Feyza Şule Güngör

Feyza Şule Güngör

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
2
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
Feyza Şule Güngör
Yabancı düşmanlığına temel sağlayan iki ana hatalı çıkarım türü vardır. Birincisi kişilerin ait oldukları sosyal grup hakkındaki genel bilgilerden hareketle, kişinin de o özelliklere ait olduğuna inanılması; diğeri ise bireysel davranış özelliklerinin tümevarım yapılarak tüm gruba mal edilmesidir. Bu ayrı gibi görünen iki yaklaşım da esasen aynı noktayı işaret etmektedir; kategorileştirme, ön yargı ve klişelere dayanma.
Bu genellemelerin gerçekle uyumsuz olmasının bir diğer nedeni, insanın sansasyonel, canlı, acı verici şeyleri öne çıkarmaya meyilli oluşudur. Suç işleyen göçmenler, suç işlemeyenlerden daha fazla görünür kılınmakta ve kendi halinde yaşayanlar, hikayenin parçası olamamaktadır.
Kişinin ait olduğu toprağın belleği ile yeni geldiği yerdeki mücadeleyi, vaatleri, arzuları birbirinden ayıran eşik, kişiye belirsizliğe dayalı bir varoluş tarzı dayatır. Yabancı, bu eşiğin hangi tarafına daha yakın olursa diğerinden uzaklaşmak, diğerine yabancılaşmak riskini taşımaktadır. Yabancı haline gelmiş biri için unutma da hatırlama da kendi olmayı sarsacak tehlikeleri barındırır. Unutursa kimliğini ve kökenini kaybedecek, hatırlarsa da varlığını devam ettirmede, zaten yabancı görüldüğü yerde, entegre olamadığı gerekçesiyle yeni duvarlar yükseltilecektir.
Ben'in zihninde yabancılığa dair var olan ön kabuller, onu gerçek bir kişiden çok figür olarak tanıtmakta ve figürün belirsizliği kişide tedirginlik uyandırmaktadır. Belirsizliğin yarattığı kaygının anormal olduğunu söylemek mümkün değildir. Anormal olan "tanıma" ile giderilebilecek merak ve tedirginlik duygusunun, bu tanımaya-tanışmaya olanak verilmeden korku ve nefret duygusuna evrilmesidir.
Bir sürgüne sorulan, "Neden buradasın? Ne zaman döneceksin?" soruları, evde olanın belli bir cevabı olduğundan emin olduğu, ancak sürgünün cevaplayamayacağı sorulardır. Sürgün, ne zaman döneceğini bilememektedir, çünkü doğası itibariyle göç tek yönlüdür.
128 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10
Kitap; birinci bölüm ‘Yabancılık Olgusunun Ana Hatları’, İkinci bölüm ‘Zenofobi (Yabancı Düşmanlığı)’, Üçüncü bölüm ‘Zenofobi ve Öteki Etiği’ ile Sonuç yazısından oluşuyor. Zenofobi; başlıklardan da anlaşılacağı gibi kısaca yabancı düşmanlığı anlamında. Kitapta ” Zenofobi ( xenophobia), xenos (yabancı) ve phobia (fobi) kelimelerinin birleşimi olarak yabancı fobisi / korkusu olarak tanımlanabilir. “Yabancı korkusu”nun içerimlediği şey, yabancı olarak görülen kişiye karşı, korku, kaygı, merak, endişe, nefret, güvensizlik, öfke ve tiksinti gibi yoğun duygular neticesinde, duygusal, düşünsel ve davranışsal olarak uzak kalma / uzaklaştırma arzusudur.” olarak açıklanmış. ”Toplumun saldırganlık, şiddet, suç gibi istenmeyen bagajlarının yabancının sırtına yüklenmesiyle belirgin bir rahatlama sağlanabilmekte ve yabancı artık öteki olarak eşiğin diğer tarafında beklemektedir” diyor bir bölümde. Toplum yabancıya istenmeyen bagajlarını yüklese de yabancı bu bagajları taşımaya hazır. Hatta kendisi bu bagajları verilmese bile gönüllü alıyor. Kitabı bana kitap dostu, kitap okutmaya gönül vermiş değerli yazar Oğuzhan Saygılı, Kitap Şuuru- Gaziantep Hediye Kitap Kampanyasından gönderdi. Teşekkürler, başarıları daim olsun. #oğuzhansaygılı #kitapşuuru

Yazarın biyografisi

Adı:
Feyza Şule Güngör

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.