Furkan Selçuk Ertargin

Furkan Selçuk Ertargin

Tasarımcı
9.5/10
40 Kişi
·
107
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
540 syf.
·22 günde·10/10
Elhamdülillah ilk cildi bitirebildim. Siyer alanında ciltli okuduğum ilk eser oldu. Çocukluğumdan beridir ara ara okuduğum tüm siyer çalışmalarından çok çok daha geniş bir içeriğe sahip. Darısı ikincisi olan Medine dönemi cildini bitirmeye inşaallah.

Eserden azıcık bahsedecek olursam. Celaleddin Vatandaş'ın kaleme aldığı siyerde öne çıkan durum, Kur'ân-ı Kerim'in kaynak olarak merkeze alınmış olması. Özellikle Hz. Peygamber'in şahsiyet özelliklerinden ve sıfatlarından bahsedilirken âyetlere sık sık atıflarda bulunuyor. Kur'ân'ın peygamber tasavvuru esas alınıyor ve aynı zamanda Hz. Peygamber'in de Kur'ân'ın belirttiği ideal insan tipinin kusursuz örneği olduğu vurgusu üzerinde duruluyor. Dönemin inanç, sosyal yaşantısı, kültürü, anlayışı ve siyasi durumu , hakkında açıklayıcılığı ve kaynaklar ışığında verdiği bilgiler birçok konuda aydınlanmama yardımcı oldu. Çok şey öğrendim bu noktada. Özellikle vahyolunan geçmiş yaşama ait peygamber kıssalarını risalet dönemi ile ilişkilendirilip örnek olarak dönemin insanlarına sunulmuş olması, Kur'an'da kendini tekrar eden kıssalar değil de birer delil olması, beni bildiklerim noktasında daha iyi aydınlattı. Ve en çok da Peygamberimizin hayatına dair bildiğim bazı olayların aslının farklı olduğunu mantıklı delil ve kaynaklarla öğrenmiş oldum.

Çok yeterli bir inceleme olmamış olabilir. Affola :)...Peygamberimiz (sav) in hayatini okumak için kaynak arayışında olan herkese tavsiyemdir. :)
592 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Elhamdülillah ikinci cildi de (29 günde de olsa) bitirmek nasip oldu. Bu cildi de severek okudum. Sadece ilk cilde göre daha yavaş ilerledi. Siyer okuması yapmak isteyip karar verememiş olan kardeşlerim varsa tavsiye ederim.
Allah Resulü, sevgili Peygamberimize (as) ve ashabına selam olsun.
592 syf.
·Beğendi·9/10
Eser siyer kitabı olmasına rağmen çoğu kez okurken tefsir tadı da alıyorsunuz. Celalettin Vatandaş her konuyu aşama aşama ele alarak süreci kavrama konusunda okuyucuya oldukça kolaylık sağlayabilmiştir. Özgün üslubu ile özellikle kendimiz ve günlük hayatımızla ilişkiler kurdurarak geçmiş ve gelecek ile de etkili bir köprü kurabilmiştir. Olayları duygusal yoğunluğa fazla bulamadan mantıksal bir çerçevede algılanmasına dikkat edilmiştir. Okuyucunun süreci tüm gerçekliği ile kavraması ön plana çıkarıldığından sürece odaklanılmıştır. Uzun lafın kısası bir siyer eseri okumaksa niyetiniz sağlam bir başlangıç için Celalettin Vatandaş'ı tercih edebilirsiniz. Not: Bol sticker ve fosforlu kalem edininiz..
540 syf.
İki ciltten oluşan kitabın birinci cildi Mekke Dönemi olarak isimlendirilmiş. Peygamber Efendimizin risalet öncesi dönemiyle başlayan kitap, Peygamber Efendimizin insanları İslam'a davetiyle devam ediyor. İkinci Ciltte ise Medine Dönemi anlatılıyor. Titiz bir çalışmanın sonucu hazırlandığını okuyucusuna belli etme konusunda sıkıntı yaşamayan kitapta özellikle vurgulanan konular; İslama davet, davetin safhaları ve davetin metodu.. Bu yönüyle diğer birçok siyer kitabından ayrılan kitap daha çok sosyolojik arka plan ve nüveler sunuyor. Kitapta vurgulanan hususlardan bir diğeri de vahiy sürecinin eğitici ve dönüştürücü yönü. Kur'an'ın peygamber tasavvuru ve Hz. Peygamber'in de Kur'an'ın belirttiği ideal insan tipinin kusursuz örneği olduğu vurgusu kitabı benzerlerinden ayıran en önemli konuların başında geliyor...
592 syf.
·12 günde·10/10
Açıkçası bu eserin 1. cildini kendimi kaptırarak okumuştum. 2. Cildi yani Hz. Muhammed'in Hayatının Medine dönemini biraz sıkılarak okudum. Sıkılarak okumamın tek nedeni yazarın üslubu yahut hikayenin daha az çekici olması değil, tamamen savaşa ilgisizliğim nedeniyle idi. Bekleneceği üzere Medine dönemi savaşların, askeri harekatların, anlaşmaların yoğun olduğu bir dönem. 1. cildiyle beraber 2. cildinin de muhakkak okunması gerektiğini düşünüyorum. Yazar, ayetlerin nüzul sebeplerine de zaman zaman yer verdiğinden dolayı, Kuran'ı Kerim'le birlikte okuyanlar için iyi bir kaynak oluşturuyor.
540 syf.
·31 günde·10/10
Hz. Muhammed'i başında bulutla gezen biri olarak değil; insan Peygamber olarak okumak, hikayesi daha dokunaklı ve empati kurmaya daha müsait bir örnek olarak sunduğu için okunmaya değer bir kitaptır.
540 syf.
·10/10
Peygamberimizin hayatının Mekke döneminin anlatıldığı birinci cilt kitabıdır. Kitabın en sevdiğim özelliği tarihsel sıralama ile anlatılmasıdır. Dönemin arap toplumu hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek olayların daha iyi yorumlanması amaçlanmış gibidir. Temel kaynak olarak Kuran-ı Kerimden faydalanılmış ve tartışmalı meselelerin ayrıntılarından kaçınılarak meselenin ruhuna dikkat çekilmiştir. İlk okunması gereken siyerlerden...
592 syf.
·Puan vermedi
Kitabın bu ikinci cildinde medine dönemi anlatılmaktadır. Ilk ciltte olduğu gibi vahiy temelli yaklaşımla, islam devletinin kuruluşuyla sonuçlanan savaşlar anlatılmaktadır. Yazarın 20 yılın üzerinde bi hazırlık sonucu yazdığını ifade ettiği bu eser okunması gereken siyerler arasında ilk sıralarda yer alabilir.
Kitap kanıta dayalı bilgilerle okuyucuyu yakalıyor bu sebeple bana ciddi Güven verdi yazar. Anlatmaya başladığı andan itibaren okuyucuya güven veriyor mekke ve mwdine olarak iki aşamada yazmasıda peygamberimizin öekke ve medine yaşantısını daha
İyi kavramamızı sağlıyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Furkan Selçuk Ertargin

Yazar istatistikleri

  • 107 okur okudu.
  • 21 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.