Fikret Dağlı Tüzemen

Fikret Dağlı Tüzemen

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Fikret Dağlı Tüzemen
Kadın anamızdır, bacımızdır, kızkardeşimizdir diye onu yüceltenlerde var, Hacı Bektaş Veli'nin "bir erkeği okutursanız bir kişiyi aydınlatırsın, bir kadını okutursanız bir toplumu aydınlatmış olursun
dünyaca ünlü, tanınmış salaklar da var kadını aşağılayıp hor gören:

Goethe: “ nerede, aptalca bakılacak veya kör boğaza tıkılacak bir şey varsa, orada kadınlar, daima en önde görünürler”

Nietzsche: “ kadının yanına giderken kırbacın yanında olsun”
Eğer bir kadının akıntısı kan olursa yedi gün murdar kalacak ve ona dokunan akşama kadar kadar pis olacak. Tevrat levililer 15/19
Onu pisleten kim? Göklerin egemeni Tanrı! Onu pislik olarak gören, sunan kim? Tanrı! Anamıza bunları yüklemesinin sebebi ne ola? Kini kabaran ve arşa varan ögkesi
A’dan Z’ye önce kadını din kirletmiş, pislik olarak görmüş; dinin bu işaretini erkek, genlerindeki şiddetle pekiştirmiş ve erilin bilincinde kadının kiri kalıcı olmuştur.

önce tanrı anamızı murdar etmiş, kirletmiş.
....”çünkü ona başkası için yaşamak belletilmiş. önce ailesinin sağlığını, mutluluğunu gözetmesi ve bunu soru sormadan kabullenmesi dayatılmış.”
uygarlıklar gelişmiş, gerilemiş, durağanlaşmış, atılım yapmış ama kadın her dönemde A’dan Z’ye “insan” kimliği dışında bırakılmış. insan olarak değil salt dişi olarak algılanmış.

oysa kadın ve erkek önce insandır, sonra erkek ve kadın olarak dizgeleşir.
Gazali hazretleri buyuruyor ki; Evlilikte önemli olarak uygulanması gereken kural erkeğin kadın bedeninden meşru şekilde yararlanmasıdır ama tutkuyla sevgi ve bağlılık yoktur. Karı koca aşkla bağlanırsa Allah'a şirk koşmuş olur. Zira tek aşk Allah'a dır. Çok eşlilik erkeğin tutku ile bağlanmasını önler.

İyi güzel! Erkeğin bir kaç karısı olduğu için aşkla bir kadına bağlanması önleniyor. O, zevkinde sefasında ama kadının bir tek kocası var. Doğal olarak ona bütün sevgisiyle bağlanacak ve Allah saklasın Gazali' ye göre yüce Mevla'ya şirk koşmuş olacak. Şirk koşmaktan sakınan kadına bir kaç koca gerekmez mi? Hak doğmaz mı?.
Olmaz! Tek kadın, 9 erkeğin cerahatini yalayamaz ki: Eğer erkek tepeden tırnağa cerahat olsa, kadın diliyle yalasa, yine de erkeğin hakkını ödeyemez.
347 syf.
·24 günde·Puan vermedi
Kadın deyince erkeğin aklına gelen ilk sözcük namustur. Kadınların tanrıçalık döneminden eve kapanmasına kadar geçen zaman diliminde yaşadığı acıları okurken bu kadar olmaz dediğim anlar çok oldu. Dinlerin bakışını da inceleyen yazar okurken sizi ve vicdanınızı çok acıtacak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fikret Dağlı Tüzemen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.