Figen Turan

Figen Turan

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
Figen Turan
Tam adı:
Prof. Dr. Fahriye Figen Turan
Unvan:
Yazar ve Akademisyen
İletişim-Dil Gelişimi, Erken Okuryazarlık Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü
Çocuklar dünya nüfusunun üçte birini oluşturmaktadır, ancak buna rağmen tarih boyunca en çok ötekileştirilmiş gruptur (Wall,2010).
Bireyin tüm yaşamı boyunca sosyal ve duygusal gelişimini etkileyen unsurların başında, yaşamın ilk yıllarında özellikle anneyle ya da temel bakım veren kişiyle kurulan bağlanma ilişkisi gelmektedir.
"Herkes bir dahidir. Fakat siz bir balığı ağaca tırmanmaktaki becerisi ile yargılarsanız, o balık tüm hayatı boyunca aptal olduğunu düşünerek yaşar."
Sosyal farkındalık, çocuğun diğer insanların ihtiyaçlarını ve duygularını anlaması, farklı bakış açılarından durumu değerlendirebilmesi, empati kurabilmesi, diğerlerinin haklarına saygı duyabilmesi ve farklılıklara değer vermesi şeklinde ortaya çıkan bir beceridir.
Özdenetim, çocuğun duygularını ve davranışlarını yöneterek dürtülerini kontrol edebilmesi ve kendisi için önemli olan kişisel ve akademik amaçlarına ulaşma yolunda organize olabilmesi ve sebat göstermesini ifade eder.
Öz farkındalık, çocuğun kendi düşüncelerini, duygularını, ihtiyaçlarını, değerlerini ve gücünü tanımlayabilmesi ve bunların kendi seçeneklerini ve eylemlerini nasıl etkilediğini fark edebilmesini içerir.
Dilin biçimsel özellikleri daha çok dilin ses ve sembollerine ilişkin kuralları, içeriği dilin anlam özelliklerini, kullanım ise dilin sosyal etkileşimler bağlamında kullanımını kapsamaktadır.
Bağlanma, iki kişi arasında oluşan duygusal bir bağdır ve bu bağ, içinde kişisel bir güvenlik duygusu ve kişisel yatırım içeren bir ilişkidir.
Duygu, genel anlamda bireyin çevresinde oluşan değişimlere verdiği tepkidir fakat bu tepkinin oluşumunda bireyin değişiklikleri nasıl algıladığı merkezi bir konumdadır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Figen Turan
Tam adı:
Prof. Dr. Fahriye Figen Turan
Unvan:
Yazar ve Akademisyen
İletişim-Dil Gelişimi, Erken Okuryazarlık Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.