Francis Marion Crawford

Francis Marion Crawford

Yazar
7.8/10
24 Kişi
·
82
Okunma
·
1
Beğeni
·
458
Gösterim
Adı:
Francis Marion Crawford
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Bagni di Lucca, İtalya, 2 Ağustos 1854
Bir kadın mezar taşından bir parça. Kadına ait olduğu üzerindeki ayçiçeği motifinden belliydi, çünkü o devirde erkeklerin mezar taşında sarık yahut fes bulunurdu. Çiçeğin altındaki kitabenin bir kısmı hâlâ okunabiliyordu. "Her yerde var olan Allah" yazısının altında "Geldim dünya bahçesine, hiç iyilik görmedim" yazılıydı. Devamı da vardı ama taş orada kırılmıştı...
Türkleri bir millet olarak mı, yoksa İslam'ın müşterek bağıyla bir araya gelmiş bir farklı ırklar topluluğu olarak mı tanımlamak daha doğrudur bilemiyorum. Gelişigüzel gireceğiniz herhangi bir camide herhangi bir Norveçli kadar soluk benizli ve lepiska saçlı Türk'ü, siyah Afrika'nın en siyahilerinden birinin yanında secde etmiş dua ederken görebilirsiniz.
Sonra, başka şehirlerde, güneş ışığı addolunacak kadar aydınlık gölgelerde, sıcaktan dalaşmayı bırakmış zavallı sokak köpekleri, dilleri dışarıda yatar ve gelip geçenlerin, yolunu bir milim değiştirmemek için onları tekmeleyerek yolun ortasına savuran bir Rum veya Ermeni yerine, yolunu değiştirecek merhametli bir Türk olmasını umar.
"Bu beraberinde 'Roman nedir?' sorusuna verilecek ilk yanıtı da getiriyor. Roman,doğrudan yasamın desteklenmesine veya sağlığın korunmasına katkıda bulunmayan,topluca 'lüks mallar' diye adlandırılan sınıfa mensup pazarlanabilir bir metadır."
türkiye'de akşam yemeğine gitmek geceyi de orada geçirmek demektir ve ev sahibinin misafirlere yatak, terlik ve gecelik sağlaması adettendir.
Doğu'da yaygın bir söz vardır, derler ki bir Ermeni'yi kandırmak için on Yahudi, bir İranlı'yı kandırmak içinse on Ermeni gerekir. Katıksız Türk'ün böyle kimseler karşısında hiç şansı yoktur, olsa olsa diğerlerinin sıradan bir Hintli karşısında sahip olacakları kadar şansı vardır.
Francis Marion Crawford
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
osmanlılar bir gün geldikleri asya'nın karanlığına gömülse ve kostantiniye'ye yeni bir ad verilse bile, bu şehir her zaman doğu'nun başkenti ve asya'nın altın anahtarı olarak kalacak. pek çok tacın göz diktiği bu nadide mücevher uğruna açgözlü ülkeler ebediyete kadar aralarında çekişip duracaklar.
Francis Marion Crawford
Sayfa 9 - türkiye iş bankası kültür yayınları
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İtalyan yazar bizleri dürüst, temiz, merhametli ve sakin müslümanlar olarak anlatmış. İstanbul'u ve Türkleri bir yabancı ancak bu kadar övebilirdi diye düşündürdü beni. Kitabın bir yerinde bir yanlışlık var onu da hemen altta açıklaması yapılmış. İstanbul'un semtlerini ve bir çok ırkın bir arada gayet huzurlu, adeta bir renk cümbüşü halinde yaşayışını ve tecrübelerini, gözlemlerini anlatmış. Resimlerle de süslenmesi ayrıca güzelleştirmiş kitabı. Meraklısı okuyabilir. Zaten çok kısa bir anı.
96 syf.
Evde kaldığımız bu günlerde bizi kısa İstanbul turu yaptırıyor kitap. Hemen birkaç saatte okuyup bitirebileceğimiz bir kitap. Ayrıca içerisinde çizimlerle de süslenmiş. Yazarın doğrudan Türkçe olarak kullandığı kelimeler de metnin orijinalinde mevcut “Dondurmam kaymak” gibi...
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Geçmişe kısa bir bakış atmak için güzel bir kitap. Bu dönemi (1890'lar ve sonrası) batılaşmaya başlayan Türkiye'nin doğu-batı çatışmalarını gözlemleme açısından çok seviyorum. Şark-Gark çatışması Peyami Safa gibi bir çok yazarımızın eserlerinin konusu olmuştur bildiğiniz üzere.

