Ferhat Çınar

Ferhat Çınar

YazarÇevirmenTasarımcı
8.0/10
956 Kişi
·
169
Okunma
·
0
Beğeni
·
603
Gösterim
Adı:
Ferhat Çınar
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okurken günümüzde çok görülen, hatta kendi çocukluğumla çok bagdastirdigim bir hikaye ile karşılaştım. Ve stephan in böyle ince ve çok önemli bir ayrıntıyı böylesine güzel yorumlamasina hayran kaldım. Günümüz anne babaları arası iletişim kopukluğu ve ayrılıklarin çocuk üzerinde bir nevi etkisini görebilirsiniz fakat ben edgar kadar acik sözlü değildim sanırım ve ondan daha çok anlayabiliyordum birşeyleri küçükken. Umursamazdim ya da öyle görünürdum fakat bu tarz şeyler ruhumuza kalbimize geçmişimize kocaman yaralar açıyor. Bunu bizlere öz anne ve babalarımız yapabiliyor fakat burda kim suçlu bilinmez. Bu çağda anne ve baba olmak da zor, yetmek de yetinebilmek de bir tarafımızı tercih edip hep ona uygun yaşamak da. Ama kitabın sonunda Edgar ve annesi sevgiyi ve fedakarlığı seçiyor Stephan in kitaplarinin böyle sürükleyici olmasını su gibi gitmesini çok seviyorum
80 syf.
·7/10
Madame de Prie saraydan sürgün edilir. Adeta yürüyen ego olduğu için saraydan sürgün edildiğine değil, tatile çıktığına inandırmaya çalışır insanları. Yalnız kalmak onun için bir ölümdür. Gözler önünde olmamak onu çıldırtır. Ama insanlara da bunu belli etmemek için büyük çaba sarfeder. Bir süre bu şekilde yaşamaya çalışır. Ancak sonunda dayanamayarak idam gününü insanlara bir partiyle inceden inceden kabul ettirmeye çalıştığı bir parti verir.
60 syf.
·1 günde·6/10
Başkahramanımız Salomonsohn, kendini ailesinin mutluluğuna adamış bir şekilde gece gündüz demeden çalışan bir babadır. Ancak eşinin ve kızının yavaş yavaş paraya taptıklarını ve ondan uzaklaştıklarını hissetmeye başlayan Salomonsohn, şahit olduğu bir olay üzerine ailesini ve kendisini sorgulamaya başlar.

Her şeyin farkına varınca da ailesi için para kaynağı dışında bir vasfı olmadığını anlayan babanın çöküşünü kısa ama etkili bir biçimde okuyoruz bu kitapta.
61 syf.
·1 günde·Puan vermedi
En uçlarda olmak düşüşü ve yıpranışı en fazla olandır.
Ilgi her insanın istediği bir şeydir, ama makam ve mevki babında en yüksekte olanın en çok sahiplenmek istediği şeydir ilgi.


Evet kitap, akıcı ve okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.
Bir kitabın size faydası ne olabilir? Diye sorduğumuzda
Evet bu kitabın belli noktalarda size fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Şöyle, kitabın yüzeysel örgüsünden değilde asıl noktaları verip incelemeyi bitiricem.

*kitabın adı gibi gerçek bir ÇÖKÜŞ var olayda

*Bir insanın ilgi istemesi ve buna sahip olamaması.

*Büyüklük ve kibrin sahip olduğu mevki ve makamın bir hediyesi olduğunun

*Yaşadığı o sahte gerçekliğin dışında ,gerçek ve doğal olanı görünce etkilenmesi,samimi ve doğallığa yukarlardan bakması, eziklemesi kendi pisliğine bir gül bahçesi koymaya çalışması ve en sonunda o gül bahçesinide kendi pisliği ile büyütmesi.(çocuğa olan değişimden bahsedilmek isteniyor)

*Insanların paranın yanında başka şeylerede değer verdiğinin

*Aşırılık insanları bunaltır

*Unutulmak belki doğanda vardır

*Sahip olmak için parayı kullanmak ama o içsel ruhani güzelliği bir türlü görememek sahip olamamak

*Ne kadar değerin varsa o değerle kalırsın

*Ölüm bir kurtuluş sanırlar kimileri

*Planlar ve hesaplar bazen istedigin gibi gitmeyebilir.

