Filiz Barın Akman

Filiz Barın Akman

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
258
Gösterim
Adı:
Filiz Barın Akman
Unvan:
Yazar
 • 144 syf.
  ·8/10
  Son günlerde okuduğum, teorik olarak nitelendirebileceğim kitaplar içerisinde en iyi kitap diyebilirim. Batı, Doğu da kadının değersiz olduğu, evden çıkmadığı, eğitimsiz, bilgisiz, cahil, haremde hapis olduğu fikirlerini savunurken Batılı kadın seyyahlar aslında anlatılanın doğru olmadığını, gördüklerini, izlenimlerini aktarıyorlar. İlk kez bu kitapta karşılaştığım “çedik papuç” konusu dikkatimi çekti. Çedik papuç kadının özgürlüğünü simgeleyen bir adet aslında. Kadınlar meşgul olduğunda, misafir ağırladığında kısacası kocasının müdahalesi olmadan kendi başına kalmak istediği zamanlarda kapının önüne sarı papuç bırakırlarmış ve bunu gören erkek kadının alanına müdahale etmezmiş. Tüm bu konular dışında ilgimi çeken başka bir konu ise kahvenin doğu dünyasından batı dünyasına gelişi oldu. Benim beğendiğim önerebileceğim bir kitap oldu.
 • 144 syf.
  ·2 günde
  Yazar tamamen kendi düşünceleri ve yorumlarından oluşmayan bazı kadın seyyahların gözlemlerine dayanan - kadın seyyahların çünkü Osmanlıda hareme yabancı erkek alınmıyordu ve bu durum bazı erkek seyyahların doğru olmayan düşüncelere kapılmasına yol açmış-seyehatnamelerden yararlanarak hazırlanmış. Ki bu seyehatnamelerden çoğunun çevirisi olmadığı için yazar çevirisini yapmış. Kitapta sadece Osmanlı kadınından bahsedilmiyor çünkü Osmanlıyı gezen seyyahlar Osmanlıda ki kadının özgürlüğüne şaşırmış ve kendi ülkeleri ile kıyaslamışlar ki bu kıyaslamada batılı kadınların yaşadıkları olaylar o kadar saçma ve gereksiz ki .şimdilerde insan hakları, kadın erkek eşitliğinden bahseden medeni(!) Avrupa zamanında kadınlara çok çektirmiş, hatta bununla kalmamış parlamentoda çıkarılmak istenen yasaları kadın erkek eşitliği barındırdığı için kınamışlar. Benim en şaşırtıcı bulduğum olay ise şu;bir kadın eşinden boşandıktan sonra çocuklarını görebilmek için bir makale yazıyor bu makaleye parlamento üyeleri destek vermelerine rağmen kabul etmiyorlar, kadın aynı makaleyi bir erkek adıyla imzaladığında yasa kabul ediliyor. Ki bu da Avrupanın eşitliğini kanıtlıyor. Kadının adı caroline norton araştırmak isteyen bakabilir gerçek bir hikaye.
  bizim tarihçilerimiz hala "kadınlar haremde hapis hayatı yaşıyordu (ki nereden anlayıp, hangi belge ile kanıtladıkları meçhul)" derken o dönemin batılı kadın seyyahları şaşkınlıkla Osmanlı kadının özgürlüğünü dile getirmiş, kendi ülkelerinde istemişler.
  İnsanın okuyunca Osmanlıda yaşayası geliyor. Kadın hakları o kadar iyi muhafaza edilmiş ki okumadan anlaşılamaz yada ben anlatamam.
  Daha kitap hakkında yazılacak çok şey var ama ben bu kadarı ile yetiniyorum. Devamı kitapta artık yeterince merak uyandırdıysam keyifli okumalar :-)

Yazarın biyografisi

Adı:
Filiz Barın Akman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

 • 14 okur okudu.
 • 1 okur okuyor.
 • 8 okur okuyacak.