Figen Dasıkoğlu

Figen Dasıkoğlu

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Yazar, araştırmacı ve seyyah Richard Tillinghast, doğma büyüme ABD Memphis Tennesseeli. Tillinghast’ın İstanbul’a ilk ziyareti 1960’ların başında gerçekleşmiş ve kendisi daha o zamanlar bu kadim şehre hayran kalmış.

Bu kitapta yazar, kadim kent İstanbul’un Bizans’tan Osmanlı’ya ve günümüze uzanan tarihi ve güncel bir fotoğrafını çekiyor. Richard Tillinghast, 50 yıla dayanan gözlemleri ve yaptığı kapsamlı araştırmalar ışığında İstanbul’un imparatorluklar şehrinden bir metropole dönüşümünün hikâyesini anlatılıyor.

Richard Tillinghast 1960’lı yıllardan günümüze yıllar içerisinde büyük bir değişim ve dönüşümünü takip ederek okurlarına İstanbul’un farklı yüzlerini anlatıyor. Köklü tarihe sahip şehrin Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini adım adım gezen ve İstanbul’un yemeğine, kültürüne, mimarisine hayran kalan Tillinghast kitabında şehrin değişen ve dönüşen yönlerini anlatıyor.

Kitapda Tillinghast rehberliğinde şehrin sokaklarını, müzelerini, saraylarını, camilerini, kiliselerini, restoran ve çarşılarını gezerken hem Konstantinopolis’i hem de İstanbul’u bir arada yaşadığınızı hissediyoruz. İstanbul’un tarihi, kültürü ve yaşamı hakkında bir rehber niteliğinde olan bu kitabı okuduğumuzda Kadim Şehir İstanbul’u yeniden keşfediyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Figen Dasıkoğlu

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.