Ferit Burak Aydar

Ferit Burak Aydar1917 Devrimin Rapsodisi yazarı
Yazar
Çevirmen
6.6/10
5 Kişi
41
Okunma
26
Beğeni
4.100
Görüntülenme

Hakkında

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Yazar, çevirmen-editör. William Shakespeare, Virginia Woolf, James Joyce, Terry Eagleton, Fredric Jameson, Charles Dickens, Edward Said, Harold Bloom, V.İ. Lenin gibi yazarların kitapları başta olmak üzere yayımlanmış 90’dan fazla çevirisi vardır. Ayrıca Toplumsal Tarih, Birikim, Cogito, Kitap-lık gibi dergilerde, BirGün ile Agos gazetelerinde ve Eurosport ile K24 platformlarında yazıları yayımlanmıştır. İspanya İç Savaşı’nın İzinde (Agora, 2017), 1917: Devrimin Rapsodisi (İthaki, 2017) ve Hamlet'in Bağlanın Basireti (Sel, 2020) başlıklı üç kitabı vardır. "Klasik Okumaları" adını verdiği son kitabı önümüzdeki aylarda yayınlanacaktır.
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen

Okurlar

26 okur beğendi.
41 okur okudu.
5 okur okuyor.
59 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Edebiyat eserlerini okumak için en iyi yol başka edebiyat eserlerini okumaktır; romanlar özellikle de ilerleyen süreçte dış dünyadan çok birbirlerine göndermede bulunurlar.
“İnsan ne düşünüyorsa değil, ne yapıyorsa oldur.”
Hamlet "kocaman, neredeyse devasa bir entelektüel faaliyet" sergilemesine karşın, "gerçek eyleme en az bunun kadar tiksinti" duyar. Gerçek dünyayla bağı kopuktur Hamlet'in. Sürekli düşündüğünden bir karara varıp da harekete geçemez. Düşünce eyleme kılavuz olacağına ayakbağı olur.
“Modern insan da yaşadığı kâbustan soluk almadan başka bir kâbusa geçer, tıpkı Gregor Samsa gibi bir sabah kâbustan uyanmaz, bir kâbusa uyanır.”
Ferit Burak Aydar
Ferit Burak Aydar
Reklam
“Ayakları-nı kanatlandıran sadece meraktır.”
Ferit Burak Aydar
Ferit Burak Aydar

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
216 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Kah edebiyat teorisyenleri, Shakespeare uzmanlarının sıklıkla acele yapılmış yorumlarının ters-yüz edilmesi, kah Marx'ın yardımlarıyla... -spoiler- Ferit Bey, Danimarka Prensi'ni cancel etmiş :)
Hamlet'in Bağlanan Basireti Üzerine
Hamlet'in Bağlanan Basireti ÜzerineFerit Burak Aydar · Sel Yayıncılık · 202013 okunma