Fabio Moon

Fabio Moon

YazarÇizer
9.0/10
155 Kişi
·
335
Okunma
·
3
Beğeni
·
261
Gösterim
Adı:
Fabio Moon
Unvan:
İllustratör
Doğum:
São Paulo, São Paulo, Brezilya, 5 Haziran 1976
Fábio Moon, Casanova'daki çalışmaları için en iyi bilinen Brezilyalı bir çizgi romancı sanatçısı. Diğer çizgi romancı sanatçı Gabriel Bá'nin ikiz kardeşi.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
Güngezgini
#28996895

Ölüm bir gerçek. Fakat hayattaki tek gerçek mi? İşte bunu size defalarca sorgulatacak olan bir çizgi roman Güngezgini.
Renkleri, tekniği, diyalogları ve muhteşem hikayesiyle birlikte kitabı kapattıktan sonra da içinizde devam eden bir ezgi gibi benliğinizi sarıyor. Eğer benim gibi gözyaşlarına boğulduysanız dahi bunu sakince yaşıyorsunuz. Sanki biliyor olmanın o naif tebessümü dudaklarınıza konuyor. Kitabı hediye etmek için liste hazırlamaya başlıyorsunuz. :)
Bu kitabın olayı aslında yukarıda bahsettiğim çizimleri, kurgusu, kullanılan renklerden ziyade okurken size hissettirdikleri.
Sürprizini kaçırmadan kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; karakterimiz Bras bir gazetede ölüm ilanları kaleme alarak hayatını sürdüren ve yazar olmak isteyen biri. Bizde onun hayatına dahil olup kendi anılarımızda ve hayallerimizde yolculuğa çıkıyoruz. Elbetteki hayat bu, sürprizlerle dolu :) Baba-oğul ilişkisi, hayallerimiz, hedeflerimiz, başarı, sağlık, aşk, aile, dostluk, çocukluk gibi başlıklara dair içinde dürüstçe pekçok mesaj barından bir eser. Çizgiromanlarla aranız iyi veya değil farketmez, bu eseri okumanız gerektiğine inanıyorum

Bu noktadan itibaren inceleme spoiler içerecek. O sebeple henüz kitabı okumadıysanız devam etmenizi önermiyorum.

Her bir bölümün sonunda ölen Bras'le birlikte bende hayatımda öldüğüm o anları düşündüm. Anladım ki aslında her seçimimiz bizi öldürüyor, her seçimin sonunda yeniden doğuyoruz. Ve bunca acının, yalnızlığın, başarısızlığın ve tekdüzeliğin ortasında hala bağlı olduğumuz yaşam; umutların bir göstergesi.
Kitap ilerledikçe, her bölümün sonunda Bras'in ölümünü beklemek aslında bizim gibi bir gün öleceğini bile bile hayal kurmaya ve yaşamaya devam edenler için oldukça ironikti :) Söylemek istediğim çok şey var ama sanırım dost meclislerine saklayacağım. Keyifli okumalar :)
256 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Enteresan bi çizgi roman. Başkaları ne demiş diyerek, dönüp merak edip, araştıracağım nitelikte. Ana karaktere alternatif sonlar ve değişmez ölüm teması içinde yaklaşıyoruz. İlk aşk, ilk iş, arkadaşlıkları, sevdikleri, sevenleri.. Lakin ben ayağı yere basmayan noktalar olduğunu düşündüm. Daha ilk bölüm, karakterin genç yaşta bir cinayete kurban gitmesiyle sonuçlanıyor. Sonraki bölümü, acaba geçmişe bir yolculuk mu diye okuyor, birden; zaman çizgisinin ilerleme kaydettiğini farkediyorsunuz. Yazan ve çizerlerinin (iki kişiler) eseri dinamik tutmak için, zaman mefhumunu silikleştirmeyi tercih etmesi, çok olağan bir hikayeyi, fantastik boyuta taşımasına yardımcı olmuş. Enteresan kısmı şu, bundan hoşlanıp hoşlanmadığıma karar veremedim. Çizimlerin çok güzel ve etkileyici olması bir yana, metin kısmıyla ilgili soru işaretlerinden kurtulamadım.
256 syf.
·Beğendi·9/10
Okuduğum ilk çizgi romandı. Bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. Ama ne ortamda okursam olayım çizimleri olağsnüstü bir şekilde etkiledi beni. Aslında kitabın ana fikri bence, "şu tercihi yapsaydım hayatım daha iyi olurdu" demenin hiçbir mantığının olmaması ve hayatı nereden başladıysak yolumuzu emin ve mutlu tamamlamamız gerektiğiydi. bunu biraz melankolik bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Bu yüzden 1 puan kırdım. Herşeye rağmen güzeldi..
64 syf.
·9/10
Çizimleri şahane olan bu eserin hikayesini çok da beğenmedim desem sanırım yanlış olmaz. Neil Gaiman’ı daha önce hiç okumadım. İlk olarak bu ikiz çizerler ile tanışmayı umdum çünkü önceki güngezgini grafik romanını çok beğenmiştim.

