Fabio Moon

Fabio Moon

Yazar
8.9/10
56 Kişi
·
108
Okunma
·
1
Beğeni
·
176
Gösterim
Adı:
Fabio Moon
Unvan:
İllustratör
Doğum:
São Paulo, São Paulo, Brezilya, 5 Haziran 1976
Fábio Moon, Casanova'daki çalışmaları için en iyi bilinen Brezilyalı bir çizgi romancı sanatçısı. Diğer çizgi romancı sanatçı Gabriel Bá'nin ikiz kardeşi.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
Güngezgini
#28996895

Ölüm bir gerçek. Fakat hayattaki tek gerçek mi? İşte bunu size defalarca sorgulatacak olan bir çizgi roman Güngezgini.
Renkleri, tekniği, diyalogları ve muhteşem hikayesiyle birlikte kitabı kapattıktan sonra da içinizde devam eden bir ezgi gibi benliğinizi sarıyor. Eğer benim gibi gözyaşlarına boğulduysanız dahi bunu sakince yaşıyorsunuz. Sanki biliyor olmanın o naif tebessümü dudaklarınıza konuyor. Kitabı hediye etmek için liste hazırlamaya başlıyorsunuz. :)
Bu kitabın olayı aslında yukarıda bahsettiğim çizimleri, kurgusu, kullanılan renklerden ziyade okurken size hissettirdikleri.
Sürprizini kaçırmadan kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; karakterimiz Bras bir gazetede ölüm ilanları kaleme alarak hayatını sürdüren ve yazar olmak isteyen biri. Bizde onun hayatına dahil olup kendi anılarımızda ve hayallerimizde yolculuğa çıkıyoruz. Elbetteki hayat bu, sürprizlerle dolu :) Baba-oğul ilişkisi, hayallerimiz, hedeflerimiz, başarı, sağlık, aşk, aile, dostluk, çocukluk gibi başlıklara dair içinde dürüstçe pekçok mesaj barından bir eser. Çizgiromanlarla aranız iyi veya değil farketmez, bu eseri okumanız gerektiğine inanıyorum

Bu noktadan itibaren inceleme spoiler içerecek. O sebeple henüz kitabı okumadıysanız devam etmenizi önermiyorum.

