F. Havva Özbay

F. Havva Özbay

Çevirmen
9.6/10
54 Kişi
·
98
Okunma
·
0
Beğeni
·
43
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
1014 syf.
·42 günde·Beğendi
Bitirdim elhamdülillah
Kitap Hadislerle Kadın adını almış, ama bence her evde anne baba ve o evin çocukları okumalı. Kadın demek aile demek değil miydi zaten. O kadar güzel bilgiler öğrendim ki!
Özellikle bekar kardeşlerimin evlilik öncesi okuması gereken kitaplardan...
1014 syf.
·Beğendi·10/10
Kadınlar için gibi görünse de aslında hem kadın hem erkek için tam bir baş ucu kaynağı kesinlikle. İslâm’da kadın ve erkeğe her sorusuna cevap verecek tamamıyla bilinç ve idrak sahibi kılacak bir eser.
1014 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Ramazan ayına gireceğimiz şu günlerde faydalanmak için güzel bir eser.
İsmi İşaretü'n-Nisa olsa da evli/bekar tüm herkesin okuması gerek.
Rivayet edilen hadisler açık, anlaşırlır bir şekilde ele alınmış. Kütüphaneniz de kesinlikle bulundurmalısınız..

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Tahlil Yayınları muhteşem bir basım gerçekleştirmiş.
Kitap, kadının hayatını islamlaştırdığı nispetle güzelleştirdiğinden, ne kadar islam üzere ise o kadar değerli, o kadar korunaklı, o kadar hayatının/mutluluğunun güzelleşeceğinin hadislerle bölüm bölüm yazıya dökülmüş hali...
“Hadislerle Kadın” evliliğin Hikmet ve faydalarından biri olan eşler arasında sevgi, muhabbet ve saygının nasıl olması gerektiği konuları üzerinde durmakta.
Ve, “İnsanı en çok mutlu eden şeylerden biri kalbine denk bir kalbin bulunmasıdır. Gerçek müminler, aşk ve sevgilerini sadece beden ve suret güzelliğine bağlanmazlar. Bundan daha önemli olan iç güzelliğine, ahlakına ve dini yaşamasına bağlarlar. Böylece aşk ve sevgileri daimi olur ve artarak devam eder.”
Cümlelerini bol bol sindirmekte...
Sevme duygusunu eşler arasında olması gereken muhabbeti, saygıyı çok güzel bir şekilde özetleyen bu eseri evli olan ama özellikle evlenecek olan tüm kardeşlerime tavsiye ediyorum. Evliliğe bakış açısını olumlu yönden fazlası ile etkileyecek bir eser.
Her ne kadar ismi Hadislerle Kadın olsa da, kadınlar kadar, aslında ismine aldanmayıp erkeklerin de okuması gereken bir eser. Çünkü bir çok bölümde erkeklerin de eşlerine nasıl davranması gerektiğini, peygamber Aleyhisselam’ın eşlerine karşı gösterdiği muhabbetle anlatılmaktadır. Kitabı çok çok sevdiğimi özellikle belirterek mutlaka okunmasını tavsiye ederim. Rabbim Hadislerle bütünleşmiş bir hayatı olan Kadın tabirine tercüman olmayı nasip etsin.
1014 syf.
·48 günde·Beğendi·10/10
Çiçek gibi bir kitaptı. @birummetprojesi yapmış olduğu #evlilikokulu ile ikinci defa okumuş oldum. Evlilik arifesinde olan bir kişi olarak çokca faydalandığım bir eser oldu.Evliliği yaklaşan kişilere tavsiyedir. Naçizane fikrim yakınlaşınca okumak yoksa unutuluyor. Tabi derseniz tekrar okurum ben o zaman çokça iyi olur tabi:)
Kitabın içeriği,kitabın başlığı gibi kadınlar ilgili içerisinde hadislerle açıklamalara yapılıyor.
1014 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabi müslüman kadın ve erkeklerin ezber sihhatinde bilmesi gerek. Şöyle ki birisi size dese, sende söyle bir hastalık eğilimi var yapacağınız şey, o hastalığı defedecek bir perhiz ve iyice bilgilenmektir. Maalesef durum kendi peygamberimizin, size fitne olarak kadınları bırakıyorum demesine ve dünyanın kirli düzeninde en çok kullanılan figür kadın olmasına rağmen bu konuda okumaya diretiyoruz. Sonuç olarak hak ve hürriyetini bilmeden evlenen insanlar iki üç yıl içinde boşanarak, evlilik sektörüne (ev eşyası, düğün salonu, gelinlik damatlık, düğün fotoğrafçılığı, davetiye vs vs ) bir ton para kazandirdiktan sonra, muneffir, melankolik ve agrasif insanlara dönüşüyor. Toplum da bozulmaya, gayri-meşru ilişkilere zemin hazırlıyor. Işte bu kitap, uyarildigimiz yerden soruların cevaplarını, hukukmuzu, haddimizi, öğretiyor. Ayrı bir güzelligi de şu ki muadili olan kitaplara kıyasla, arapca metni de içeriyor ve aynı rivayeti birkaç yolla alarak hangisinin sahih olduğunu da belirtiyor. Geniş açıklama ve kolay okunuşuyla hemen bitirebileceğiz kitabı hazırlayan herkesten Allah razı olsun... Çeyizlik, evladiyelik, ezberlik bir kitap..
1014 syf.
·15 günde·10/10
her müslüman hanımın kesinlikle okuması gereken bir kitap, içinde fıkhı hükümlerin bulunduğu tavsiyelerin bol olduğu bir eser. ben çok istifade ettim rabbim emeği geçenlerden razı olsun.
Aldığım günden bu yana heyecanla kapağını açmayı bekledigim , Yakın çevremin "çeyiz " kategorisine dahil edilmesi gerektiğini düşündüğü muhteşem eser.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 98 okur okudu.
  • 64 okur okuyor.
  • 141 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.