Furkan Çirkin

Furkan Çirkin

Yazar
8.8/10
11 Kişi
·
15
Okunma
·
2
Beğeni
·
200
Gösterim
Adı:
Furkan Çirkin
Unvan:
Yazar
Doğum:
Konya, 1992
1992 yılında Konya’da doğdu.
İki üniversite terk etti (Boğaziçi Edebiyat ve Kadir Has Reklamcılık).
İki üniversite bitirdi (İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Felsefe).
İstanbul Üniversitesinde Kamu Hukuku yüksek lisansını tamamladı.
Aynı üniversitede Kamu Hukuku doktora öğrenimine devam ediyor.
Yedi yıl ve yirmi üç sayı boyunca Yelkensiz Şiir Dergisini çıkardı. Kanon 2010 dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Şiirleri; Varlık, Sincan İstasyonu, Orlando,Babylon, Kanon 2010, Yelkensiz, Yaşam Sanat, Son Gemi, Yokuş ve Etki gibi dergilerde yayınlandı.
Tanrı bir yaratır bir öldürür
İnsansa hep öldürür
Ya da hiç

Yani binlercesini öldürürsen zafer olur, birini öldürürsen cinayet

Peki ya birini binlerce kez öldürürsen ne olur küçük kız?
Yani binlercesini öldürürsen zafer olur, birini öldürürsen cinayet
Peki ya birini binlerce kez öldürürsen ne olur küçük kız?
''Furkan Çirkin'in şiiri sistemin topluma öğrettiklerini değil, farklı, aykırı olanların üzerinde ısrarla duruyor. Ailenin, toplumun ve dinin bireylere vermek istediği davranış , tutum ve inanış biçimlerinin anlamsız değerlerine nihilist tutum almış ve bunda da ısrarını sürdüreceğe benziyor.''

Şiiri Özlüyorum Dergisi - Mayıs Haziran 2020 / 95. Sayı - s. 56
Furkan Çirkin
Sayfa 56 - Şiiri Özlüyorum Dergisi
64 syf.
·Beğendi·9/10
Furkan Çirkin yakınlarda kitabını (Nihilist Alarm, Artshop, Kasım 2019, 2. Baskı) okuma şansı bulduğumuz bir genç şair. Ayırt edici bir biçem sağlamlığı var. Bundan ayrılmayan şairanelikten uzak üslubunu düşünsel ve estetik olanı şiirinde buluşturma gayretinden alıyor gibi. Aşil’in topunu da burada sanki: Felsefe estetiğe mi, estetik felsefeye mi hakim olacak şiirinde? Buna dikkat ederse, edebiyatımızın genç benzerliğinde ayırt edici bir şair olarak belirmesi çok olanaklı.

-Ferruh Tunç

https://www.gercekedebiyat.com/...eri-ferruh-tunc/4182
64 syf.
·Beğendi·8/10
https://edebiyatburada.com/...aki-merkezi-yankima/

Varlığın sürekli devinen hızı içinde olgulara bağlı olayların tümünün tesadüfi oluşuna inanış aşamasında hepimiz belli oranda aynı görüş içine yerleşiriz. Belli kadim sistemlere tabi gibi duran bu zincirleme düzeneğin içinde üst ciddiyet arayışı sürerken toplumların en etkin bağlanma aracı olur dil; yadsımanın da kayışı rolünü üstlenir. Çünkü rastgele olduğu düşünülen şey – şeyler muhakkak kolaylıkla yadsınabilmek için ertelenir. Fakat burada sormak gerekliliği hissettiğim bir soru gelip kafama yerleşiyor: Yadsımanın, gerçek olanı tanımlamada en hünerli araçlardan biri oluşu göz ardı edilebilir mi? Ya da yadsımanın artık gerçekten evrensel uyarıcı etkenleri hizmete çağırması gerekli midir? Bizi gelip bu noktada, olumluluk ve olumsuzluk hissini ölçülü bir tezat kullanımıyla ortaya koyarak ‘ hiç ’ kavramının mantığı gereği ne ona ne buna bağlanmadan, şansa bırakılamayacak derecede değerli sözün zaviyesinden ‘‘ işte büyük karmaşa işte muhteşem düzen ’’ e bakmaya davet ediyor Nihilist Alarm.

Furkan Çirkin’ in ilk kitabı olan Nihilist Alarm, geçtiğimiz yılın son aylarında Artshop Yayıncılık’ tan çıktı. Kitap sırasıyla; ‘ Yontuk Rutin ’, ‘ Sayın Şair ’ ve ‘ Aşk ve Hiç ’ başlıkları altında toplanan üç bölümden oluşuyor. Genç bir şairin ilk kitabında genellikle ilk beklenen ana etken kitabın oluşturulmasında izlenmiş olan tutarlılıktır. Bu yönüyle baktığımızda kitabın içeriğini oluşturan bölümlerin nasıl bir işçilik ve şiiri elden bırakmayan düzenle bir araya getirildiğini görüyoruz. Göze çarpan en önemli özelliklerin başında ise, şairin kimliğini kurma aşamasında belki de çekimser yaklaşacağı, varlık-yokluk gibi kavramların yaşam gailesi içinde gerçeği tam merkeze koyup metafizik sorunsalları da harca katan bir söylemi oluşturuyor olması. Bu açıdan ‘ Nihilist Alarm ’ ı okumaya başladığımda aklımda belki hep bilinen ama çoğunluk sümen altı edilen başat sorunlardan birisi belirdi: Tefekkür edip doğruluğuna inandığımız her duygu, düşünce peşi sıra tezatını da bünyesinde barındırırken, herkesçe kabul görebilecek tek bir gerçekliğin ortaya çıkabileceği küçük bir olasılık ihtimali pekalâ düşünülebilir mi? Metafizik bir bulanma hali.

