Francisco J. Ayala

Francisco J. AyalaBen Maymun muyum? yazarı
Yazar
7.8/10
79 Kişi
238
Okunma
9
Beğeni
1.837
Görüntülenme

Hakkında

Tam adı:
Francisco José Ayala Pereda
Unvan:
Biyolog, Genetikçi, Profesör, Yazar
Doğum:
Madrid, İspanya, 12 Mart 1934

Okurlar

9 okur beğendi.
238 okur okudu.
3 okur okuyor.
158 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
X kromozomunun birinde hemofili mutasyo­nu olan kadınlar bu hastalığa yakalanmaz, ama hemofili mutasyonu olan X kromozomunu miras alan oğullarına aktarır (ortalama yüzde 50 oranında). Kraliçe Victoria'nın X kromozomlarından birinde yaşanan hemofili mutas­yonu, onun kızları ve kızlarının kızları aracılığıyla Rus, İspanyol ve Avrupa'daki diğer kraliyet ailelerine aktarıl­mıştı. Örneğin, Rusya Çarı Il. Nikola'nın tek oğlu olan Çareviç Aleksis hemofiliyi Kraliçe Victoria'nın torunu olan annesi Aleksandra'dan miras almıştı. İspanyol tahtının varisi olan Prens Alfonso da bu hastalığı, yine Victoria'nın torunu olan Kraliçe Ena'dan (Kral XIII. Alfonso'nun karısı) almıştı. Siyaset tarihçileri, tahtın varislerindeki hemofili­nin iki kraliyet ailesinin düşüşünün nedenlerinden biri olduğuna inanıyor.
Anatomik açıdan bakarak, modern insanların yaklaşık 200 ila 150 bin yıl kadar önce Afrika'da evrilip, sonunda diğer hominidlerin yerini alarak dünyanın geri kalanına yerleştiğini söyleyebiliyoruz.
Reklam
Ben bir primatım. Maymunlar da primattır, ama insan­lar maymun değildir. Primat kategorisi maymunları, kuyruksuz maymunları ve insanları içerir. İnsanlar tü­reyiş bakımından maymunlardan çok, kuyruksuz may­munlara yakındır. Kuyruksuz maymunlar, deyim yerindeyse, bizim birinci göbekten akrabalarımızken, may­munlar ikinci ya da üçüncü göbekten akrabalarımızdır. Kuyruksuz maymunlardan bize en yakın olan şempan­zelerdir, sonra goriller, daha sonra da orangutanlar gelir. İnsan soyu ile şempanze soyu arasında yaklaşık 6-7 mil­yon yıl fark vardır. Biz bu bilgileri üç kanaldan biliyoruz: İnsanlar dahil olmak üzere canlı primatların karşılaştırıl­masıyla; geçmişte yaşamış primatların fosil kalıntılarının keşfedilip araştırılmasıyla; DNA'larının, proteinlerinin ve diğer moleküllerinin karşılaştırılmasıyla.
Günah, özgür iradenin bir sonucudur; madalyonun öbür yüzündeyse erdem vardır.
:D Evrimi de kendi çıkarlarına kullanmışlar resmen
Geçmişte din alimleri canlılar alemindeki kusurlar , işlev bozuklukları ve mezalim konularıyla ilgili konuşu­rken zor durumda kalıyorlardı; çünkü bunları Tann'nın tasarımının sonucu olarak açıklamaları zordu. İskoç filozof David Hume (1711-1776) problemi acımasız bir açık sözlülükle çok özlü bir şekilde ifade etmişti: "Tanrı kötü­lüklerin önüne geçmek istiyor da geçemiyor mu? O zaman aciz demektir. Elinden geliyor da, istemiyor mu? O zaman habis demektir. Hem elinden geliyor hem de istiyor mu? O halde bu kötülükler niye?" Bu noktada imdada evrim yetişir. İlahiyatçı Aubrey Moore'un 1891 'de ortaya koydu­ğu gibi, "Darvincilik ortaya çıkmış ve düşman kılığında bir dostun yapacağını yapmıştır". İlk bakışta dünyada Tanrı'ya duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor gibi görünen evrim kuramı, neticede dünyadaki kusurları Tanrı'nın ta­sarımlarının başarısız sonuçları olarak açıklama gereğini inandırıcı bir biçimde ortadan kaldırmıştır.
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
·
Puan vermedi
hayatın 'ilkel çorbadan' nasıl başlayabileceğini bilmek istediniz mi?
Ya da neden Evrim Teorisi'nin bazı kısımları teori, bazı kısımları gerçektir? Belki de DNA haritalamasının insan ve hayvan soylarını yukarıda bahsedilen "çorbaya" kadar nasıl izleyebileceğiyle daha çok ilgileniyorsunuzdur. 6 bölüm var, bunlardan ilki yazarın "Ben bir primatım" demesiyle başlayıp oradan devam ediyor. Açıklamalar açıkça ifade edilmiştir, ancak DNA'nın çeşitli bileşenlerinin vb. daha fazla açıklanmasını isterdim. 3. bölümün sonunda, bitkilerin evrimi, fosiller ve homo sapiens'in dünyadaki dağılımı gibi şeyleri ele alan birkaç yararlı diyagram vardır. Bilmediğim bir şey yoktu; Okudum çünkü tanınmış bir bilim adamı olan Ayala'nın oldukça iyi, açık ve eğlenceli bir şekilde yaptığı konuları nasıl açıkladığını merak ediyordum. "Bir günde okunan ve ömür boyu cevaplar veren bir eser" olan bir kitaptır. iyi okumalar
Ben Maymun muyum?
Ben Maymun muyum?Francisco J. Ayala · Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi · 2014146 okunma
·
Puan vermedi
Kitap kısaca evrimin kuram ve olgu olduğuna dair çeşitli argümanlar getirerek ispatlamayi ele alıyor . Kitaba ismini veren maymun meselesi de ele alınan bir evrim kuramidir ve yazar biyolojik,tarihi,fizik,kimya vb. Disiplinler ile bilimin ışığında delillerini ortaya koymaktadır . Kitabın son kısmında da Hristiyanların kutsal kitaplarınin tutarsızlığıni dile getiren yazar hristiyan ilahiyatçılarinin da evrimi kabul ettiğini belirtir spoiler verdim kusura bakmayın iyi okumalar diliyorum
Ben Maymun muyum?
Ben Maymun muyum?Francisco J. Ayala · Fol Kitap · 2021146 okunma
72 syf.
5/10 puan verdi
Akıcı bir kitap dili var. Evrimin ne olduğu konusunda, neleri savundukları konusunda kısa ve öz, anlaşılır açıklamalar yapmış yazar. Evrimi savunma üzerine yazılmış tabiki de. Peki biz muhafakazarlar olarak yer miyiz böyle dil oyunlarını yemeyiz :) Kitabın son kısmında hem evrime hem de tanrıya inanmak mümkün müdür diye bir soru yönelip kendi cevabında; "evet, hem evrime hem de Tanrıya inanmak mümkündür, Aubrey Moore'un da dediği gibi; Evrim dinin düşmanı değil dostudur." diyerek kitabı noktalıyor. Ancak burada din ve din adamlarından kastı Müslümanlar değil diğer dinler üzerine, Müslümanlığı ve Müslüman alimleri hiç karıştırmıyor kitaba, papazların evrime verdikleri desteklerden bahsediyor ama :) Evrimde neyi savunmaya çalışıyorlar diye merak edenler okuyabilir ama onun haricinde okumak zaman israfı olur kısaca :)
Ben Maymun muyum?
Ben Maymun muyum?Francisco J. Ayala · Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi · 2014146 okunma