*Yalnızlık bazen hiç çekilmiyor, insanlar evet insanlara özlem duyuluyor ama sadece kendi hazzlarını tatmin edildiği kadarıylar.

Yazdıklarim kitabın okunmasıyla daha anlam ifade edicektir.

Son olarak okuyacağınız kitabı güzel bir yayın evinden alınız .
61 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Hayal kırıklıkları, şan, şöhret, makam, ihtiras, çöküş ve sonunda kahramanın istemediği şekilde sonuçlanan pek de estetik olmayan bir ölüm..
Klasik bir Zweig kitabı. Kurgu mu desem? psikolojik tahliller mi desem? her yönüyle yine mükemmel bir şekilde işlenmiş. Kesinlikle tavsiye edilir.
151 syf.
·1 günde
Yazarın da dediği gibi, bu kitap çocuk kitabı değildir fakat içinizdeki çocuğa hitap eder. Oysa pek çoğumuz içindeki çocuğu çoktan öldürmüştür. Ve öyleleri bu kitabı okuyarak içindeki çocuğun mezarına bir gül bırakmış olur, Küçük Prens'in sorumluluğundaki gülü.


Son olarak söylemek istediğim:

"22 yaşında Küçük Prens'i okudum ve yaşımın hiçbir şeyin karşılığı, ifadesi olmadığını anladım."
61 syf.
·7/10
Bu yazarin 4 kitabini okudum suana kadar 4 kitap arasinda amok kosucusundan ve korkudan sonra 3. Siraya yerlesebildi bu kitap.3. sirada diye kotu degil sadece obur kitaplari daha iyidi bu kitabi oturup bi cirpida okuyabilirsiniz surukleyici ve nerdeyse butun kitaplari gibi surekli bi sonraki sayfada ne olcagini merak ettiriyor.
272 syf.
·2 günde·9/10
Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından olan Jack London’ın yazdığı muhteşem bir eserlerinden biri olup Dünya Klasikleri arasında yer alan Beyaz Diş genel olarak yarı kurt yarı köpek bir vahşi hayvanın hayatını içersede asıl olarak okuyucuya aktarmak istediği zorluklara karşı nasıl hayatta kalıp direnmek gerektiğidir.
İki gezginin köpeklerinin kurtlar tarafından kaçırılmasıyla başlayan kitap yarı dişi kurt'un bir kurt doğurması ve onun kızıldereli birinin sahiplenip daha sonra kötü bir insanın eline düşmesiyle devam ederken Scott'un onu kötü adamdan alıp uzun zamanda iyileştirmesi ve kuzeyden güneye götürmesi ve Scott'un evinde sosyalleşmesi ve güneye alışma çabalarını içeriyor ve oradaki uzun zamanını içeriyor.
Örneği bol olan birçok hayvan kitaplarına kıyasla daha ciddi bir kitap olan Beyaz Diş bazı yerlerde vahşet içerse de insanlara çok ders verebilecek bir kitap olup Jack London'un okuduğum ve iyiki de okumuşum dediğim kitaplar arasındadır.
151 syf.
·10/10
Her ne kadar çocuk kitabı gibi gözüksede öyle değil.. O kadar güzel hayat dersleri var ki içinde belirli aralıklarla tekrar okunmalı ... İçinde ki hayat dersleri şunlar ;

*Bakmak ve görmek arasında ki fark , bakıyoruz ama göremiyoruz aslında

Çöldeki pilot fil yutmuş bir boa yılanı çizdiğinde, etrafındaki büyükler bir şapka gördü. Büyüklerin yorumları cansız ve donuk, hayalgüçleri ise çoktan onları terk etmişti. Yetişkinler görmeyi ve hissetmeyi terk ettiği için pilot bu muhteşem kariyerinden vazgeçti.

