessüm ile okudum bu kitabı bir günde. Masalsız büyüyen çocuklara inat her yerde bağıra çağıra masal anlatmak lazım.

Nehir geçmişinde yaşadıklarından sonra kendini eve kapatır. Bir blog oluşturur ve orada yazılar yazmaya başlar. Bu blog sayesinde hayatının aşkı Hakan ile tanışır. Hakan'ın en nefret ettiği şey ise yalandır. Tabi Nehir ilişkilerinin en başında yalan söylemiştir. Bu yalanın çıkmamasını umarak susar. Hani derler ya yalancının mumu yatsıya kadardır diye, o misal Hakan ile İstanbul'da ev bakacakları gün yalanı da ortaya çıkınca Hakan ve Nehir'in ilişkisi de çıkmaza girer.

Hakan bu yalanı affetmeye çalışırken Ankara'ya giderken Nehir bir yalan söyleyince ilişkileri artık geriye dönülmeyecek yollara girmiştir. Tabi bu durum Nehir'in ataklarının yeniden başlamasına neden olur. Ankara'ya giderken otobüste tanıştığı Aziz Bey'in yürüttüğü Geçmişi Şifalandırma Semineri'ne katılmaya karar verir. Çünkü bir kişinin başkasını affedebilmesi için ilk başta kendini affetmesi gerekir. Geçmişi ve hatalarıyla...

Kendisini affettiğinden ise hayatına devam etmeye başladı. Hakan üzülmesin diye onu aramamaya başladı. Fakat hayat sürprizlerle doluydu. Ve onun hayatı da asıl şimdi başlayacaktır.

Bu kitabı okurken çoğu satırın altını çizerken buldum kendimi. Okurken beni çocukluğumun masumluğuna ya da şimdiki zamanın acımasızlığına sürükleyip durdu. Sonunda ise gözlerimden mutluluk ya da yaşanmışlıklar aktı. Bana göre bu duyguyu her yazar yansıtamaz. Kendinizden bir parça bulacağınıza eminim.
192 syf.
·Beğendi·10/10
"Kitap okumak erdemliktir." diyorlar. Yok, canım! Ne alâkası var kitap okumanın erdemlikle? Kitap
okumak bir bütündür, bana kalırsa. Ya da bütünleşmek... Peki kitapla mı bütünleşir insan, yoksa kendi
iç dünyasıyla mı? Kabul, biraz yüzde elliye oynayan bir soru oldu bu. Ama insan kendini dış dünyadan
hikâyelerle birleştiğini düşündüğü ân, farklı kapılar aralanıyor ve bambaşka evlere konuk oluyor. Hiç
bilmediği karaktere sahip çıkıp bazen yine o karakterle kendini bağdaştırıyor, yetmiyor kendini
karakterin ta kendisi yapıyor. Okurken kurguyu ve hayallerini de alıp bambaşka bir yolculuğa çıkıyor.
Çıkılan bu yolculukta herkes gibi ben de farklı diyarlarda bambaşka olaylar ile karşılaşıyorum. Bazen
öyle olaylar oluyor ki belki de 'hiç' dediğimiz kavram yerinde olmamış diye kızıyorum kendime. Bazı
yerler de öyle ağır geliyor, yetmezmiş gibi gözyaşlarımla okuyorum. İşte Ezgi Durmuş da okurken tam
da bu duyguları yerinde yaşadığımız bir yazar. Özellikle kitapla beraber ben de yara aldım bu
hikâyede. Tanıdığım yüzlerce yazar ve yüzlerce kitap varken kendime 'neden' diye sordum bu kitapta.
"Neden bu kadar gerçekçi bu kitap?"
Bir kitap gerçekçi ise size bir şeyler katmış ve istediğiniz mesajı vermiş demektir. "Bu kitaplar sana ne
katıyor?" Bu sorunun yanısıra okuduğum bazı kitaplardaki altını çizdiğim cümlelerin 'neden çizerim'
düşüncesi de karıştırır aklımı. Ama bu kitapta aklımı karıştıran şeyler olmadı, olaya direkt olarak ben
de karıştığım için. Bilakis, altını altını çizdiğim cümle de olmadı. Çünkü altı çizili cümleler
hayatımızın bazı yerlerinde lazım olur, çerçeveleyip kullanırız hatta. Ancak bu kitapta cümlelerin
etkisi altında kalıp yaşamına yön verdiğin durum değil, okurken gözyaşlarının ıslattığı o sayfaların
bütününün etkisinde kalıyorsun. Öyle ki gerçekten de sonradan oluyor her şey... Hep Sonradan. İlginçtir ki ilk başlarda kitabın adını benimseyememiş, neden hep sonradan diye düşünmüştüm bir
müddet.Meğer sözcükler insanın hem yarası hem de pansumanı olurmuş. Öyleymiş yani, Ezgi Durmuş
öyle demiş. Okuyanların kalbini sızlatmış ve bir kitapta iki hikâye yazmış bana göre. Birinin sonu
belli, birinin başı. İkisinde de aşk var. Birinde aşktan çok acı da var. Ağlatan, sızlatan acı. Kurgu mu
yoksa gerçek mi diye düşündüren bu kitapta güçlü olan tarafta olduğunuz mu, yoksa acının eşiğinde
kaybolduğunuzu mu, anladığınız zaman siz de kendi yolculuğunuza başlamış olacaksınız. Çünkü ben
ne yazarsam yazayım, duygularımı gerçek anlamı ile hiçbir zaman ifade edemeyeceğim. Hayat kadar
gerçek bir kitabı hayatın gerçek olduğunu anladığında yaşarsın ancak.
Bir de...
İlk cümlelerimdeki soruma da kendi cevabım şu olurdu: İnsan bir beklenti içinde kitapla bütünleşir. İç
dünyası ile umutları ona eşlik eder ve hayallerini süsler.
Çünkü "Kimseden beklentisi olmayanlar, içinde en çok umut barındıranlarmış meğer..."
200 syf.
·2 günde·8/10
Tek kelimeyle: Fevkalade.

Şiirsel bir dille yazılmış kitap, kelimeler uyum içinde bir NEHİR'de yüzüyor sanki. Bazi yerlerde sürprizler yapiyor kurgusu. Şaşırtıyor, düşündürüyor, tökezlemenizi sağlıyor; dikkat edin neden oluyor demedim çünkü kitaplarda tökezlemek iyi bir şeydir, kitabi yanınıza koyup tavana bakıp düşünmenizi sağlar. Kesinlikle okunmasi gereken, biraz da kisisel gelisim barindiran, hayatta neyin önemli olduğunu kulağımızın arkasindan bize sessizce fısıldayan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ezgi Durmuş
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1988
1988 Ankara doğumlu olan Ezgi Durmuş, lisede aldığı yabancı dil eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladıktan sonra Haberyelkeni adlı online haber sitesinde köşe yazıları yazmaya başladı. Yazmaya olan ilgisini profesyonel iş hayatına taşıdı ve çeşitli reklam ajanslarına bağlı birçok markanın reklam metinlerini yazdı. Türkiye’nin en büyük online bilgi ağı olan Ekşi Teknoloji’de proje yöneticisi olarak görev aldı. 2016 yılında Tunç İlkman’ın Destek Yayınları etiketi ile piyasaya çıkan Aşık Ölüyorum adlı eserinin editörlüğünü üstlendi. Aynı yıl içinde Arka Kapak Dergisi’nde köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 2014’ten bu yana kurucularından olduğu Priz Reklam Ajansı’nda marka yönetimi ve metin yazarlığı yapmaya devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 28 okur beğendi.
  • 260 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 122 okur okuyacak.