Furkan Selçuk Ertargin

Furkan Selçuk Ertargin

Tasarımcı
9.6/10
147 Kişi
·
427
Okunma
·
0
Beğeni
·
120
Gösterim
Adı:
Furkan Selçuk Ertargin
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
540 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir kitabı satın almadan önce hakkında araştırma yaparım, huyumdur. Bu kitabı araştırırken hazırlanmasının 13 sene sürdüğünü okuyunca rakamı abartılı bulmuştum. Tamam başlangıç ve bitiş tarihi doğru olabilirdi ama aradaki sürecin boşluklarla dolu olduğunu düşündüm. Lakin okuyunca gördüm ki kitap 13 senelik yoğun bir çalışmanın ürünü.

Öncelikle okuduğum en iyi siyer, şahsen Martin Lings 'in Hz. Muhammed'in Hayatı dan bile daha kaliteli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap peygamber efendimizin doğumundan kısa bir süre önce başlayıp vefatı ile son buluyor. Bu bilindik bir siyer vasfı, doğru. Peki bu kitabı ayrı kılan nedir?

Öncelikle en beğendiğim kısmı, kitap sürekli ayetler ve peygamberimizin hayatı hakkında bağlantı kuruyor. Muhtelif olayların alt yapısını hazırlayıp, izah ettikten sonra hangi ayetin indiğini açıklayarak Kuranı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu anlamda kitap için kısmen bir tefsir de diyebiliriz. Ayrıca bunun yanında çok gerçekçi bir peygamber profili çiziyor. Kitapta kendisini güneşli havalarda bulut takip eden, düşmanlarına her an korku salan bir peygamberden çok olaylar karşısında üzülen, ayetin tesellisine ihtiyaç duyan, bazen çekinen, çeşitli zorluklar yaşayan bir peygamber görüyoruz. Yazarın sosyoloji profesörü olması da anlatılan olayların daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor zira yazar kitapta sürekli inen ayetlerin yada yaşanan olayların topluma nasıl yansıdığını işlemiş. Arap toplum yapısını ve kültürünü bu kadar iyi anlatabilmesi kafamda bir çok parçanın yerine oturmasını sağladı.

Neyse kısacası harika bir kitap. İki cildin toplam 1100 sayfa olduğuna da bakmayın, ben de ilk elime alınca bir ürkmedim desem yalan olur ama kitap 5-10 sayfalık bölümlerden oluşuyor. Dili de gayet akıcı. Bitirdiğimde 400-500 sayfalık bir roman bitirmiş gibi hissettim. Siz de muhtemelen kolaylıkla okursunuz.

Celaleddin Vatandaş hocamızın, ellerine emeğine sağlık. Tavsiyemizdir.

Hz. Muhammed'in Hayatı Martin Lings
540 syf.
·22 günde·10/10 puan
Elhamdülillah ilk cildi bitirebildim. Siyer alanında ciltli okuduğum ilk eser oldu. Çocukluğumdan beridir ara ara okuduğum tüm siyer çalışmalarından çok çok daha geniş bir içeriğe sahip. Darısı ikincisi olan Medine dönemi cildini bitirmeye inşaallah.

Eserden azıcık bahsedecek olursam. Celaleddin Vatandaş'ın kaleme aldığı siyerde öne çıkan durum, Kur'ân-ı Kerim'in kaynak olarak merkeze alınmış olması. Özellikle Hz. Peygamber'in şahsiyet özelliklerinden ve sıfatlarından bahsedilirken âyetlere sık sık atıflarda bulunuyor. Kur'ân'ın peygamber tasavvuru esas alınıyor ve aynı zamanda Hz. Peygamber'in de Kur'ân'ın belirttiği ideal insan tipinin kusursuz örneği olduğu vurgusu üzerinde duruluyor. Dönemin inanç, sosyal yaşantısı, kültürü, anlayışı ve siyasi durumu , hakkında açıklayıcılığı ve kaynaklar ışığında verdiği bilgiler birçok konuda aydınlanmama yardımcı oldu. Çok şey öğrendim bu noktada. Özellikle vahyolunan geçmiş yaşama ait peygamber kıssalarını risalet dönemi ile ilişkilendirilip örnek olarak dönemin insanlarına sunulmuş olması, Kur'an'da kendini tekrar eden kıssalar değil de birer delil olması, beni bildiklerim noktasında daha iyi aydınlattı. Ve en çok da Peygamberimizin hayatına dair bildiğim bazı olayların aslının farklı olduğunu mantıklı delil ve kaynaklarla öğrenmiş oldum.

