Felicity Trotman

Felicity Trotman

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Felicity Trotman
Unvan:
Yazar
Uzaydaki ilk insan, Sovyetler Birliği Hava Kuvvetleri'nde pilot olan ve uzay çalışmalarına gönüllü olarak katılan Yuri Gagarin'di (1934-1968). Gagarin, 12 Nisan 1961'de Vostok uzay gemisi ile dünya yörüngesini bir kere dolaştı. Dünyaya uzay gemisinden fırlatılarak döndü. Bu dönüşün 4 kilometrelik bölümünü paraşütle gerçekleştirdi. Bu denemeye kadar kimse, insanların uzay koşullarına uyum sağlayabileceğini bilmiyordu.
Valentina Tereshkova, uzaya giden ilk kadındı. O, 16 Haziran 1963 tarihinde fırlatılan Vostok 6 uzay gemisi ile dünyanın çevresini 45 kere dolaştı ve 19 Haziran 1963'te bir paraşüt yardımıyla yeryüzüne döndü. Valentina Tereshkova, uzay eğitimlerine gönüllü olmadan önce paraşütle atlayıştan hoşlanan bir tekstil çalışanıydı.
Kopernik (1473-1543), modern astronominin babası olarak bilinir. Çalışmalarında, Batlamyus'un ortaya attığı düşüncelerin tamamının doğru olmadığını gördü. Batlamyus, Almagest isimli eserinde her gezegeni ayrı ayrı inceledi ve kesin bir sonuca vardı. Bu sonuç gezegenlerin herhangi bir yolla birbirine bağlı olduklarıydı.
Hubble Uzay Teleskopu'na adı verilen Edwin Hubble (1889-1953), yıldız kümeleri ve galaksilerle ilgilenmiş Amerikalı bir astronomdu. O, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nin tek galaksi olmadığını ispatladı.
Batlamyus, tam adıyla Claudius Ptolemaeus, milattan sonra 90 ile 168 yılları arasında İskenderiye'de yaşamıştı. Kırk sekiz takım yıldızını, başka bir deyişle, yıldız gruplarını listelemiş ve bunların gökteki konumlarını belirlemiş bir astronom ve coğrafyacıydı. Batlamyus, Dünya'nın bir küre olduğu, Ay'ın, Güneş'in, gezegenlerin ve yıldızların Dünya'nın etrafında değişik hızlarla döndüğü fikrine inandı. Onun birçok düşüncesi, eski astronomlardan Hipparchus'un fikirlerinden alınmaydı.
Uzaydan gelen bir sinyal sesi 4 Ekim 1957 tarihinde insanlığa çok büyük bir heyecan yaşattı. Sovyetler Birliği, o güne kadar yapılmış ilk yapay uydu Sputnik'i (Rusça'da gezgin anlamına gelir) uzaya fırlatmıştı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Felicity Trotman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.