E bu kitabıda Patrick övmüş, çizerler de harika konusu da bayağı ilgi çekici. Zaten 20 dk sürmeden bitiyor. Çizimlere ise bayıldım.

Güncelleme: Düşündüm de bu kitaba klasik bir çizgi roman edasıyla bakmak yanlış olur. Kısa bir Öykü olarak şahane diyebilirim. Çizgiler de süper. Sadece çok kısa kalmış. İlk başta ne oluyor bunlar ne konuşuyorlar diye baktım olaya ama sonrasında yazarın da yapmak istediğinin bu olduğunu anladım. Çok iyi
256 syf.
·10/10
Hem konun işleyişi hem de çizimleriyle farklı bir çizgi- roman.içinde alıştığımız gibi süper kahramanlar ya da bazen hak verdiğimiz bazen de iğreti olduğumuz kötü adamlar, şimşekler, ateşler süper güçler yok belki ama en az onlar kadar etkileyici ve sürekleyici bir kitap. hatta benim nazarımda türünün en iyisi. Sade çizimler, derin cümleler, öleceğini bile bile hayatı yaşamaya devam eden kitabın kahramanı Bras ... Kısacası yaşadığımız çelişkili hayatı çizgi-roman türüne has bir şekilde anlatan her yaşa uygun, okunmaya ve okutulmaya değer şaheser.
https://youtu.be/3Fmzi3sGe28
Kitapla ilgili düşüncelerim bu videodadır. Benim için çok kıymetli bir rehber ve yol gösterici olmuştur bu şahane eser. O kadar severim ki bu kitabı sevdiğim insanlar mahrum kalmasın diye onlara da alırım. Ölümün hayatın bir parçası olduğunu ve onu kabullenmek gerektiğini anlatan, hayat hakkında önemli dersler veren bir eser güngezgini. Şahane çizimleriyle de bizi hikayenin içine, derinine sokmayı çok iyi başarıyor fabio moon ve gabriel ba.
112 syf.
·1 günde·9/10
Ve Öyküler, sade, samimi bir o kadar dokunaklı. her na kadar Brezilya mekan olarak olsada anlatılar bize tanıdık. çok içten bir çalışma olmuş. ikizleri ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) herkese tavsiye ederim...
64 syf.
·2 günde·9/10
İkizler ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) Neil Gaiman'nın hikayesiyle iş başındalar. Sonuç yine harika. Sade ve muhteşem. teknik bu sefer sulu boya.... Gabriel Ba, Fabio Moon işlerini gözü kabalı alırım...
258 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bras’ın hergünü bir yaşam bir öykü gibi. Harika bir kurgusal yaklaşım. Çizgi roman olarak farklı bir tat arayanlar için harika. Çok sürükleyici tek solukta bitirdim

Yazarın biyografisi

Adı:
Fabio Moon
Unvan:
İllustratör
Doğum:
São Paulo, São Paulo, Brezilya, 5 Haziran 1976
Fábio Moon, Casanova'daki çalışmaları için en iyi bilinen Brezilyalı bir çizgi romancı sanatçısı. Diğer çizgi romancı sanatçı Gabriel Bá'nin ikiz kardeşi.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 335 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 169 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.