Gabino Iglesias 

Gabino Iglesias 

Yazar
8.2/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Gabino Iglesias 
Baskıcı bir iktidar biçiminin ortadan kalkmasının, kahrolası resmî prosedürlerin sonu anlamına gelmediğini anlamıştım. MegaCorp iktidara geldiğinden beri bildiğim şu şeyi hatırlamak can sıkıcı oldu. Hegemonya enerji gibidir. Dönüştürülebilir ama asla yok edilemez.
"Ölüm yeni başlangıçlar getiriyordu. Herkesin Yeni Dünya'mızdan öğrenmesi gereken bir dersti bu. Son, aynı zamanda bir başlangıç demekti."
"Şehir bana daima, her an büyük bir felaket olmasını bekliyormuş gibi görünürdü, bir yerlerden ölüm fırlayacakmış gibi, kozmik bir hareketli kargaşa kutusu gibi, veba ve kan saklı Pandora Kutusu gibi, gecenin sopasıyla kırılacak tehlikeli çılgınlarla dolu kahrolası bir pinyata gibi. . . "
“Hayır, umutsuzluğum bana bir suçlu gibi davranılmasından kaynaklanıyordu. Böylesi bir muamele, iyi bir insan olduğunu düşünenler için sindirilmesi zor bir şey olabilir.”
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Selam dostlar
Anormal bir kitabın yorumu ile geldim
Ülkemizde henüz alternatifi olmayan bir türle yazılmış bir kitap Karnağız. Bizarro kurgu, uçuk yazın deniyor bu türe. Bahsettiğimiz uçuk yazın hicve, absürt ve grotesk öğelere yer veren çağdaş bir yazın türü. 2000li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız yayınevleri tarafından tanıştırılan bu tür David Lynch ya da Tim Burton filmlerinin edebiyat dünyasındaki karışılığı olarak tanımlanır.

Nasıl bir anlatımdır bu; tuhaf, uçuk, saçma, gerçeküstü ve absürt. Yeraltı Edebiyatı bu yazın türünün en yakın olduğu türdür diyebilirim benzememesine rağmen Hala ne anlattığımı anlamadıysanız şöyle söyleyeyim “ ya hu bu ne saçma sapan gerçek dışı şeyler yazmışsın?” diye yorumlayacağınız bir yazı türü
Yalnız yazar bunu yazarken sizi kitaba bağlı kalmanız için iyi bir kurgu ve iyi bir betimleme yapması gerek. Yoksa saçma birşeyi kim neden sayfalar dolusu okusun ki?

Kitapta ucundan 1984 göndermesi ile yönetim eleştirisi ve halkın buna uyum sağlamaktaki zorluğu anlatılmış.
Halk MegaCorp tarafından yönetiliyor ve bu yönetim geldikten sonran herkes bir çeşit mutasyona uğruyor. Kiminin fare kuyruğu çıkıyor, kiminin tepesinde göz, kiminin yüzünde göğüs oluşuyor. Bizim karakterimizin de karnında susmak bilmeyen ve her şeye burnunu sokan bir ağız oluşuyor. Kitap boyunca karakter ile karnındaki ağzın hem kişisel sorunları hem de yönetim biçimini yorumlayışlarını okuyoruz.

Merakla okutturduğunu kabul etmeliyim
Benim için farklı bir deneyimdi. Yeni bir tür ile tanışmama vesile olan @ayriksikitap a teşekkürlerimle
192 syf.
Kitabın arka kapağında diyor ki "bu kitap her kafaya göre değil, herkes sevmez herkes okuyamaz". Gerçekten de öyle. Uçuk fantezi bilimkurgu vs tarzında okuduğum ilk kitaptı. Ilk 40 50 sayfasında olayı anlamaya çalışmakla geçirdim zamanı. Sonrasında ise olaylar olaylar. Karnında sivilce ile başlayan ve ağız olarak son bulan bir uzvun çıkması sonucu Karnağız olarak adlandırılan adamın aşık olmasını, karnında çıkan ağız ile aşık olduğu kadının kendisini aldatmasını ve sonrasındaki olayları anlatıyor. Kitabı hem öneriyor hem önermiyorum. Okuyun görün bence ^^
192 syf.
·8/10
Kitabın konusundan bahsetmeden önce şunu söylemem lazım arka kapak yazısında da bahsettiği üzere kitap her kafaya göre değil. Kitabı okurken de bu durumu daha net bir şekilde anladım. Öncellikle bunun nedeni kitabın Uçuk yazın türüyle yazılmasıdır. Peki bu tür nedir ?

"Bizarro kurgu yani uçuk yazın hicve, absürt ve grotesk öğelere yer veren çağdaş bir yazın türüdür. 2000'li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri'nde bağımsız yayınevleri tarafından tanıştırılan bu tür David Lynch ya da Tim Burton filmlerinin edebiyat dünyasındaki karşılığı olarak tanımlanıyor. Bizarro yani uçuk yazın tuhaflığı, saçmalığı, uçukluğu ve gerçeküstü dünyasıyla öne çıkıyor.

The Guardian bu tür için söyle diyor:" Sırasıyla itici, aptalca ve kaba. Ama aynı zamanda en iyisinden ilginç, zekice ve iyi yazılmış.Aynı zamanda hem kötü hem de iyi olmayı becerebilen edebi bit tür okumaya değerdir.""

