Giriş Yap

Fâtih Sultan Mehmed

Yazar
9.4
30 Kişi
Doğum
Edirne, 3 Mart 1432
Ölüm
Maltepe, 3 Mayıs 1481
Yaşamı
Fatih Sultan Mehmed, 3 Mart 1432’de, Edirne’de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Humâ Hatun’dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir yapıya sahipti. Devrinin en büyük âlimlerinden çok iyi eğitim görmüştü; yedi yabancı dil bildiği söylenir. Âlim, şâir ve sanatkârları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi. Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmed’in en çok değer verdigi âlimlerden biridir. Fatih Sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir komutan ve idareciydi. Yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylemezdi. Fatih Sultan Mehmed, okumayı çok severdi. Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefî eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritası’nı yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed, yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtti. Nitekim astronomi bilgini Ali Kuşçu, kendi döneminde İstanbul’a geldi. Ünlü ressam Bellini’yi de İstanbul’a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Fatih Sultan Mehmed, 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat yirmi beş sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi. 20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak ‘Fatih’ unvanını aldı. Hz. Muhammed (s.a.v)’in Hadis-i Şerifinde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı. Ortaçağ’ı kapatıp, Yeniçağ’ı açan cihan hükümdarı Fatih Sultan Mehmed, nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü, Maltepe’de vefat etti ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedildi. O’nun Roma’yı fethedeceği düşüncesiyle zehirlendiği de kaynaklarda yer almaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
665 syf.
·
35 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Divan edebiyatına başlamak istedim. Şerhli olduğu için başlangıç için güzel bir eser. Siyasi şahsiyetinin dışında padişahın insani yönünü gösteriyor. Hayati İnanç 'ın dediği gibi padişah olmasa dahi günümüze ismi ulaşması için şiirleri dahi yeterlidir
Fâtih Dîvânı ve Şerhi
9.6/10 · 33 okunma
Reklam
128 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Fatih'in kanunnamesi günümüzde o kadar eleştiriye maruz kalıyor ki bu kitap bu eleştireye cevap mahliyetinde güzel bir çalışma olmuş. Kanunname ya da tarihi olaya günümüzün gözüyle değil o dönemin şartlarını göz önüne alınarak bakılması gerek.
128 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
Kitap Fatih Sultan Mehmet'in çıkarttığı kanunnamelerin yazılı olduğu bir kitap özellik kardeş katline müsade ettiği için herkes tarafından biliniyor ve kardeş katli maddesi aynen şöyle geçiyor ( ve her kimesneye ki evladımdan saltanat müyesser ola karındaşların nizam-ı alem içün katl itmek münasibdir. Ekser-i ulema tecviz (uygun görüp fetva vermek) etmiştir. Anınla amil olalar) sözleriyle kardeş katli için kanunname çıkartmıştır. Herkese hitap eden bir kitap değil isteyenler okuyabilir ki kaldı ki kanunname şimdiki anayasa kitabı yine de konuyu merak edenler okusun derim.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42