François de La Rochefoucauld

François de La Rochefoucauld

Yazar
8.5/10
19 Kişi
·
53
Okunma
·
31
Beğeni
·
2832
Gösterim
Adı:
François de La Rochefoucauld
Tam adı:
François VI, duc de La Rochefoucauld, le Prince de Marcillac
Unvan:
Fransız Düşünür
Doğum:
Fransa, 15 Eylül 1613
Ölüm:
Fransa, 17 Mart 1680
Örnek kadar bulaşıcı bir şey yoktur,
yaptığımız büyük iyiliklerin ve büyük kötülüklerin hepsi benzerlerini doğurur.
Kurnazlıkların en incesi, bize kurulmuş olan pusulara düşer gibi görünmeyi iyi bilmektir; ve insanın en kolay aldatıldığı zaman başkalarını aldatmaya çalıştığı sıralardır.
Dürüstlük taslayan insanlar, kusurlarını başkalarından ve kendilerinden gizleyenlerdir; gerçek dürüst insanlarsa bu kusurları çok iyi bilen ve itiraf edenlerdir.
135 syf.
·8 günde·9/10
Bir kaç yerde La Rochefoucauld'un sözlerini okudum. Beni gerçekten etkileyecek sözlerdi. Biraz araştırınca Nietzsche gibi düşünürlerinde bu yazarı okuduğunu öğrendim. Bu yazar aslında yazdıklarını bastırmak istememiş ama kendisine ait olmayan ifadelerinde ona ithaf edilmesini engellemek için kitabı bastırmış. Yazarın iki kitabı var ancak Türkiye'de sadece birine ulaşılabiliyor. Yazar en başta kendini tanıtıyor , bu kısmını komik bulabilirsiniz. "Oldukça hareketliyimdir, hatta gereğinden biraz fazla, söz söylerken bana çok işaret yaptıracak kadar." şeklinde ifadesini biraz kendimle özdeştirip yazara aşırı sempati beslediğimi itiraf edebilirim. Özdeyişler, bana Freud'u anımsattı. Davranışların içsel kökeniyle ilgili çok özdeyiş var. Kadınlara karşı biraz taraf tutulduğunu üzülerek söylüyorum ancak 1613 te doğan biri için anlaşılabilecek bir durum. Siyasal, kadınsal, ahlaksal... özdeyişlerden oluşuyor. Altını çizdiğim, bunu kesinlikle kullanmalıyım dediğim çok özdeyiş var. Altını çizdiklerimin hepsini paylaşırsam görgüsüzlük olur ama yine de dayanamayıp yazacağım.
135 syf.
·Puan vermedi
Geçenlerde ortaokul yıllarımda notlar aldığım defterimi buldum ve defterin yarısı bu adamın sözleriyle doluydu. Yıl 1997 ya da 98 olması lazım. O dönem beni epey etkilemiş sanırım. Şimdi tekrar okudukça o yılları hatırlıyorum.
135 syf.
·Beğendi·9/10
Ben kitabın çok eski tarihli bir basımını okudum. Gerçekten etkilendiğimi söyleyebilirim. Soluksuz okudum. İlginç bir eser, genelde bu tarz kitapları başlayıp bitirdiğim hatta pek okuduğum da söylenemez. Fakat yazarın hayat hikâyesini kısaca okuduktan sonra neler yazdığına neler düşünüp paylastigina dair bir merak uyandırdı bende. Benim izlenimim yazar kötümser olduğu düşüncesi uyandırıyor fakat hissettirdiği gerçekçilik, yaşadığı olumsuzluklar ve içinde bulunduğu dünyaya uyumsuz yaşamının getirdiği bir nefret ürünü gibi düşündürsede başta yazıları, günümüz dünyasında da geçerliliğini koruduğunu farkedince fikriyatta ağır basıyor. Ben şahsen begendim güzel ve okunası bir yapıt. Ayrica kendi ağzından kendini tasvir edisine de hayran kaldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
François de La Rochefoucauld
Tam adı:
François VI, duc de La Rochefoucauld, le Prince de Marcillac
Unvan:
Fransız Düşünür
Doğum:
Fransa, 15 Eylül 1613
Ölüm:
Fransa, 17 Mart 1680

Yazar istatistikleri

  • 31 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.