Ferhat Çınar

Ferhat Çınar

ÇevirmenTasarımcı
8.0/10
136 Kişi
·
78
Okunma
·
0
Beğeni
·
470
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
472 syf.
·10/10
Markette kitap görünce dayanamayıp aldım. İtiraf edeyim ki kitabın başından değilde önce doğduğum seneden okumaya başladım.
Kronolojik sekilde yakın tarihimize ışık tutan bir kitap. Kalın olduğu halde bir günde bitirdim. Yaşanmış ve unutulmaya yüz tutmuş binlerce Türkiye gerçeğini tekrar hatırlamış oldum. 2014e kadar tüm olayları detaylariyla yazmışlar
316 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10
Ağır dili olan bir kitap değil fakat kitapta hareket yok olaylar durağan ilerliyor. Babalar eski nesli, oğullar ise yeni nesli temsili ediyor. Babalar aristokrat zihniyetli, oğullar ise yenilikçi zihniyetli. Kuşak çatışması var diyebiliriz. İsimleri öğrenirken kendimi ve hafızamı biraz zorlasamda ortalara doğru isimlere bir hakimiyet kurabildim. Kitap vurucu bir sonla bitiyor. Kitabın sonunda bir miktar hüzünleneceksiniz.
472 syf.
·Puan vermedi
623 yıl,50 kadar ülkeye sahip olan yüce bir imparatorluğun bitişiyle küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti'nin kronolojik panoraması var kitapta.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu zamandan bugüne yaşanan olayları,siyasi,sanatsal,sosyal,felsefi ve dini olarak değerlendirilmiş.Tarafsız yazılmış.Kitabı alırken tereddütlerim arasındaydı.Buna sevindim.TBMM'de alınan kararlar,yapılan devrimler,yapılan açıklamalar,gündem sunulmuş.Tarihseverlere tavsiyemdir.Okunası.
223 syf.
Okurken Montaigne'nin insana dair birçok farklı konuda ki kendi gözlem ve düşüncelerini okuyucuyla adeta sohbet ediyormuşçasına anlattığı kitabı. Bu sohbet esnasında konu başlıklarının altında birçok filozof, şair, tarihçiden alıntılar yaparak bizimle paylaşmıştır. Özellikle en çok okuduğu söylenilen Seneca ve Cicero'dan...
Kitabın başında yazmakta ki amacının biz okuyuculara fayda sağlamak ya da ünlü olmak olmadığını sadece ölmeden önce aile ve dostlarının kendisini daha canlı hatırlamalarını sağlamak olduğunu belirtmiş fakat yaşarken kitabına denemeler ekleyerek, dört kez yeniden bastırarak günümüzde de hala kendimizden bir şeyler bulabileceğimiz denemeleri bizlere kavuşturmuştur. Kendinden yola çıkarak sade ve basit anlatımıyla bize insanı tanıtmıştır.
272 syf.
·5 günde·10/10
"Kurtları, köpekleri ve vahşi doğayı anlatan bir kitap en fazla ne anlatabilir? Ana fikir olsa olsa güçlüklerden asla yılmamamız gerektiğidir." gibi düşüncelerle başladığım, anlamlarla yüklü bu kitaba hayran kaldım.
Burada zorlu yaşam şartlarından çok daha fazlasını gördüm.
İnformal (plansız, gelişigüzel) eğitimin, sadece bir insanı değil, başka bir canlıyı da iyi ve kötü anlamda etkileyebileceğini gördüm.
Emeğin, içinde "can" bulunan her şeyi değiştirebileceği gördüm.
Sevginin, bir kez daha, nelerin üzerinde olabileceğini, neleri iyileştirebileceğini gördüm.
Ve iyi ya da kötü kazandırdığımız her değerin, bize tekrar döneceğini gördüm.
Bir vahşi doğadan çok daha fazlasını anlatan bu güzel kitabı keyifle okumanız dileğiyle...
464 syf.
·8/10
Genel bir tarih bilgisi sizlere sunuyor. Derinlemesine akademik bir eser değil ama genel kültür olarak işinize çok yarar. Bir bakmışsınız Fatih'in İstanbul'u fethindesiniz, bir bakmışsınız ki Fransız Devrimlerindesiniz. Siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel olaylara da değinmiş. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze değin gelişen önemli olayları, kısa ama etkileyici bir anlatımla okurlarına adeta servis edilmiş.
223 syf.
·36 günde·Beğendi·9/10
Gerçekten de bazı yazarlar ideal karakterlere sahiptir ve yazarlar. Montaigne, insana yön vermediğini ama insanı anlattığını söyler ama bunu öyle bir ustalıkla yapar ki bize hatalarımızı göstererek veya erdemli insanın yolunu tarif ederek yine yön vermiş olur. Bazı eserler ve yazarları dünya klasikleri arasına girmeyi hak ediyor. Denemeler ve Montaigne de bunlardan biri.
216 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir şeyden kaçıyorsan, ilk neyi görürsen ona tutunursun. Genç Werther’de dünyada kendine göre bir yer arıyordu. Kendi dünyanı yaratmak mı daha zor yoksa başka birinin yarattığı dünyaya girmek mi? Werther Lotte’yi gördüğü anda aşık oluyor ve kendisini onun dünyasına sokmak için büyük bir çaba harcıyor ne yazık ki, Lotte dünyasına zaten birini almıştı, Albert’ı.
Werther köyden kaçar, aylar yıllar geçer, arkadaşına sürekli mektuplar yazar ama dönüp dolaştığı yer yine Lotte’nin yanıdır. Kendisine bile bile acı çektirip, hislerine karşılık bulamayacağını bilse de yanında kalır. Maalesef ki acı, önce içindeki yaşama sevincini sonra çocuğu öldürür. Güzel duyguları tek tek alır içinden. Eskiden gülümseme sebebi olan şeyleri artık tanıyamaz hale gelirsin. Hele köklerini salmadıysan hayata vay o zaman haline. Werther’in içindeki çocukta daha fazla dayanamaz. Bi ağacın yapraklarını dökmesi gibi tek tek köklerini koparır topraktan. Lotte ve Albert’ın arkadaşlığı hatrına yaşamına son verir. Şimdi sorun şu aşk mı kazandı yoksa sadakat mı?
216 syf.
·3 günde
Aşk dolu bir şarkı dinlersiniz ve modunuz bir anda değişir, söyleyen kişinin acısı, hasreti, sevinci kalbinize dokunur yaa.. Bu kitabı okurken de tam olarak bunu hissettim. Sanki bir dostum evime gelmiş de, dertleşiyoruz gibi. Öylesine içten ve öylesine dokunaklı idi.