Çok yeterli bir inceleme olmamış olabilir. Affola :)...Peygamberimiz (sav) in hayatini okumak için kaynak arayışında olan herkese tavsiyemdir. :)
540 syf.
Siyer alanında yazılmış en iyi kitapların başında geliyor. Dili çok hafif, yormuyor sanki akıcı bir roman okuyorsunuz. Hz. Muhammed'in (sav) hayatını bu kitaptan bakın bir de. Celaleddin Vatandaş gerçekçi ve olabilecek en iyi şekilde yazmış. Evde tıkılmış halde okunabilecek en iyi kitaplardan biri, kaçırmayın derim ben. :))
592 syf.
·19 günde·10/10 puan
Bir kitabı satın almadan önce hakkında araştırma yaparım, huyumdur. Bu kitabı araştırırken hazırlanmasının 13 sene sürdüğünü okuduğumda rakamı abartılı bulmuştum. Tamam başlangıç ve bitiş tarihi doğru olabilirdi ama aradaki sürecin boşluklarla dolu olduğunu düşünmüştüm. Lakin okuyunca gördüm ki kitap 13 senelik yoğun bir çalışmanın ürünü.

Öncelikle okuduğum en iyi siyer, şahsen Martin Lings'in kitabından daha kaliteli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap peygamber efendimizin doğumundan kısa bir süre önce başlayıp vefatı ile son buluyor. Bu bilindik bir siyer vasfı, doğru. Peki bu kitabı ayrı kılan nedir?

Öncelikle en beğendiğim kısmı sürekli ayetler ve peygamberimizin hayatı hakkında bağlantı kuruyor kitap. Çeşitli olayları alt yapısını hazırlayıp, izah ettikten sonra hangi ayetin indiğini açıklayıp kuranı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu anlamda kısmen bir tefsir de diyebiliriz kitap için. Ayrıca bunun yanında çok gerçekçi bir peygamber profili çiziyor. Kendisini güneşli havalarda bulut takip eden, düşmanlarına her an korku salan bir peygamberden çok olaylar karşısında üzülen, ayetin tesellisine ihtiyaç duyan, bazen çekinen, çeşitli zorluklar yaşayan bir peygamber görüyoruz kitapta. Yazarın sosyoloji profesörü olması da anlatılan olayların daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor zira yazar sürekli inen ayetlerin yada yaşanan olayların topluma nasıl yansıdığını işlemiş kitapta. Arap toplum yapısını ve kültürünü bu kadar iyi anlatabilmesi kafamda bir çok parçanın yerine oturmasını sağladı.

Neyse kısacası harika bir kitap. 1100 sayfa olduğuna da bakmayın, ben de ilk elime alınca bir ürkmedim değil ama kitap 5-10 sayfalık bölümlerden oluşuyor. Dili de gayet akıcı. Bitirdiğimde 400-500 sayfalık bir roman bitirmiş gibi hissettim. Siz de muhtemelen kolaylıkla okursunuz.

Celaleddin Vatandaş hocamızın, ellerine emeğine sağlık. Tavsiyemizdir.

