Filiz Karabey

Filiz Karabey

Çevirmen
6.5/10
13 Kişi
·
49
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
143 syf.
·Beğendi·5/10
Ünlü Amerikan romancısı John Steinbeck,birbirinden güzel çeşitli romanlariyle tanınıyor. Fareler ve İnsanlar, Yukarı Mahalle, Sardalye Sokağı, Uğurlu Perşembe, Cennet Çayırları...
Ama bunca güzel romanı yanında Steinbeck'in kalitece hiç de onlardan aşağı kalmıyan nefis hikâyeleri var.Yazar, çeşitli kitaplarında yayınlanmış olan hikâyelerini -Ak Bıldırcın- kitabında sunuyor..
İyi okumalar diliyorum..
93 syf.
·Puan vermedi
Hikaye -çiftliği işleten 19 yaşında Elisa'nın miskin oğlunun- tekelinde ilerliyor. Oğlu Pepe tam bir tembel süt kuzusu. Hep ciftliğin işlerinden kaytarıyor. "Senden ne zaman adam olacak?" diye yakınıyor annesi sürekli...

Günlerden bir gün ilaç almak için şehre gidiyor Pepe. Kim der ki bu süt kuzusu oğlan babasından yadigar çakıyla birini öldürecek.
Gelin görün ki tam da böyle oluyor.
Pepe birini öldürüyor.
(Kimi öldürüyor? Hikayede öldürülen kişinin ismi geçmiyor.)

Apar topar çifliğe geliyor olan biteni soğukkanlılıkla annesine anlatıyor.
Bunun üzerine annesi, oğlunu tüfek, pastırma ve öğütleriyle çiftlikten ata bindirerek yolcu ediyor. Hadi
"Civciv gibi yakalanmayı bekleme git artık."

İnsan öldürünce "Adam oldum" diyerek Pepe kaçıyor. Yolculuğunda bazı olaylar başına geliyor. Atı kurşunla vuruluyor.(Atı kim vuruyor? Belli değil.) Pepenin saklandığı oyukta avucuna kurşun atılıyor. ( Kurşunu kim atıyor? O da belli değil.)

Uçurumun dibine doğru yürüyor. Dönüp arkasına bile bakamıyor çünkü arkasından kurşunlar geliyor. Nasıl kurtulacağım derken?Ayağı kayıp uçurumdan aşağı toprakla birlikte yuvarlanıyor.Son olarak toprak Pepe'nin üzerini örtü. Hikaye tam da burada bitti.(Peki Pepe öldü mü? Belli değil. Yazar okuyucuyla paylaşmıyor.)

Okurken ayrıntılara çok takıldım herhalde. Hikayede aklıma takılan soruların cevaplarının olmaması gözümde eksik tuğlalar gibi geldi bana. Ama yine de yazarın üslubuna diyecek tek bir söz bulamıyorum. Erkeksi bir büyüme hikayesini olabildiğince samimi bir dille anlatmış. .^_^.
Behçet
Behçet Cennet Çayırları'ı inceledi.
@Becoes·28 Şub 12:10·Kitabı okumadı
Tesadufen kesfedilen, dogasi ve huzuru nedeniyle cennet cayirlari olarak adlandirilan vadiye yerlesen ailelerin keyifli, huzunlu ve merak uyandirici hikayelerinden olusan guzel bir eser

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 49 okur okudu.
  • 41 okur okuyacak.