Funda Başak Dörschel

Funda Başak Dörschel

Çevirmen
7.1/10
8 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
153 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Youtube kanalımdaki inceleme videosu: https://youtu.be/ZrSTd058T4E

Bu kitap insanlarla hayvanlar arasındaki farkı gösteren aslında biz insanların ne kadar aşağılık birer varlık olduğumuzu yüzümüze tokat gibi çarpan bir eser. Bugün bile hayvanlara yapılan işkencelerin ardı arkası kesilmiyor. Sıradan vatandaşların bu hayvan düşmanlığını bir kenara koyalım, bu kitapta çok sevilen sanatçı Madonna’nın öldürdüğü Sülün’ü, dahi diye anılan Thoman Edison’ın 6000 voltluk bir enerji ile sirk filini idam edilişine ön ayak olması ki sırf icat ettiği ürünün reklamı için, ünlü psikolog Harry Harlow’un maymunlar üstünde yaptığı deneyler ve daha fazlası var…

Biz insanlar ne yazık ki dünyanın sadece bizler için yaratıldığını düşünüyoruz, oysa tek bir hayvanın eksikliği doğanın dengesini alt üst ettiğini ne zaman öğreneceğiz, soru işareti.

Kitap karamsarlığın yanı sıra mizahi bir dil de içeriyor ki dozu iyi ayarlanmış mizahi bir dil daha iyi anlatmak açısından en etkili kullanım yöntemidir. Bu dünyada vahşi olan bizler miyiz yoksa hayvanlar mı bunun seçimini yapacağımız güzel bir eser. Yine çok bilinmeyen, çok okunmayan ya da gözden kaçmış bir kitap, bunu da ikinci tavsiyem olarak aktarmış oldum.
340 syf.
·Puan vermedi
Aldıkları seçkin eğitime, sunulan imkanlara rağmen dikiş tutturamayan tiplere tamamen kaybetmeden son bir telafi şansı verilir, “dönüşüm “ adı verilen bu sistem kaybedenlere yeni bir hayat önermektedir. “Looser” çiftimiz teklife balıklama atlar ama sistem hiç de umdukları gibi çıkmaz. Gelecek zamanların yeni teknoloji ve ekonomik düzenlemelerinin bireylere dayattığı köleleşmeyi eleştiri gibi okunabilir. Hevesle başlayıp sonunda az biraz hayalkırıklığı yaşanabilir (bana öyle oldu, vaktiniz bolsa okuyun) #lukekennard #dönüşüm
153 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Insanlar ve hayvanlar arasında pek bir fark olmadığını gözler önüne seren bir kitap okumanızı tavsiye ederim.. okuyan herkes kendinden bir pay çıkaracaktır. Hayvanlar öldürülmek için değildir.
153 syf.
·Puan vermedi
On farklı öykü, herbirinde yolları farklı şekilde kesişen bir insan ve bir hayvan, oldukça ilginç, etkisi kullandıktan bir süre sonra ortaya çıkan retard ilaçlar gibi bir kitap bu. (her zamanki gibi kapak tasarımı rezalet)
340 syf.
·Puan vermedi
Amerikalı yazar William Zinsser, üslupta mizahı “Çok az yazar önemli bir konudan bahsederken mizahın en iyi araçları ve bazen de tek araçları olduğunun farkındadır,” diye anlamlandırıyor. Buna en güzel örneklerden birinin ve belki de ilkinin H.B. Stowe’un 1852 yılında kaleme aldığı “Tom Amca’nın Kulübesi” adlı romanı olduğunu düşünüyorum. Zira içinde bulunduğu toplumu mizahla hicvetmesi, köleliğin kaldırılmasında önemli etkenlerden biri olarak anılmasını sağlıyor.

Ayrıca mizahi yapıtlar arasında “sıradanlığın ironisini” ele alanları daha etkileyici ve eğlendirici buluyorum. Yani çevrelerinde eksantrik durumlar gerçekleşirken karakterlerinin alelade tepkiler verip sıradanlıklarından ödün vermemelerinin -hatırlarsanız Fargo dizisinin karakterlerinde de benzer özellikler vardı- yapıtlarına ayrı bir tat kazandırdıklarına inanıyorum.

Bunlardan neden mi bahsediyorum? Çünkü yazımızın ana konusu olan Luke Kennard’ın “Dönüşüm” adlı kitabında da aynı tat bulunuyor. Ayrıca Dönüşüm, yazarın ilk romanı olmasının yanı sıra Nebula Kitap’ın dilimize çevirdiği ilk eser de oluyor. Konu olaraksa ne Tom Amca’nın Kulübesi’ne ne de Fargo’ya benziyor. Zira eser, ekonomik sistemi ele alıyor ve yeriyor. Gelin hep birlikte önce konusuna akabindeyse üslubuyla diğer unsularına göz atalım.

Mustafa İzmirli

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...a-hicvedilen-sistem/

Yazarın biyografisi

Adı:
Funda Başak Dörschel

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.