Hz. Muhammed'in Hayatı Martin Lings
592 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Eser siyer kitabı olmasına rağmen çoğu kez okurken tefsir tadı da alıyorsunuz. Celalettin Vatandaş her konuyu aşama aşama ele alarak süreci kavrama konusunda okuyucuya oldukça kolaylık sağlayabilmiştir. Özgün üslubu ile özellikle kendimiz ve günlük hayatımızla ilişkiler kurdurarak geçmiş ve gelecek ile de etkili bir köprü kurabilmiştir. Olayları duygusal yoğunluğa fazla bulamadan mantıksal bir çerçevede algılanmasına dikkat edilmiştir. Okuyucunun süreci tüm gerçekliği ile kavraması ön plana çıkarıldığından sürece odaklanılmıştır. Uzun lafın kısası bir siyer eseri okumaksa niyetiniz sağlam bir başlangıç için Celalettin Vatandaş'ı tercih edebilirsiniz. Not: Bol sticker ve fosforlu kalem edininiz..
592 syf.
·13 günde·10/10 puan
Celalettin Vatandaş bu kitabına tam 12 yılını vermiş. 12 yıllık emek ile yoğrulmuş ayetler ile hadisler ile sahih kaynaklar ile yazılmış iki ciltlik bu eseri benim yazdığım kaç cümle anlatabilir ki. Zaten kitabın mahiyeti ayrı bir öneme sahipken birde bunu ele alışı, üslubu ayrı bir değerli geliyor. Hani filmlerde yazarlar ya bazen. Gercekten hayat öykülerinden esinlenilmistir diye. Bu filmlere daha bir derin anlam katar. İşte bu kitap var ya. Tamamen gerçek. Bir resul, bir öğretmen, bir insan, bir baba, bir eş, bir arkadaş, bir komşu, bir tüccar, bir yönetici kısacası her alanda mükemmel olanı anlatan bu kitaba ne diyebilirim. Dedim ya anlatılandan dolayı zaten büyük bir saygı duyduğum bu kitabı birde 12 yıl da tamamlamış. Allah razı olsun. Allah cennete vesile eylesin. Daha önce demiştim. Siyer bir ihtiyaçtır diye. Açlıktir. Ama şunu fark ettim ki doyumu olmayan bir açlık. Şu an beynimde Resulullah dönüyor. Sahabe dönüyor. Eşleri, savaşlar, ümmet ile iç içe olması. Rabbim gerçek manası ile O'nun izinden gidenlerden eylesin. Kitabı çok beğendim. Kesinlikle öneriyorum. Okuyun, okuyun, okuyun. Allah ilmimizi arttırsın ve ilmi ile muamele edenlerden eylesin. Kitap yüklü merkeplerden değil. Selam ve dua ile...
540 syf.
·Beğendi·10/10 puan
KESNLİKLE OKUYUN!
Siyeri bilmeden Kur’an anlaşılmaz. Peygamberi bilmeden de islamı yaşamaya çalışıyoruz.Bu yüzden de siyer okumalıyız. Bu siyerde beni o dönemlere götürdü ve Peygamberimizin insani özelliklerinin üzerinde durması, her bilgiye kaynak göstermesi, dilinin su gibi akıcı olması, herkese hitap etmesi, Kur’an’ı nüzul sırasına göre belirtmesi, o dönemin özelliklerini çok güzel açıklamasından dolayı okunmalı.
540 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10 puan
Siyer bir ihtiyaçtır. Yüreği islam için atan bir insanın ilk sarılması gereken eserlerden biridir aslında. Ben başlangıç konusunda biraz hata yaptım. Elhamdülillah yanlış bilgiler edinmedim. Ama eğer siyeri ilk sıralara bıraksaydım öğrendiklerim daha çabuk hayatilik kazanırdı. Hadis külliyati devirmekten önce o söz ve davranışlara sahip olanı güzelce tanımak gerekir. Nerede ne koşulda söylenmiş o sözler, o olaylar ne koşulda yaşanmış... Geç kalmış olabilirim ama nefes alıyorsak hala fırsat var demektir. Kitap peygamber efendimizin(s. a. v) hayatını ayetler ve geçerli kaynaklar eşliğinde anlatıyor. Bu da kitaba daha güzel bir hava katıyor. Ayetler ile müşriklere verilen cevaplar, zulüm karşısında tutum ve davranışlar siyer açlığını doyurabilecek ölçüde. Tabi bunun ardından başka ve derin bir siyer daha okunması taraftarıyım. Zaten bizlerin yapması gereken de bu değil mi? Durmadan yenisine başlamak. Bu bir iş olur, kitap olur, ders olur... Saadete gelecek olursam kitabı çok beğendim ve sayfa sayısı sizi ürkütmesin. Düzenli okumada gayet akıcı bir kitap. Yazarın anlatımı gerçekten tebrik edilesi. İlk kitabı bitirdim. Darısı en kısa zamanda ikincisine de. Selam ve dua ile..
540 syf.
·Puan vermedi
Rasulullahın hayatını ayetler ışığında ele almış sadece siyer konusu altında değil itikad , davet , tefsiri içine alan naçizane bi eser günümüzde islam dendiğinde akla gelen , onlarca yanlış anlaşılan konuları anlamak için yararlı bi eser Allah yazardan razı olsun .

Yazarın biyografisi

Adı:
Furkan Selçuk Ertargin

Yazar istatistikleri

  • 427 okur okudu.
  • 94 okur okuyor.
  • 258 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.