*Gerçek duygularını saklamak bazen kötü sonuçlar doğurabilir

Küçük prens beslediği ve baktığı gülüne yeni gezegenler keşfetmek istediğini ima ettiğinde, gülü ona ihtiyacı olmadığını ve kendi başına idare edebileceğini iddia etti. Küçük Prens, gülün saçma davranışlarının sebebinin incinmesi olduğunu farketmesine rağmen onu terk etti.

*Başkalarından övgü ve hayranlığı İçin yaşayan kendi için yaşamamış olur

İkinci gezegende Küçük Prens’i kendini beğenmiş, zamanını başkalarının hayranlığını arayarak geçiren kibirli bir adam karşıladı.

*Sevdiklerimizin yerini kimse dolduramaz ve onlara ayırdığımız , kıymet verip sakındığımız İçin özeldir onun uğruna göze aldığınız ,vazgeçtiğiniz şeyler ederince sevgiye layıktır ...


Küçük Prens, güzel güllerin bulunduğu bahçenin ortasında bile kendi gülünü düşünmekten vazgeçemiyor. Hiç biri kendi gülünün yerini tutmuyordu.
“..Güzelsiniz ama boşsunuz, diye ekledi. kimse sizin için canını vermez. Buradan geçen herhangi bir yolcu benim gülümün size benzediğini sansa bile, o tek başına topunuzdan önemlidir. çünkü üstünü fanusla örttüğüm odur, rüzgardan koruduğum odur, kelebek olsunlar diye bıraktığımız birkaç tanenin dışında bütün tırtılları uğruna öldürdüğüm odur. Yakınmasına, böbürlenmesine, hatta susmasına kulak verdiğim odur. Çünkü benim gülümdür o…”

Ve daha nice hayat dersleri var keyifli okumalar
148 syf.
·4 günde
Öncelikle bu okuma etkinliği için @Rodyanikov ve @avsar_kizi38'ya çok çok teşekkür ediyorum. Çünkü kitap aylardır elimde ve sebebsiz bi önyargıyla okuyasım yoktu. Benim için baya iyi oldu yanii :)

Gelelim kitaba,

İnsan Neyle Yaşar'dan sonra Tolstoy'dan okuduğum 2. kitap oldu. İçerisinde Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır (Kitap ismini ilk hikayesinden alıyor), Polikuşka, Üç Ölüm, Asuri Hükümdarı Asarhadon, İlyas, Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı ve Tavuk Yumurtası Büyüklüğündeki Tohum adlarında 7 hikaye var.

Her hikayesinden farklı bi anlam çıkaracağınız, ince olmasına rağmen dolu dolu bi kitap. Ben daha çok ilk hikayeyi ve İlyas'ı sevdim diyebilirim.

Şunu da belirteyim ki "Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı" ve "İlyas" hikayeleri İnsan Neyle Yaşar kitabında da var. Yani iki kez okumuş oldum. Hatta daha sonra hangi yayınevi daha iyi çevirmiş diye Venedik ve İş Bankası kıyaslaması da  yapmadım değil .d

Ayrıca ben kitabı A101den yanlış hatırlamıyorsam 3.95 gibi bi fiyata almıştım. Sizde eğer denk gelirseniz ( ki alalı çok oldu hâla varmıdır bilmiyorum ama ) direk alın yanii..

Son olarak, benim gibi pek klasik okumayanların bile zorlanmadan okuyabileceği bi kitap diye düşünüyorum. Okumanızda fayda var ^^

Yazarın biyografisi

Adı:
Ferhat Çınar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 169 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 138 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.