Geri Bildirim
Fred Halliday

Fred Halliday

10.0/10
1 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
216
Gösterim
Adı:
Fred Halliday
Unvan:
İrlandalı Akademisyen, Yazar
Doğum:
Dublin, İrlanda, 22 Şubat 1946
Ölüm:
Barselona, İspanya, 26 Nisan 2010
Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 Pazartesi günü saat 18.45 ile 20.30 arasında gökyüzünden indirilmiş değildir ve 158 mebusun oylarıyla "alelacele" verilmiş bir kararın sonucu da değildir.
Ankara'nın karşısında cephe alan İstanbul basını bu acelecilik iddiasını her zaman ileri sürmüştür. Ne var ki, toplum olaylarını bir ya da birkaç kişinin birdenbire yaratabileceklerini sananlar hep bu yanlış düşünce içindeydiler. Tarihin, insan iradelerini aşan sürükleyici gücünü hesaba katmayanlar, her şeyi "sübjektif" kişisel isteklerin ürünü sayanlar, her zaman yanılmışlardır.
Yanılmaların en büyüğü ve en affedilmezi, gerçeği görmemekten, görememekten ya da görmek istememekten doğmuştur. Devrimin gerçekçiliği, bir milletin eğilimlerini, yeteneklerini keşfetmeye dayanır.
Devrimi o çevreler anlayamazdı. Ne Çerkeş'te cami kapısına şapka aleyhinde beyanname asanlar ne de Maraş'ta bir 16 Ocak günü, elde bir bayrak, "şapka giymeyeceğiz!..." diye Süleyman oğlu Mahmud'un peşinden gidenler anlamak istemişlerdir.
Onlar, tarihsel irtica olaylarının o zamanki son halkalarıydı. Küçük kafalardı. Küçük kafalar büyük bir devletle bağdaşamazdı.
Türk Devrimi, Batı ve Doğu arasındaki ateşli vadiden geçerek yolunu çizmiştir. Kendi yolunu. Öz yolunu. Her çeşidiyle saltanatçı, komünist, sömürgeci, himayeci, ırkçı ve teokratik şekilleri ve sistemleri reddederek, yıkarak, parçalayarak çizmiştir bu yolu. Bu yol, sırf siyasal değil, aynı zamanda ideolojik bir "bağımsızlık" yolu olmuştur. Bu yol Türk Devrimi'nin özelliklerini, Türk Devrimi de yaşattığımız ya da yaşatmaya çalıştığımız, geliştirmekle ödevli bulunduğumuz sosyal (ekonomik) ve siyasal düzenin yapısını saptamıştır.
Atatürkçülük bu oluşun felsefesidir.
...Meşrutiyet'in verdiği örnek, verebileceği ders çok, çok pahalıya mal olmuştu: Hürriyet adına savaşmış olanlar, bir gün hürriyeti getirmiş, Meşrutiyet'i kurmuş olsalar bile, istibdata sapabilirlerdi. Bir Abdülhamid yerine birçok Abdülhamid ortaya çıkabilirdi. En kötü istibdat, türlü nedenlerle kişi ve zümre baskısı kuran ve bunları demokratik "müesseseler" ardında gizleyen şekildi ve durmadan hürriyeti siper ettiği için istibdatların en tehlikelisiydi.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fred Halliday
Unvan:
İrlandalı Akademisyen, Yazar
Doğum:
Dublin, İrlanda, 22 Şubat 1946
Ölüm:
Barselona, İspanya, 26 Nisan 2010