Feride Eralp

Feride Eralp

Çevirmen
8.4/10
21 Kişi
·
91
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
144 syf.
·Beğendi·9/10
İbsen maalesef bizim okurumuz tarafından pek az bilinen bir tiyatro yazarı. Ancak modern dramayı en çok etkileyen yazardır ve Norveççe yazmasına karşılık Anglo-Sakson edebiyat çevresi tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Karmaşık, çapraşık ilişkileri detayları ile verebilen, toplum çelişkilerini ve ikiyüzlülüğünü hiç çekinmeden ortaya koyabilen bir yazardır. Oyunun baş kahramanı Nora'nın bir kadın olarak yerinin sorgulandığı, eşine ve diğer insanlara oynadığı ikiyüzlü oyunu açığa çıkaran ancak bunu kimseyi hedef göstermeden ustaca yapan bir metin.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
19 . yüzyılın kadın haklarını en iyi anlatan oyun , ülkemizde de bir çok kez oynanmıştır .
Bir çocuk bir eş bir anne olmaktan öte “birey “ olamayan Nora’nın kocasının ona anlık tutum ve kızgınlığını görünce tüm yaşamını sorgulamış ve evi terk etmiş ve gitmiştir .
“Kendini bulmaya “
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
NORA
Gerçek hayattan esinlenilerek yazılmış bir eserdir. Yazar, kitabı Münih/Almanya'da hayatının en verimli yaratma yıllarından 1879 senesinde yazmıştır. Öyle ki roman ilk feminist tiyatro niteliği taşımaktadır.

Nora, kocasının hayatta kalabilmesi için onu bir yolculuğa çıkarması gerekir lakin elinde yeterli parası yoktur. Kocasının katı kurallarına karşı çıkarak ondan habersiz bir arkadaşlarından yüklü miktarda borç alır. Tabii bu olayın, kocasının kulağına gitmemesi sözünü alarak böyle bir işe kalkışmasıyla olaylar gelişir...
144 syf.
·Beğendi·7/10
Realist bir eser fakat ifadeler ve betimlemeler de biraz eksiklik var fakat dönemi ve kadının O zaman ki durumunda nda farkında olabiliyoruz güzel akıcı bir tiyatro eseri

Yazarın biyografisi

Adı:
Feride Eralp
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 91 okur okudu.
  • 43 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.