Fang Fang

Fang Fang

Yazar
8.3/10
7 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Fang Fang
Unvan:
Yazar
"İnsanlar arasında bulaşıcı değil;kontrol edilebilir ve önlenebilir". Bu sekiz kelime bir şehri kana ve sonsuz kederle dolu gözyaşlarına boğdu.
Bir dağ bizi ayıtbailir ama yine de aynı bulutları ve yağmuru paylaşıyoruz. Parlayan ay hem benim köyüme hem senin köyüne aittir.
Koca bir çağın muazzam yükünden kopan ufacık bir toz zerresi göze pek büyük görünmeyebilir ancak kafanıza düştüğünde sanki o düşen, koca bir dağınık yüküymüş gibi gelir.
Tanrım, acaba bu felaket yüzünden Wuhan'da kaç aile parçalandı? Şimdiye kadar da tek bir kişinin sorumluluk almak ya da özür dilemek için ayağa kalktığını görmedim,bunun yerine sorumluluğu başkalarının üzerine atmak için makaleler yazıp demeçler veren sayısız insan görüyorum.
Salgının başlangıç noktası olan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'nın, sokak ortasında aniden yere yığılan insanların, Wuhan' a intikal ettiği söylenen askeri araçların ve dışarıdaki insanlar tarafından hastalığı bulaştırmamaları için kapıları ve pencereleri mühürlenerek evlerinde kendi kaderlerine terk edilen enfekte olmuş insanların videoları, içimizde yeni bir bilinmezin dehşetini doğururken, bir yandan da "internette görülen her şeye de inanmamak lazım" şüpheciliğile olanları çok da ciddiye almamıza sebep oldu.
Sonunda, uygulanan yeni karantina prosedürleri, işin seyrinin mevcut trajik ve karmaşık durumundan tamamen uzaklaşmasına yardımcı oldu. Tüm hastalar dört gruba ayrıldı: Şiddetli semptomları olan hastalar, kesinleşmiş koronavirüs hastaları, şüpheli koronavirüs hastaları ve kesinleşmiş kesinleşmiş hastalarla yakın temasta olanlar.
En çok minnet duyulması gereken ufak detay, enfekte olan sağlık çalışanlarının çoğunun salgının ilk aşamalarında hasta olmasıdır. Tanrım, ilk başta "insandan insana bulaşmaz" dememişler miydi? Eh, bu varsayıma göre çalıştıkları sırada doktorların erkenden o koruyucu elbiseleri giymeleri nasıl beklenebilir ki?
260 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Wuhan Günlüğü-Fang Fang
.
Çinli yazar Fang Fang (Wang Fang), tüm dünyada yüz binlerce ölüme sebep olan ve halen devam eden Covid-19 pandemisinin ortaya çıktığı Wuhan şehrinde yaşananları ilk günlerden itibaren internette yayımladığı günlükleriyle gün gün paylaştı. Fang Fang’ın kentteki günlük yaşamı, sağlık sistemindeki sorunları, gıda, maske vb ihtiyaçlar için yaşanan mücadeleyi, “insanlar arasında bulaşıcı değil” diyen, gerçekleri sansürleyen siyasilerin yalanlarını anlattığı günlükleri halkın sesi olarak görüldü ve geniş yankı uyandırdı.
.
Başımıza gelene kadar Wuhan'da yaşananları anlamadığımız karantina sürecinde, bizimle aynı şeyleri yaşayıp evde kalan, gıda almak için dışarı çıkan, tanıdıklarının öldüğünü duyunca üzülen bir insan yazarımız. Hepimizin yaşadıkları aynı, milletlerimiz farklı olsa da. Küçücük bir virüs herkese hayata aynı pencereden bakma sebebi verdi. Wuhan'da da olsanız İstanbul'da da herkes ölümden korktu ve karantinanın kalkması ve gerçek hayata dönmek için bir umut besledi. Yeri geldi bunalıma girdik, yeri geldi umutsuzluklarla aklını kaçıracak gibi olduk. Sağlıkçılarımız en ön saflarda çalıştı hala da çalışıyorlar. Herkes bu ve buna benzer şeyler yaşadı tüm dünyada. İşte bu kitap hepimizin yaşadıklarının günlük haline getirilmiş hali. Okurken karantina günlerimize döndüm.
.
Yeni tip koronavirüs yalnızca Çin'e değil, tüm dünyaya bir ders vermiştir. Ders de şudur: İnsanlığın kendi kibrinde kaybolmaya devam etmesine müsaade edilmemelidir, kendimizi artık dünyanın merkezi olarak göremeyiz, artık yenilmez olduğumuza inanamayız ve artık virüs gibi en ufak şeylerin yıkıcı gücünü hafife alamayız.
260 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
#bilgiokumaetkinlikleri kapsamında tüm dünyayı saran pandemi ile ilgili bir kitap okumak çok mutlu etti. Bunun için @bilgiyayinevi ne teşekkürü borç bilirim

