Francine Shapiro

Francine Shapiro

Yazar
8.8/10
16 Kişi
·
62
Okunma
·
5
Beğeni
·
829
Gösterim
Adı:
Francine Shapiro
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Eğitimci, Yazar
Doğum:
New York, New York, ABD, 18 Şubat 1948
"İlişkiyi bitirmek için aceleci davranmayın. Eğer birbirinizi gerçekten seviyorsanız, çalışın. Çekip gitmek kolaydır, ama ne öğrenmiş olacaksınız? Yine aynı yanlışları diğer kişiyle tekrarlamayı nasıl önleyeceksiniz?"
Alexandra reddedilme, yalnızlık ve terk edilmişlik duygularını önlemeye çalışmak için (çünkü ebeveynleri reddedici ve yargılayıcıydı) diğerlerinin -kabul edilemez- davranışlarını kabul etmeyi öğrendi.
Eğer moraliniz bozuksa; size saf bir enerji ve esenlik duygusu getiren iyi bir anıyı aklınıza getiremeyebilirsiniz. Belki de iyi bir anı bulamazsınız, ya da gerçekleştiği zamanda bunun hoş bir olay olduğunu bilseniz de, şimdi bir nebze kederle ortaya çıkmaktadır. Nedeni basittir: Araştırma bize bellekten bilgi çağırma sürecimizin duygusal durumumuzdan etkilendiğini söyler. Eğer moralimiz bozuksa, şimdiki ya da geçmişteki herhangi bir şeyi mutlu bir olay olarak karşılamakta zorluk yaşarız.
Bazen şefkat ve empatiden uzak insanlar eylemlerinin sosyal standartlara göre "yanlış" olduğunu bile bile yaparlar. Kimileri davranışlarının yanlış olduğunu bilir, bunu yapmak onları rahatsız eder ve utandırır, ama başka türlüsünün ellerinde olmadığını iddia ederler. Kimileri de eylemlerinin haklı olduğunu düşünürler.
"..Nasıl yetiştirilmiş olursak olalım bizler kurban değiliz, sorunlarımız da zayıflık işareti değiller. En çok gurur duyulan kahramanların bazıları, başkaları için kendilerini riske atanlar, birisini güven altına almak için bütün ihtimalleri göze alanlar, kurtaramadıkları kişiler ya da başaramadıkları işler için duydukları suçlulukla yüreklerinde gereksiz yere acı taşıyabilenlerdir."
İster çatı katında ister çamurdan evlerde yaşıyor olalım, hepimiz farklılıklarımızdan çok ortak yanlarımızla bağlıyızdır. Dinimizin, geleneklerimizin veya kültürümüzün diğerlerinden daha üstün olduğuna inanabiliriz. Ama sonuç şudur ki, beyinlerimiz, zihinlerimiz, bedenlerimiz ve ruhlarımız ortak bir ritimle hareket eder. Bir kişiye acı veren şey herkese acı verir.
312 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Klinik psikolog bir arkadaşımın tavsiye etmesiyle başladığım bu kitapta Dr. Francine Shapiro, psikoterapi alanında kendisinin geliştirdiği ve yıllar içinde şekillenen EMDR yöntemini ayrıntılı olarak anlatıyor. Tedavi; çok basitçe anlatacak olursam, geçmişte beynimizde tam işlenmemiş olarak kaydedilen anıların şimdiki zamanda davranışlarımız ve duygularımız üzerinde ne gibi etkileri olabildiği üzerine. Dr. Shapiro geliştirdiği bazı metotlarla geçmişteki sıkıntılı anıyla bağlantı kurabilmenin yolunu gösteriyor ve ne şekilde işleneceğini de anlatıyor. Kitapta yüzlerce iyileşme hikayesine yer verilmiş. Onların hikayelerini okurken kendinizden de pek çok şey bulacaksınız.

Shapiro'nun acının evrenselliği mottosu çok hoşuma gitti. Diyor ki, herhangi birinin acısını görmezden gelemeyiz, bizi ilgilendirmez diyemeyiz çünkü bir şekilde diğer insanlarla beraber yaşıyoruz ve bizim hayatımıza bir şekilde dokunuyor. İçinde olduğumuz Pandemi sürecinde de gerçekten anladık bunu. Bu mottoyu benimseyen hastalar da, geçirdikleri iyileşme sonrası kendilerini kabulleniyor ve tabiri caizse 'iyileşmeyi yaymak' için onlar da sevdiklerini bu yönteme dahil etmeye çalışıyorlar.

