Fatih Bilger

Fatih Bilger

Çevirmen
9.0/10
3 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
Yazarın okuduğum ilk ve etkilendiğim eseri oldu, okuması sıkıcı olabiliyor nihayetinde bir araştırma-inceleme eseridir ama okunması gerek.Bu sayede yazar hakkında az da olsa bir bilgi edindim.Yazar Zacharias her ne kadar hristiyanlığın savunucusu olsada ateiz'me karşı güçlü ve sağlam bir duruş sergilediği konferanslarda ki, eserlerindeki görüşleri çok dikkat çekicidir.Kitapta dikkatimi çeken bazı yerleri paylaşacağım.
246 syf.
Kayıp" olan belgeler hakkında nasıl kitap yazılabilir? Bu soru akla geliyor tabi. Fakat cevabı basit; 1945'te Mısır'ın Nag Hammadi kasabasında keşfedilene kadar kayıp olmaları. Bilindiği üzere, Kutsal Kitap'ın Yeni Antlaşma" bölümü, dört incil ve bir dizi mektuptan oluşur. Bu inciller, 4.yüzyılda konsillerde kabul edilerek toplanmış olan ve hemen hemen aynı olayları anlatan belgelerdir. Fakat MS.30 yılından başlayarak İznik Konsili'ne (MS. 325) kadar olan dönemde bir çok gnostik yazılar ve inciller vardır. Bu inciller kabul edilmediği için gözden düşmüş ve sonra da "kayıp" olmuştur. Bu kitap, bu incillerin içeriklerini karşılaştırıyor. Bahsedilen incilleri kısaca söylemem gerekebilir;
- Bartalamay İncili
- Filipus İncili
- Gerçek İncili
- Kurtarıcının İncili
- Mecdelli Meryem'in İncili
- Mısırlılar İncili
- Petrus İncili
- Tomas İncili
- Yahuda İncilleri.
Bunların yanında, 2. ve 3. yüzyıllardan kalma çok sayıda parçalı Kıptice metinler mavcuttur. Bu belgelerin tarihlendirilmesi henüz net şekilde yapılamadığı için, yazıldığı dönemler hakkında tahminler çok çeşitlidir. Konu bakımından da bazıları çok farklıdır. Yine bazı metinlerde açık bir Greko-Roman etkisi vardır (Hatta Grek mitolojilerinin bile yansımalarını gördüm. Kitapta bundan çok bahsedilmemiş). Konuyla daha önce ilgilenmemiş olanlarınız için çok ağır detaylı bir kitaptır; dolayısıyla sadece bu konuda araştırma yapanlara önerebilirim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.