-Spoiler-

Romantizm akımını başlatan Genç Goethe’ye 25 yaşında büyük ün getiren kitap... Genç Werther’in acıları... Kalabalıktan uzak bir yaşam sürmek niyetiyle sakin ve doğal güzelliklerle dolu bir kasabaya yerleşen Werther’in, arkadaşı Wilhelm’e yazdığı mektupları okuyoruz. Başlangıçta mektupların içinden fışkıran huzur ve hayranlığın zamanla büyük bir tutku ve acıya dönüşmesine şaşırmadım. Nitekim aşık olduğu genç bayan, Lotte, nişanlıydı. Beni şaşırtan ve hayranlığımı kazanan şey, Lotte’nin nişanlısı Albert ve Werther arasındaki iletişim idi. Bu iki erkeğin de birbirlerinin hislerini anlamalarına rağmen, kinden uzak kibarlıkları, insan doğasına aykırı zorlukta ve pek az rastlanır bir tavırdı.

Werther’in intiharına pek çok kişinin üzüldüğünü, kimilerinin Werther’e kimilerinin Lotte’ye kızdığını, vaktinde pek çok gencin de romanın etkisinde kalarak intihar ettiğini okusam da bence bu romanın nasıl bittiği en az önemli olan şeydir. Bana göre Werther’in duysal devinimi, okurken ruhumuzun derinliklerine işleyen betimlemeleri ve sınıf farklarına yapılan atıflar bu eseri meşhur yapan esas sebeplerdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ferhat Çınar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 78 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 67 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.