...
...
50 syf.
·Beğendi·9/10
Furkan Çirkin’in İkinci Şiir Kitabı ‘‘ŞER/H’’ Klaros Yayınlarının Dip Serisinden Çıktı. Şer/h, şiir dosyası olarak İsmet Kemal Karadayı Onur ve Şiir Ödüllerinde övgüye değer bulunmuştu. Kitap, Edip Cansever’den Attila İlhan’a, Yunus Emre’den Nesimi’ye kadar birçok şairin birer mısrasına atıfla aynı formatta yazılmış olan şiirlerden oluşuyor.


‘‘rimle gördüm rimle bildim rimle yaşadım seni’’ –Cemal Süreya

Gözlerinin sığından kalbinin derinliklerine açılıyorum
Yani sakin hârelerden hırçın çarpıntılara
/
Zaten bütün kramplar en ummadık anlarda girer

Ve bir gazel ‘kalbine çimdik atmayı öğren’ der
‘Çünkü artık hiçbir deniz boğulmaya değer değil’


Furkan Çirkin:

1992 yılında Konya’da doğdu. Ankara ve Malatya’da farklı Fen ve Anadolu liselerinde okuduktan sonra üniversite giriş sınavlarında il birincisi olarak İstanbul’a geldi. Farklı üniversiteleri bir müddet devam ettikten sonra bıraktı (Boğaziçi, Kadir Has). İstanbul Üniversitesinde Hukuk ve Felsefe bölümlerini yüksek onur öğrencisi olarak bitirdi. Birincilikle girdiği İstanbul Üniversitesi Kamu Hukuku lisansüstü eğitiminde yüksek lisansını tamamladı ve doktora programına devam ediyor. İstanbul Üniversitesinde ve Adana BTÜ’de Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde anayasa hukuku alanında araştırma görevlisi olarak çalıştı. Hâlihazırda Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku anabilim dalında çalışıyor.

2014-2015 yılları arasında Beyazıt kampüs ortamında beş sayı boyunca Ramak şiir fanzinini çıkardı. 2013-2020 yılları arasında yirmi dört sayı boyunca Yelkensiz şiir dergisini, başta İstanbul olmak üzere Eskişehir, Adana, İzmir, Ankara gibi birçok şehirde çıkardı. Kanon 2010 edebiyat dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Günümüz şiiri üzerine incelemelerin yer aldığı Şiiranaliz kitabını iki arkadaşıyla birlikte kaleme aldı. Farklı şiir dergilerine ve fanzinlere doğrudan ya da dolaylı olarak katkıda bulundu. Şiir üzerine yazmış olduğu yazıları bazı dergilerde yayımlandı. Şiirleri ve kitapları üzerine kaleme alınmış olan eleştiri ve inceleme yazıları birçok mecrada yayımlandı. Bazı seçkilerde şiirleri yer aldı. İlk şiir kitabı Nihilist Alarm 2019 yılında, ikinci şiir kitabı Şer/h 2020 yılında yayımlandı. Birçok şiir ödülünde adı anıldı.

Şiirleri; Varlık, Eliz, Orlando, Babylon, Kanon 2010, Yelkensiz, Etki, Yaşam Sanat, Yokuş ve Sincan İstasyonu gibi dergilerde; Deli ve Hayalhane gibi fanzinlerde; Eleştirel Kültür, Son Gemi ve İlkyaz gibi çevrimiçi mecralarda yayımlandı. Şiir üzerine yazıları, röportajları ve şiirleri üzerine yazılan yazılar; Şiiri Özlüyorum, Evrensel, Yeni Çağrı, Edebiyat Burada ve Gerçek Edebiyat gibi dergi, gazete ve çevrimiçi mecralarda yayımlandı.


Kitapları:

- Nihilist Alarm, Artshop, Şiir, 2019.
- Şer/h, Klaros, Şiir, 2020.


Şiir Ödülleri:

- 2015 YDÜ Üniversiteler Arası Şiir Yarışması / Birincilik Ödülü
- 2016 Adana Yaşam Sanat Derneği Şiir Yarışması / Üçüncülük Ödülü
- 2016 Eskişehir Sanat Derneği Genç Şiir Ödülü / Mansiyon Ödülü
- 2016 Dil Derneği Gürhan Uçkan Şiir Ödülü / Başarısıyla Öne Çıkan
- 2016 Arkadaş Zekai Özger Şiir Ödülü / Adı Anılan
- 2019 Muammer Hacıoğlu Şiir Ödülü / Jüri Özendirme Ödülü
- 2019 İsmet Kemal Karadayı Onur ve Şiir Ödülleri / Övgüye Değer

Yazarın biyografisi

Adı:
Furkan Çirkin
Unvan:
Yazar
Doğum:
Konya, 1992
1992 yılında Konya’da doğdu.
İki üniversite terk etti (Boğaziçi Edebiyat ve Kadir Has Reklamcılık).
İki üniversite bitirdi (İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Felsefe).
İstanbul Üniversitesinde Kamu Hukuku yüksek lisansını tamamladı.
Aynı üniversitede Kamu Hukuku doktora öğrenimine devam ediyor.
Yedi yıl ve yirmi üç sayı boyunca Yelkensiz Şiir Dergisini çıkardı. Kanon 2010 dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Şiirleri; Varlık, Sincan İstasyonu, Orlando,Babylon, Kanon 2010, Yelkensiz, Yaşam Sanat, Son Gemi, Yokuş ve Etki gibi dergilerde yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.