Ve gerçekten başkalarına davranışlarımız çok önemli. Özellikle çocuklara karşı.. Ah çocuklar. Acı çektiği anda duygusunu paylaşamayıp güldüğümüz bir çocuk bile sadece bu davranışımızdan ötürü ileride öfkeli bir birey olabiliyormuş..

Okuması biraz zaman alan sindirilerek okunması gereken bir kitap. Ama çok şey öğreniyorsunuz. Psikoloji severlere tavsiye ederim.
312 syf.
·Beğendi·7/10
Insan kurallara sığmaz cümlesi ile biten kitap, ruhsal iyileşmeyi konu almış. Kendisinin geliştirdiği teknik olan EMDR'de üzücü olayların nedenleri ve onları nasıl aşacağımızı gösterme gayretinde olan yazar bol bol örnek olay anlatarak da somutlastirmamizi kolaylaştırmış. Ayrıca kitabın sonunda yer alan kendine yardim teknikleri de pratik çözümler için ideal olmuş.

ÖNEMLI NOT: Herhangi bir tekniği uygulayıp kendisinde iyileşme görmeyen bireyler, umutsuzluğa kapılmamalıdır. Ben asla iyilesemeyecegim deyip intihara falan kapılmamalidır. Insanın iç dünyası psikolojiden ibaret değildir.
312 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Beyinde işlenmemiş şekilde bekleyen ve yıllar sonra bile olumsuz bir şekilde hayatı etkileyen anıları, izleri, emdr terapi teknikleri ile nasıl notr duyarsız hale getirilebileceğini anlatıyor. Bu işlem için bir uzmana ihtiyaç var fakat en azından kendinizi ve kullanılan yöntemi tanıyorsunuz. Tercüme anlatım dili güzel.
Fakat vurgular ve konuları anlatım sırası biraz daha sade olabilirdi.
Betül Soyer
Betül Soyer EMDR Terapisi Teknikleri ile Acı Anıları Silmek'i inceledi.
312 syf.
·43 günde·Puan vermedi
F. Shapiro bu kitapta işlenmemiş anıların, insanların önceki travmatik deneyimleri zamanında mevcut olan duygu, inanış ve fiziksel duyumsamalar yoluyla dünyaya tepki vermelerine neden olduğunu vaka örneklerinden yola çıkarak ve tetiklenen duygulanımlarda uygulanabilecek uygulamalarla birlikte anlatıyor. Şimdiki hayatımızda bazı acıları hızlıca atlatabilirken geçmişte işlenmeden beyne hapsolan diğer acıları atlatabilmekteki zorluklarımızı herkesin anlayabileceği açıklıkla kuramının felsefi altyapısını da kitaba ustalıkla yerleştirmiş. EMDR terapisinin ne olduğunu merak edenler için iyi bir başlangıç kitabı olmuş.
2Kedi1İnsan1Kitap
2Kedi1İnsan1Kitap EMDR - Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme'yi inceledi.
732 syf.
·26 günde·Puan vermedi
EMDR... Henüz 35 senelik bir geçmişi olan önceleri teknik sonraları terapi biçimi haline gelen, ilk zamanlar sadece travma tedavisinde çalışılırkeb geliştirilen protokollerle pek çok ruhsal bozukluğun tedavisinde kullanılan bir terapi türü. Kitap bizzat mucidinin elinden yazılmış. Davranış Bilimleri enstitüsü çalışanlarının katkıları ile de türkçeye çevrilmiş ve çok da güzel olmuş. Kitap Emdr'ın 8 aşamalı protokülünü ve bazı özel durumları bölüm bölüm anlatıyor ve bu eğitimi almış terapistlere çok güzel bir kaynak sağlıyor. Kitapta da sürekli ifade edildiği gibi bu yalnızca ruh sağlığı çalışanları ancak emdr eğitimi ve süpervizyonundan geçtikten sonra uygulayabilir, buraya dikkat!

Yazarın biyografisi

Adı:
Francine Shapiro
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Eğitimci, Yazar
Doğum:
New York, New York, ABD, 18 Şubat 1948

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 62 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 132 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.