Kitap Çağdaş Çin Edebiyatı'nın en başarılı isimlerinden sayılan ve Wuhan' da yaşayan yazarı Fang Fang'ın virüsle ve karantina ile ilgili tuttuğu günlüğünden kaleme alınmış.
Yazar salgının başlangıç noktası olan "Huanan Deniz Ürünleri PAZARI" na çok yakın bir yerde yaşıyormuş.
Devlet yetkililerinin ilgisizliği ve gevşek tavrı ile virüs öyle hızlı yayılmış ki kontrol altına alınması çok uzun sürmüş.
Hangi devlet virüsün insandan insana bulaşmadığını söyler?
Bu söylemler ile COVİD-19 Wuhan'da bir anda akıl almaz derecede yayılmış.
46 günlük karantina sürecinde yaşananları, duyduklarını Fang Fang Çin'in sosyal medya platformu olan Sina Weibo'da paylaşmaya başlamış. Çoğu zaman gönderileri silinse de o Wuhan'ın sesi olmaktan vazgeçmemiş.
Wuhan 76 günlük kapatmanın ardından tekrar açılmış. Virüs Çin'le sınırlı kalmayıp tüm dünyayı etkisi altına aldı. Çinle sınırlı kalmayan virüs tüm dünyaya yayıldı. Politikacıların kibirleri yüzünden, tüm dünyada sayısız kayıplar yaşandı.
Dünyada son verilere göre 835.000 kişi COVİD-19 yüzünden öldü.
Burada sizinle paylaşacağım alıntı bence her şeyi en güzel şekilde anlatıyor.
260 syf.
·Puan vermedi
Merhaba dostlar

Covid-19 virüsünün ilk görüldüğü yer olan ve yetmiş altı gün boyunca karantinada kalan Wuhan'da yaşayan yazarın, internette günlük şeklindeki paylaşımlarından oluşmuş bir kitap.

Benzer şeyleri artık tüm dünya yaşadı tabii, o anlamda yeni bir şey söylemiyor. Başlarına/başımıza gelen bu salgının insanlarda nasıl duygular tetiklediğini, günlük hayatın nasıl değiştiğini anlatıyor. Aynı zamanda aldıkları yanlış kararlar, verdikleri yanlış bilgiler yüzünden yaşananlar için yetkilileri eleştiriyor, doğruların paylaşılması için çağrıda bulunuyor. Zaten bu yüzden dikkat çekiyor ve günlükleri yüz milyonlarca kişi tarafından okunuyor.

Özetle:

Virüs ilk görüldüğünde, "insana bulaşmaz, kontrol edip önleyebiliriz"diyen yetkililerin yüzünden tüm dünyaya yayıldı.

Siyasetçiler dünyanın her yerinde aynı

İşin kötüsü, yaşanan bunca korkudan sonra bakıyorum da değişen pek bir şey yok. Biz insanlar iflah olmayız gerçekten.

Güzel bir şey de fark ettim. Geçen hafta okuduğum Mo Yan'ın kitabında Çin ile Japonya arasındaki savaştan bahsediliyordu. Korkunç şeyler yaşanmış tabii. Hep savaşlardan bahsedilmesi düşmanlığı körüklüyor mu acaba diye geçmişti aklımdan. Wuhan'ın karantinasının daha başlarında, Japonların cömertçe yardımda bulunduğunu okumak biraz içime su serpti.

