Gabino Iglesias 

Gabino Iglesias 

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
okuyor-dolu
16
Okunma
v3_begen_dolu
0
Beğeni
goz
98
Gösterim
Erhan
ucnokta_yatay-1
192 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Karnağız (karın+ağız) Ayrıksı Kitap'ın bizarro serisinden çıkardığı ilk kitabı. Goodreads'de "Coyote Songs" ın yazarı olarak geçen bizim ise hiç tanımadığımız Gabino Iglesias'ın saçma bir kitabı bu. Bizarro edebiyat için Wikipedia'da "Sadece garip olmaya çalışmayan, ama aynı zamanda dikkat çekici, düşüncelerimizi provoke eden ve en önemlisi okuması keyif veren bir tür" olarak geçiyor. Eğer bir kitap sırf garipliğinden dolayı okuyucuyu kazandıysa o bizarro oluyor anladığım kadarıyla. Peki bu kitap keyif veriyor mu, ama okuyucuyu bağlıyor mu? Göreceli biraz. Bilen bilir, saçmanın bağladıkları adlı blogumla saçmaya azami değeri verip, yazılarımda/şiirlerinde tamamen olmasa da kısmen saçma bir yazım tarzını benimseyen biriyim. Bu kitabı da bu yüzden listeme eklemiştim zaten. Daha çok bizarro noir diye tanımıyorlar bu kitabı okuyanlar, yani kara saçma. Film noir tarzı bir senaryoyu bilim kurgu ve saçma ile harmanlayıp sunuyor yazar. Sanki +18 saçma bir anime seyrediyor gibisiniz belki de. Megacorp var, genetik mutasyonlar var, karında çıkan pis bir ağız var, ampute striptizci kız arkadaş var, siber böcekler var, japon B-filmleri ayarında bolca gore var. Başka ne var, yazarın (ya da çevirmenin bilmiyorum) gereksiz sululukları var hikayede. Douglas Adams ya da Terry Pratchett'a öykünen yazarımız sağdan soldan giriyor 15 kısa bölüm boyunca. Komik şeyler çıkıyor nadiren ama genellikle küfür ve şiddet üzerinden bir yerlere varmaya çalışıyor. Şahsen beni fazla tatmin etmedi roman fazla. Ama ben zaten gore filmleri de sevmem. Değişik bir şeyler okumak isteyip yukarıda belirttiğim şeylere aşina olanlar ya da kıllanmayanlar okuyabilir bence. Diğerleri yayınevinin diğer kitaplarını bekleyebilirler. Yok ben yerli ve milli bir şeyler okumak istiyorum diyenler için saçma öykülerinden bir şeyler gönderebilirim ben de :) İyi okumalar.
Karnağız
yildiz
8.5/10 · 16 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
192 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Bu kitap daha önce hiç duymadığım pek fazla örneğinin de olmadığı bir türde yazılmış. Bu türün adı Bizarro kurgu, uçuk yazın. Bu tür hicve, absürt ve grotesk ögelere yer veren bir çağdaş bir yazın türü. Kitabın konusuna gelecek olursak Halk MegaCorp tarafından yönetiliyor. MegaCorp nasıl yaşamalarını istiyorsa öyle yaşıyorlar. Bu yönetim geldikten sonra herkes bir çeşit mutasyona uğruyor. Ana karakterimizin mutasyonu da karnında susmayan her şeye burnunu sokan bir ağız oluşması. Bu ağız onun hayatını etkiliyor. Hatta onu bir suça bulaşması için ikna bile ediyor. Aslında kitap konusu bakımından 1984 adlı kitaba benziyor. Yani kitapta yönetim eleştirisi, halkın buna uyum sürecinden bahsedilmiş. Kitabın dili ağır değil kolayca okunuyor. Ancak biraz fazla argo ve küfür kullanılmış bunu da belirtmek isterim.
Karnağız
yildiz
8.5/10 · 16 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Selam dostlar Anormal bir kitabın yorumu ile geldim Ülkemizde henüz alternatifi olmayan bir türle yazılmış bir kitap Karnağız. Bizarro kurgu, uçuk yazın deniyor bu türe. Bahsettiğimiz uçuk yazın hicve, absürt ve grotesk öğelere yer veren çağdaş bir yazın türü. 2000li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız yayınevleri tarafından tanıştırılan bu tür David Lynch ya da Tim Burton filmlerinin edebiyat dünyasındaki karışılığı olarak tanımlanır. Nasıl bir anlatımdır bu; tuhaf, uçuk, saçma, gerçeküstü ve absürt. Yeraltı Edebiyatı bu yazın türünün en yakın olduğu türdür diyebilirim benzememesine rağmen Hala ne anlattığımı anlamadıysanız şöyle söyleyeyim “ ya hu bu ne saçma sapan gerçek dışı şeyler yazmışsın?” diye yorumlayacağınız bir yazı türü Yalnız yazar bunu yazarken sizi kitaba bağlı kalmanız için iyi bir kurgu ve iyi bir betimleme yapması gerek. Yoksa saçma birşeyi kim neden sayfalar dolusu okusun ki? Kitapta ucundan 1984 göndermesi ile yönetim eleştirisi ve halkın buna uyum sağlamaktaki zorluğu anlatılmış. Halk MegaCorp tarafından yönetiliyor ve bu yönetim geldikten sonran herkes bir çeşit mutasyona uğruyor. Kiminin fare kuyruğu çıkıyor, kiminin tepesinde göz, kiminin yüzünde göğüs oluşuyor. Bizim karakterimizin de karnında susmak bilmeyen ve her şeye burnunu sokan bir ağız oluşuyor. Kitap boyunca karakter ile karnındaki ağzın hem kişisel sorunları hem de yönetim biçimini yorumlayışlarını okuyoruz. Merakla okutturduğunu kabul etmeliyim Benim için farklı bir deneyimdi. Yeni bir tür ile tanışmama vesile olan 1000kitap.com/ayriksikitap a teşekkürlerimle
Karnağız
yildiz
8.5/10 · 16 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.