Firdevs Çetin

Firdevs Çetin

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
"Moran" denilen kişiler, evlerinde çocuklarına gizlice kendi dinlerini öğretirler, bir fırsatını bulunca o memleketten kaçarlarmış.Bu şekilde Türkiye'ye gelen Portekizli Yahudiler, gelir gelmez sünnet olurlarmış.
Hristiyanların İsa peygamberin katili olarak Yahudileri görmeleri iki millet arasında Ortaçağ boyunca devam etmiş mucadelenin temel sebebidir.
Özellikle Protestan öğretisi altındaki seyyahlar, Türkleri Tanrı tarafından gönderilmiş, tanrının günah içerisindeki Hristiyanları cezalandırmakta kullandığı bir nevi ceza aracı olarak tasvir etmişlerdir.
Protestan elçiler ve maiyetinde bulunanlar, Ortodoksları rakip değil yandaş olarak gördüklerinden, veya görmek istediklerinden, Ortodoks Rumlarla ortak bir inanç noktasında birleşme olup olmayacağına dair araştırma yapıyorlardı.
Latin kökenli Fransız, İspanyol ya da italyan ile evlenen kadınlar, Rum patriği tarafından kiliseden aforoz edilirdi.Rumlar ölümden çok aforoz edilmekten korkarlardı.
1573-1578 yillari arasinda İstanbul'da bulunan Protestan vaizi Stephan Gerlach,Rumların cenaze törenini şöyle anlatır:
"Tıpkı hayvanlar gibi bir yakınları öldüğü zaman kadınlar saçlarını yoluyor, göğüslerini dovüyor, yanaklarını tırmalıyor , feryat ediyorlar.Yahudilerin yaptığı gibi bazı kadınlara para verip onları ölülerin arkasından ağlamakla görevlendiriyorlar."
Jean Ebersolt:
"Konstantinopolis, Roma ve Kudüs'ün yanı sıra üç mistik kentten biridir ve insanların aklından ve hayalinden hiçbir zaman çıkmamıştır."
Venedik balyosu Ottavio Bon:
"Yetkili ve saygın hiçbir Türk yoktur ki bir Yahudi danışmanı,işlerinin yönetiminde bir Yahudi yardımcısı olmasın." tespitinde bulunur.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Firdevs Çetin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.