Fazıla Mat

Fazıla Mat

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Gül Hilal
Gül Hilal Manikürlü Eller Almanya’da Elektrik Bobini Saracak Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Batı Almanya’ya Türk Göçü'ü inceledi.
324 syf.
·22 günde·Puan vermedi
Köy Enstitüleri ile ilgili okuduğum bir kaynakta "Köy enstitüleri projesi devam etse, biz Almanlar size işçi olarak gelirdik." diyordu.

Atatürk'ün bugün hala örnek alınan, yüzyıllar sonra bile örnek gösterilecek olan kalkınma projesini Marshall Planı ile bitirenleri kitabın her sayfasında muhtelif küfürlerle andığımı belirtmek isterim.
Sözde köy kalkınma ve tarımda moderleşme ile köyden kente göç etmek zorunda bırakılan yurttaşlarımızın, işsizlik sebebi ile Almanya'ya göçü, bu zorunlu durumun meydana getirdiği toplumsal süreci, bu ülkelerde gördükleri muamele, hâlâ Almanya ve Avrupa'nın bir çok ülkesine yayılmış belirli eğitim seviyesine sıkışan ne Türk ne Yabancı insanların yaşantısı daha önce okuduğum hiçbir kaynakta bu kadar detaylı incelenmemişti.

Kitabı okudukça Almancılık denen durumun bir pilli radyo, Mercedes araba, tüylü şapka ve bir miktar çikolatayla sınırlandırılamayacak kadar ciddi sonuçları olduğunu görecek; uçak motoru üreten genç Cumhuriyet'tin dışarıdan uçak satın almayı balonlarla kutlayan bir ulusa dönüşümüne şahit olacaksınız.
Sakın şaşırmayın.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.