Ezgi Taboğlu Özkülahçı

Ezgi Taboğlu Özkülahçı

Çevirmen
8.1/10
43 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·2 günde·6/10
2019'un ilk kitabı aynı zamanda Virginia Woolf'tan okuduğum ilk kitaptı. Son olmayacağını düşünüyorum. Kitabı okuması biraz zordu benim için gerek finaller olsun gerekse de benim deneme okuma alışkanlığımın çok olmamasından ötürü. Virginia kadınları, haklarını ve çaresizliklerini o kadar güzel anlatmış ki... Deneme okuyamıyorum ön yargımı kırmak için iyi bir adım oldugunu düşünüyorum.
160 syf.
·Beğendi·7/10
Son zamanlarda özellikle ülkemizde yaşanan kadına şiddet olaylarından sonra feminist bir bayan yazarın dilinden, bu konuya dair bilgi edinmek için okumuş olduğum bu eser için biçilmiş bir kaftan bayan Woolf.
Her ne kadar Woolf'un yaşamış olduğu dönemlerde kadınlara tanınan haklarla, günümüzde verilen haklar arasında muazzam bir ilerleme olsa bile, bir erkek olarak maalesef kadınların hala toplumdaki hakkettiği seviyeye ulaşmadığını düşünüyorum. Yazar, ataerkil toplumların kadınlara biçtiği rolün dışında, kendilerine daha fazla zaman ayırıp eğitim konusunda kendilerini geliştirmelerini özellikle belirtmiş,bilimde, sanatta, edebiyatta(özellikle şiir) alanlarında toplumun baskısı altından sıyrılıp hakettiği değeri bulabilmesi için önemli notların altını çiziyor. Bu notları verirken, kendisinden önce yaşamış olan hemcinslerin eserlerini irdelerken, yaşadıkların dönemin William Shakespeare gibi önemli yazarların kadınlar hakkındaki görüşlerini dile getirmiş.
160 syf.
·1 günde·10/10
Virginia Woolf'un klasikleşmiş bir kitaplarından biri. Çok şey kattı mı diye soracak olursanız, hayır ama kitabın işlediği konu hakkında ufkunu genişletmek isteyen okuyabilir diye düşünüyorum. Okurken sıkılmayacaksınız, kitap adeta akıp gidecek. Ve yazarın dilinden etkileneceğinizi kesinlikle söyleyebilirim.
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Akıl çalıştıran bir kitap ,fikir ve tesbit üzerine yazılmış .Kalemi değişik geldiği için beni sarmadı ama kitap kitaptır okudum Ve bitti güzeldi ....
160 syf.
·Beğendi·8/10
Bugün bile hala yapılan cinsiyetçi söylemler ve buna sebep veren toplumsal cinsiyet rollerine kitapta çok güzel değinmiş Woolf. Üniversite okuması yasak olan kadınların ilerde fırsat verilirse her türlü işi yapabilecegine ve bu zamana kadar erkekler ağır islerde çalıştığı için genç yaşta ölüyor, kadinlar erkeklerden daha uzun yaşıyor düşüncelerine de atifta bulunmuş. Shakespeare'in kız kardeşi örneğiyle kadınların erkeklerle eşit olmadığını ve erkeklerin gerisinde tutulduğuna dolayısıyla da geri planda kalmış bir kadının bir Shakespeare olamayacagi konusuna eleştirel bakışıyla açıklık getirmistir. Sonuçta kadınların okumasını, para kazanmasını, kendilerine ait bir oda yaratıp yazmasını istemiştir.
160 syf.
·5 günde·6/10
Kitap tarihsel süreçte kadının sosyal hayatta, edebiyatta, iş hayatında yerini inceliyor. Neden yazamadığını, nasıl engellerle karşılaştığını, ataerkil toplumun kadını nasıl bastırıp sindirdiğini yoğun bir dille anlatıyor. Anlattığı kimi şeyler ilgi çekici içerikler olsa da kitap beni çok yordu. 160 sayfalık dopdolu bir kitap. Meraklısının hoşuna gideceğini düşünüyorum.
127 syf.
·8 günde·9/10
Çağdaş dönem öncesinde İngiltere'deki kadına yaklaşımı, kadınlarım toplumdan dışlanışlarını yazarlık üzerinden güzel bi şekilde açıklamış. Deneme tarzında olmasına karşın kendini okutan, akıcı bir kitap. İlk sayfalarda sıkılan olursa bırakmasın. Deneme olduğunu bilerek başlayanlar ilk sayfalardan sıkılmaz diye düşünüyorum.
160 syf.
·3 günde
Bir kitab, ancaq bu qədər gözəl ola bilərdi. Xüsusilə, qadınların, yazıçı olmaq istəyən qadınların oxumalı olduğu kitabdır. Kitabda əsrlər boyu, günümüzdə də beyinləri yoran sual olan "niyə qadın yazıçılar azdır?" sualına cavab tapacaqsınız. Niyə qadın yazıçılar bu qədər azdır? Niyə qadın yazıçılar kişilər qədər məşhurlaşa bilmir? Bu suallara araşdıraraq cavab verir, Virciniya. Əsər ədəbiyyat dünyasının feminist məqaləsi hesab olunur.
Qadınları müdafiə edərkən, kişiləri daş-qalaq etmir. İki cinsiyyətində nifrətini pisləyir. Bir-birinə nifrətlə qələmə alınmış kitabları tənqid edir. Qadın yazıçıların kitablarını təhlil edir. Hansı düşüncə ilə yazdıqlarına aydınlıq gətirir. Azad qadın düşüncəsi ilə, yoxsa dövrünü tələblərinə tabe olaraq mı yazıblar? Kişi yazıçıların qadınlar haqqında yazdıqları kitabları təhlil edir. Ədəbiyyatdakı qadınla real həyatdakı qadını qarışlaşdırır. Aralarındakı uçurumu göstərir. Qadınların ədəbiyyatdakı yerinin dövrlərə görə necə dəyişdiyinə şahid olacaqsınız." Bir qadın olmaq və yazmaq arzusu ilə doğulan qadın olmaq nə deməkdir?" bu suala cavab tapacaqsınız.
160 syf.
·8 günde·10/10
özellikle kadınların okuması gerektiğini düşündüğüm bi kitap; şöyle ki 18.yy zamanında kadınların hiçbir hakları yokken, kendilerine ait odaları bile, kitap yazıp buldukları her parçaya bir şeyler yazarak kendilerini yükseltmeri ve kaderlerine boyun eğmemeleri beni derinden etkiledi, feminizm nedir sorusuna cevap olarak ben bu kitabı verirdim
160 syf.
Her genç kadının kendi ayakları üzerinde durması ve içindeki gücü keşfetmesi gerektiğini edebiyata katkı sağlamış kadın yazarlar üzerine değerlendirmeler yaparak "kurmaca yazacak bir kadının kendine ait parası ve kendine ait bir odası olması gerek" sözünü açıklayan harika bir deneme yazmış virginia woolf.

romanlardan başımızı kaldırıp farklı bir şeyler okumak isteyen kadın-erkek herkese önerebilirim. Evet erkekler de okumalı çünkü woolf un da dediği gibi her kadının içinde bir miktar erkek, her erkeğin içinde de bir miktar kadın vardır. özellikle yazarlarda bu ikili ne kadar dengeli ise o kadar güzel kurmacalar, anlatımlar çıkar ortaya.