Dünya ve insanlık iyiye, güzele, barışa, huzura doğru doğru evrilir umarım.
Sevgiyle kalın
260 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Son zamanlarda okuduğum salgın içerikli kitaplardan en dokunanı sanırım.. Sanırım bizim ülkemizinde bu salgının içeriğinde olmasından kaynaklanıyor.. O kadar kötü şeyler geldi ki gözlerimin önüne okurken..
260 syf.
55 yaşında bir yazar Fang Fang. Çin'in Wuhan şehrinde doğmuş, büyümüş ve yaşamaya devam etmiş. 31 Aralık günü aldıkları salgın haberi ile tüm Wuhan halkı altüst oluyor. Gelen yetkililerin hastalık için "İnsanlar arasında bulaşıcı değil, kontrol edilebilir ve önlenebilir" açıklaması ile herkes biraz rahatlasa da çok kısa süre sonra işin aslının hiç de öyle olmadığı anlaşılıyor.
Yazarın bir çok romanı var (araştırdım dilimize çevrilmiş olan bu kitabı dışında başka hiçbir kitabı yok yazarın. Oysa ülkesinde yasaklanmış olan 'Usulca Gömülmek' isimli kitabını okumayı çok isterdim). Salgının ortaya çıkması ile Wuhan da başlayan karantina sürecinde yazar da en iyi yaptığı şeyi yapmaya karar veriyor ve Çin in sosyal medya platformlarında gün gün Wuhan daki gelişmelerden, kayıplardan, günlük vaka sayılarından, gönüllü çalışmalardan, ailesi ile ilgili gelişmelerden ve endişelerinden, konusunda uzman arkadaşlarından aldığı salgın ile ilgili bilgilerden, yanlış yapılanlara karşı eleştirilerinden ve daha birçok şeyden bahsediyor. Ve kısa sürede günlüğü milyonlarca kişi tarafından okunmaya başlıyor. Eleştirileri nedeniyle iktidar yanlısı bir grup tarafından birçok tehdit mesajı alıyor ama yılmıyor ve yazmaya devam ediyor.
Bizim şu anki halimizi görünce Wuhan'ın başetme yönetimine çok uzak olduğumuzu anlıyorum.Orada da iktidara bir güvensizlik var ama farkımız onların sesini duyup aksiyon alan bir yönetimleri var. Salgının başında bu kadar yayılmasına sebep olup, bulaşıcı değil kontrol edilebilir, diyen yetkililerine sürecin sonunda ödül vermişler o da ayrı!
260 syf.
·Puan vermedi
Bütün troller peşindeyken ve doktorların bile hastalık hakkında açıklamalar yapmaları yasaklanırken Çinli bir yazarın internet ortamında dünyaya haykırışı.Haziran 2020 de bir Amerikalı tarafından kitap haline getirilmiş halini okuduğunuzda görüyorsunuz ki henüz maske takılmalı mı takılmamalı mı diye düşünülen zamanlarda 27 ocak 2020 tarihli günlük yazısının başlığı”yeterince maskemiz yok”.
Çin’i takip eden diğer ülke ve kıta yayılımlarında herkes onun yazdığı yoldan geçti ve o her gördüğünü korkusuzca açıkladı.
260 syf.
·43 günde·Puan vermedi
Virüs nasıl çıktı nasıl bu kadar görmezden gelindi. Ne kadar büyük hatalar ile bir hastalık pandemiye dönüştü. Gerçekten hayretle okudum.. Okurken korkarak Türkiye'ye benzettim Wuhanı :/
260 syf.
·Beğendi·8/10
Çağdaş Çin Edebiyatının başarılı isimlerinden Fang Fang Wuhan'da corona virüsünün doğuşundan itibaren gün be gün günlük tutmuş ve tüm gerçekliğiyle, eleştirileriyle Bu günlüğü oluşturmuş. Günlük olarak yazdıklarını internet ortamında paylaşmış. Bu objektif bakış açısı ve eleştirileri nedeniyle çok tepki de toplamış. Okurken onun bu tavrından etkilenmemek mümkün değil. Bu hastalığın neden bu kadar hızlı yayıldığına yönelik fikirlerinin altına imza atılır. Wuhan'da hastalığın neden bu kadar hızlı gerilediğini de çok güzel aktarmış bizlere. Tabiki de zorluk yaşamışlar ama bu hastalığın doğduğu yer dünyanin geri kalanından çok daha az etkilendi bu hastalıktan. Bunun sebebini de bu kitapta bulmak mümkün. #tavsiyekitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Fang Fang
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.