Kitap çok ince ve 80 sayfa. İçeriği İstanbul'a ait resim ve fotoğraflarla desteklenmiş. 1 saate varmadan bitiyor. En başta da dediğim gibi geçmişe kısa bir bakış için güzel bir kitap. Bir Avrupalının gözünden İstanbul'u okuyoruz. Betimlemelerle dolu bir kitap olduğunu da belirteyim.

Yazarın muhtemelen bir Türk hayranlığı var sanırım çünkü bizi fazlasıyla övmüş. Hatta yer yer Türkleri övüp Avrupalıları yermiş. Bu göze biraz abartı gibi geliyor bazı yerlerde, onun dışında güzel bir kitaptı :)
89 syf.
·9/10 puan
Ömrü boyunca pek çok coğrafyaya seyahat etmiş, 20'ye yakın dil bilen ve farklı kültürlere ilgi duyan Amerikalı bir yazar Francis Marion Crawford. İlgi alanlarından birisi de 1884'te buradayken evlenip 10 yıl boyunca belirli aralıklarla ziyaret ettiği İstanbul’dur.

Yazar, bir seyahatname niteliğinde kaleme aldığı eserinde İstanbul’un 19.yy sonlarını aktarır okuyuya ve son derece yalın bir dil kullanır. Kitabın en beğendiğim özelliği, yazarın okuyucuyu sıkmayan, neyden ne derece az veya çok bahsetmesi gerektiğini bilen, anlatımın dozunu iyi ayarlayan bu yazarlık yeteneği ve dönemin İstanbul’unu gelişigüzel değil de başlıklara ayırarak anlatma tercihi oldu. Birkaç sayfada Boğaz’ı anlatırken başka sayfalarda çarşıları/pazarları anlatıyor, başka başka sayfalarda şehrin sosyal yaşantısını, sokaklarını, aile ilişkilerini, mezarlıklarını, kozmopolitliğini, trafiğini, köprülerini, mimarisini vesaire…

Üstelik kitap, aynı yıllarda İstanbul’da bulunmuş olan Edwin Lord Weeks adlı ressamın, İstanbul'u resmettiği -neredeyse her sayfada mevcut olan- birçok resimle de zenginleştirilmiş. Yani bir yandan Crawford’un İstanbul betimlemelerini okurken yanıbaşında da Weeks’in çizimleriyle kafamızda daha belirgin bir 1890’lar İstanbul’u oluşturmayı başarmışlar.

Sanıyorum ki şu kitabı bu saatten sonra çevremde tavsiye etmeyeceğim kimse kalmayacak.
96 syf.
·2 günde·9/10 puan
Amerikalılar kendi rönesanslarını yaşamamış, sanatın pekçok dalında Avrupa'nın yanına yaklaşamamış bir halk olsa da bu seyahatnameyi yazan Italya'da eğitim görmüş bilgili, donanımlı ve entellektüel biri.

O yılların İstanbul'u ile ilgili ilginç bilgiler ve halkın yaşam tarzıyla ilgili gözlemler akıcı bir dille aktarılmış. Sindire sindire okunsa bile 2 saatte bitecek bir kitap. Meraklısına kesinlikle tavsiye edilir.
96 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabın dili oldukça akıcı. Dönem kitaplarına ve gezi yazılarına ilgi duyuyorsanız kitaplığınızda yeri olması gereken bir kitap. Tasvirleri oldukça canlı. Fakat kitap bittiğinde doymadığımı hissettim, biraz fazla yüzeysel kalmış. Yarıda kesilmiş hissi verdi bana aslında. Diline ve yazım tarzına baktığımda bu şekilde kitabı sonlandırmış olması pek mümkün gelmedi.
96 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Istanbul meraklısiysaniz birde burdan dinleyin derim istanbulu.1890 larda iatanbulun nasil oldugunu anlatan bir solukta okunan guzel bir kitap.okumanizi tavsiye ederim.
56 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yazarın roman hakkındaki düşünceleri,yayıncılıkla ilgili görüşleri ve daha nicesi için okuyabilirsiniz. Neredeyse 56 sayfanın her satırının altını çizecektim. O kadar güzel ve öğretici bir kitap ki. Herkese öneririm.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Objektif bir gözden görmek güzeldi. Türkler ile ilgili tasvirleri gayet başarılı buldum. Sosyo ekonomik açıdan dağılımı da bugün ile kıyaslanabilecek ve değişimi gözlemlenebilecek veriler içeriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Francis Marion Crawford
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Bagni di Lucca, İtalya, 2 Ağustos 1854

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 82 okur okudu.
  • 46 okur okuyacak.