1000Kitap Logosu
Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
15 Kişi
28
Okunma
3
Beğeni
204
Gösterim
Unvan
Gazeteci, Türk Yazar
Doğum
Antakya, Hatay, 1962
Yaşamı
Mezun olduğu ilk ve orta öğretim okulları: İstiklal İlkokulu, Gazipaşa Ortaokulu, Antakya Merkez Lisesi Yüksek Öğrenim: Lisans; Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi (1986), Master çalışması; Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enistütisi. Bildiği Yabancı Diller: İngilizce (iyi), Almanca (orta) Mesleki Özgeçmişi: Fatih Ertürk; 1985 yılında AKAJANS’ta meslek hayatına başladı. Sırasıyla 1986 yılında Tercüman Gazetesi ve Yankı Dergisinde, 1988-1990 yılları arasında Türkiye Gazetesi’nde muhabirlik yaptı. 1991-1994 yılları arasında Milliyet ve Meydan gazetelerinde parlamento muhabirliği görevinde bulundu. 1994 yılında STAR Televizyonuna transfer oldu. Ertürk; STAR’da 1994-1996 yılları arasında parlamento büro şefliği, Mayıs 1997- 1998 arasında STAR Televizyonu Ankara Temsilciliği görevini üstlendi. Kasım 2002 yılında SABAH gazetesinde Parlamento Muhabiri olarak göreve başladı. Kasım 2005 tarihinden itibaren SABAH Ankara’da “BİZİM MECLİS” adıyla köşe yazmaya başladı. 28 Mart 2006’da kendi isteğiyle SABAH Gazetesinden ayrıldı. Fatih Ertürk; Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanları Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Foto Muhabirleri Derneği üyesidir. Ertürk, Mayıs 2000 tarihinde “STAR televizyonu üstün hizmet ve başarı” ödülünü aldı. 2004 yılında “MECLİS DERGİSİ” tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilen Ertürk, 2005-2006 yılında “Kültür Bakanlığındaki Bankamatik Sanatçılar”, “2001 krizinden bir gün önce hangi banka ne kadar dolar aldı haberleriyle 3 ayrı sivil toplum kuruluşunca “başarı ödülü” ile ödüllendirilirdi. 2006 yılında SABAH gazetesinden ayrıldıktan sonra 2009 yılına kadar “ULUS” dergisini yeniden çıkaran Fatih Ertürk 2010 yılında Halk TV’de “Yorumcu ve program yapımcısı” olarak göreve başladı. Fatih Ertürk halen Halk TV’de “Türkiye Nereye” adlı programın yapımcısı ve sunucusudur. Ertürk, 10 yıldır sürekli basın kartı (Basın Şeref Kartı) sahibidir. Ertürk, Evli ve bir çocuk babasıdır.
c.canik
Namık Kemal'ı inceledi.
168 syf.
·
5 günde
Namık Kemal'in yaşadığı dönemi ve dönemin edebiyatına ve meslek yaşantısına etkisini ifade edebilmek için önce kısaca Osmanlı tarihini, siyasi, sosyal ve kültürel yapısını özetleyerek başlıyor kitap. Akabinde tanzimat dönemi genel olarak çeşitli başlıklar altında ele alınmış ve okuyucunun, döneme uygun bakış açısı hazırlanmış. Bunları Namık Kemal'in hayat hikayesi ve mesleki çalışmaları izlemiş ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş. Kitapta yer alan 'eserlerinden seçmeler' bölümüne kadar yapılan incelemelerde spoiler olarak nitelendirebileceğimiz bilgiler olduğunu düşünmüyorum. Eserleri henüz okumamış ve bu konuda hassasiyeti olanların okumasında bir sakınca yok bence. Gayet akıcı, sıkmayan, yormayan bir anlatım var fakat o kadar çok yinelenen yazım yanlışları var ki bir yerden sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. (Ör: Kitapta peşpeşe geçen ın nın rn harflerinin hemen hepsi m olarak basılmış, buna benzer bir sürü hata var) Sonraki baskılarda umarım düzeltilmiştir. Eserlerinden seçmeler bölümünde yazarın/şairin makaleleri, şiirleri, mektupları birebir basılmış, günümüz Türkçesiyle olan versiyonunu görmeyi isterdim tabiki. 2017 basımlı bir kitapta okuyucuya anlayabileceği dilden sunulmalıydı eserler çünkü bu haliyle kurulan cümleleri anlamamızın mümkün olmadığını düşünüyorum. Tavsiyem Namık Kemal eserlerini okumadan önce bu kitaba ya da benzeri yapıda başka kitaplara okumalarınızda yer vermenizdir. Namık Kemal'in ; fikirlerini, çabalarını ve eserlerini öğrenmek benim için güzeldi. Merak edenlere iyi okumalar.
Namık Kemal
8.0/10
· 5 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
celal çelik
Ali Fuat Cebesoy'u inceledi.
224 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ile Harp Okulu yıllarında sınıf arkadaşı idi. Türkiye'nin işgali sırasında İzmit'ten Ankara'ya ilerleyen İngiliz birliklerine ateş açma emrini vererek şimdiki adı Alifuatpaşa tren istasyonu olan mahalde durdurması nedeniyle Türk Kurtuluş Savaşı'nı fiilen başlatan ilk komutan oldu ve savaş boyunca önemli görevler üstlendi. Yine Kurtuluş Savaşı yıllarında üstlendiği Moskova Büyükelçiliği görevini başarıyla yürüttü ve Türkiye'nin kuzeydoğu sınırlarını belirleyen Moskova Antlaşması'nı imzaladı. Milletvekili olarak başladığı siyâsî yaşamında Türkiye'nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurucularından birisi olup sonrasında İzmir Suikastı sanığı olarak Orgeneral rütbesindeyken İstiklâl Mahkemeleri tarafından yargılandı. 1931'de siyasete dönerek TBMM başkanlığı, bayındırlık bakanlığı ve ulaştırma bakanlığı yaptı. 1948'den itibaren siyasete Demokrat Parti'de devam etti. 27 Mayıs Darbesi'nden sonra Yassıada Mahkemeleri'nde yargılandı.
Ali Fuat Cebesoy
8.2/10
· 13 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3