Her bir bölümün sonunda ölen Bras'le birlikte bende hayatımda öldüğüm o anları düşündüm. Anladım ki aslında her seçimimiz bizi öldürüyor, her seçimin sonunda yeniden doğuyoruz. Ve bunca acının, yalnızlığın, başarısızlığın ve tekdüzeliğin ortasında hala bağlı olduğumuz yaşam; umutların bir göstergesi.
Kitap ilerledikçe, her bölümün sonunda Bras'in ölümünü beklemek aslında bizim gibi bir gün öleceğini bile bile hayal kurmaya ve yaşamaya devam edenler için oldukça ironikti :) Söylemek istediğim çok şey var ama sanırım dost meclislerine saklayacağım. Keyifli okumalar :)
256 syf.
·10/10
Hem konun işleyişi hem de çizimleriyle farklı bir çizgi- roman.içinde alıştığımız gibi süper kahramanlar ya da bazen hak verdiğimiz bazen de iğreti olduğumuz kötü adamlar, şimşekler, ateşler süper güçler yok belki ama en az onlar kadar etkileyici ve sürekleyici bir kitap. hatta benim nazarımda türünün en iyisi. Sade çizimler, derin cümleler, öleceğini bile bile hayatı yaşamaya devam eden kitabın kahramanı Bras ... Kısacası yaşadığımız çelişkili hayatı çizgi-roman türüne has bir şekilde anlatan her yaşa uygun, okunmaya ve okutulmaya değer şaheser.
256 syf.
·Beğendi·9/10
Okuduğum ilk çizgi romandı. Bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. Ama ne ortamda okursam olayım çizimleri olağsnüstü bir şekilde etkiledi beni. Aslında kitabın ana fikri bence, "şu tercihi yapsaydım hayatım daha iyi olurdu" demenin hiçbir mantığının olmaması ve hayatı nereden başladıysak yolumuzu emin ve mutlu tamamlamamız gerektiğiydi. bunu biraz melankolik bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Bu yüzden 1 puan kırdım. Herşeye rağmen güzeldi..
112 syf.
·1 günde·9/10
Ve Öyküler, sade, samimi bir o kadar dokunaklı. her na kadar Brezilya mekan olarak olsada anlatılar bize tanıdık. çok içten bir çalışma olmuş. ikizleri ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) herkese tavsiye ederim...
64 syf.
·2 günde·9/10
İkizler ( Gabriel Ba, Fabio Moon ) Neil Gaiman'nın hikayesiyle iş başındalar. Sonuç yine harika. Sade ve muhteşem. teknik bu sefer sulu boya.... Gabriel Ba, Fabio Moon işlerini gözü kabalı alırım...
112 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Güngezgini İle Tanıdığım Kardeşlerin Bu Okuduğum Üçüncü Çizgi Romanları Çizimleri Ve Hikayesi Muazzam
Kısa Hikayelerden Oluşan Bölümleri Okudukça Ana Mekan Brezilya Olmasına Rağmen Kendinizden Birşeyler Bulabiliyorsunuz.
-OKUYUN-OKUTTURUN
256 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Çizgi Roman Okumayan Birinin Bile Sevebileceği, Okuru Kendine Bağlayan Ve Bitmesini İstemeyeceginiz Ender Bir Çizgi Roman . Bugüne Kadar Birçok Çizgi Roman Okudum ve Diyebilirim ki En Sevdiğim, En Kaliteli İlk Üç Çizgi Romandan Biri
256 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Okuduğum çizgi romanlar arasına en beğendim ve sanırım herkese gözüm kapalı önereceğim çizgi roman gerek konusu gerek çizimleri her şey mükemmel hemen okuyun derim
256 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bu çizgiromanı tamamlamakla beraber anladımki insana dair çizgiromanlar beni süper kahramanlardan veya gerçeküstü durumlardan daha çok etkiliyor. Bu çizgiroman beni gerçekten çok etkiledi. Belli sayfalarda gerçekten duygulanıyorsunuz. Güngezginin olay akışına uyum sağlamak ilk etapta dikkat gerektiriyor. Fakat bir noktadan sonra yaşlı bir amca hayatının belli anılarını karışık bir şekilde anlatıyor gibi gelmeye başlıyor ve siz sadece bu hikayeleri büyülenerek dinlemeye bırakıyorsunuz kendinizi. Çizgiroman okumaya başlamak istiyorsanız ve eğer hangi çizgiromanı okusam diye düşünüyorsanız bence bu çizgiromana bir şans vermelisiniz.
256 syf.
·1 günde·10/10
Hepinize yeniden merhaba.

İlgi duymadığım halde kardeşimin vasıtasıyla alıp hakkını vererek okuduğumu düşündüğüm bir çizgi romanı anlatacağım bugün sizlere.

Güngezgini…

Konumuz ölüm.

Hem de defalarca ölüm.

Herkesin kendini bulabileceği çeşit çeşit ölüm.

Başlayıp bitirene kadar ölümü tam anlamıyla yüreğimde hissettim. Kendi ölümümü değil sadece sevdikleriminkini de. Hangisi daha korkunç karar veremeden, hayatı öylece yaşadığım gibi öylece okuyup bitirdim.

Peki geri de ne bıraktı?

Geride o son cümle kaldı…

Bahsedildiği gibi; hayatı kitap olarak düşündüğümde kitabın kapağını kapatmadan, o son sayfada, son satırda ne yazacak? Bunu düşünmeye başladım işte.

Bu düşünceyle beraber hayatı yeniden sorgulamaya başladım.

Gördüğünüz gibi hayatın esasını konu alıyor bu çizgi roman. Çizimler de oldukça başarılı. Ölümü anlatmasına rağmen ben kasvet hissetmedim içimde. Herkesin severek beğenerek okuyacağını düşünüyorum.

Keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fabio Moon
Unvan:
İllustratör
Doğum:
São Paulo, São Paulo, Brezilya, 5 Haziran 1976
Fábio Moon, Casanova'daki çalışmaları için en iyi bilinen Brezilyalı bir çizgi romancı sanatçısı. Diğer çizgi romancı sanatçı Gabriel Bá'nin ikiz kardeşi.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 108 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.