Tür, Yeraltı Edebiyatına benzese de hayal gücünün etkisinin fazla olması ile bu türden ayrılıyor. Kitabı okurken yazarın hayal gücünün ve fantezilerinin derinliğine şaşırdığımı belirtmek isterim.

"Bu türde sadece uçuk ve tuhaf olmak tek amaç değildir, aynı zamanda etkileyici ve her şeyden öte okuması eğlenceli olmalıdır. Okuyanı düşünmeye de sevk etmelidir. Uçuk yazın metinlerinde gerçek dünyaya uygulandığında tuhaf olanın norm, absürt olanın başat olduğu değişken bir evren yaratılır."

Kendi hayalindeki Dünya'yı okurken yazarın zeki biri olduğunu fark ettim. Uçuk anlatımın içine yerleştirdiği bazı cümlelerde eleştirisini de yapıyor. Özellikle de sisteme yapıyor bu eleştirsini.

Kitabı okurken fark ettiğim bir şey yazarın George Orwell'ın 1984 adlı eserinden etkilenmesi oldu. 1984 esintilerini hissettim bu kitapta. O kitap gibi bir Dünya sunuyor bize. 1984 kitabındaki Okyanusya burada oluyor size MegaCorp. Okyanusya gibi bir yer değil MegaCorp. Bu durumu sadece sistem üzerindeki eleştirisi için dedim. Okyanusya baskıcı bir toplum tabi MegaCorp'un da bazı kuralları ve bu kurallara uymayınca işkence yöntemleri de var. Bunun için çalışanlar kişiler var. Kuralları uymayanları yaklayan ana karakterimiz David Dedmon gibi.

Dedmon Avcı olarak çalıştığı bu yerde sevgilisinden bir virüs kapıyor ve karnında bir sivilce çıkıyor. Tabi bu sivilce zamanla bir ağza dönüşüyor. Evet yanlış okumadınız bir ağza. Ama ne çeneci ne konuşkan aç bir ağız. Karnında bu ağız ile yaşarken olanlar oluyor. Bir gece sarhoşken Marie, Dedmon ve ağız Phillipe'in yaşadıkları onların hayatının rotasını garip bir çıkmaza sürüklüyor. Phillipe'in Dedmon'u sürekli Marie'yi öldürmesini için manipüle ederken Dedmon iç sesini dinleyemez bir halde bulur kendini. Phillipe'in dinlediğinde hayatı bir anda bambaşka olur MegaCorp'ta.

Mutasyona girmiş insanların, hayvanların özelliklerini taşıyan insanların yaşadığı bir yer MegaCorp. Mesela yılan gibi sürünen, tıslayan gardiyanlar var. Hırsız böcekler var. Acı çekmekten hoşlanan insanlar var. Hatta vücutlarına acılı işkenceleri kendilerine yaptırdıkları yerler de var. Garip enteresan bir Dünya MegaCorp.

Kitapta beni ekleyen kısmı sonu oldu. Ben başka türlü olur diye düşünüyordum. Bu yüzden beni şaşırttı ve beni şaşırtan kitapları okumayı sevdiğim için kitabı beğendim. Kitabın sonunda hayatın anlamını yaşamın kendisini düşünmemi sağladı yazar. Kitabı kapatırken de kendime şunu dedim: Hoşgeldin Uçuk Yazın.

Ancak kitabın +18 olduğunu içinde argo ve cinsel içeriklerin olduğunu söylemem gerekiyor. (Kitap Uçuk Yazın türünde yazıldığı için bu durum sizin için önemliyse kitabı ona göre okumanızı tavsiye ederim.)
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitap daha önce hiç duymadığım pek fazla örneğinin de olmadığı bir türde yazılmış. Bu türün adı Bizarro kurgu, uçuk yazın. Bu tür hicve, absürt ve grotesk ögelere yer veren bir çağdaş bir yazın türü.
Kitabın konusuna gelecek olursak
Halk MegaCorp tarafından yönetiliyor. MegaCorp nasıl yaşamalarını istiyorsa öyle yaşıyorlar. Bu yönetim geldikten sonra herkes bir çeşit mutasyona uğruyor. Ana karakterimizin mutasyonu da karnında susmayan her şeye burnunu sokan bir ağız oluşması. Bu ağız onun hayatını etkiliyor. Hatta onu bir suça bulaşması için ikna bile ediyor.
Aslında kitap konusu bakımından 1984 adlı kitaba benziyor. Yani kitapta yönetim eleştirisi, halkın buna uyum sürecinden bahsedilmiş.
Kitabın dili ağır değil kolayca okunuyor. Ancak biraz fazla argo ve küfür kullanılmış bunu da belirtmek isterim.
192 syf.
·9/10
İşkenceye varan fanteziler, fantezileri gerçekleştiren işkenceciler. Sitemin dışında yaşayanları avlayan bir görevli. Mutasyon. Hem de küresel mutasyon. Ve tabii ki aşk. Ama biraz garip. Ve yine fanteziler. İntikam. Ceza. İçsel hesaplaşma. Ve daha niceleri. Öyle bir dünya yaratmış ki Gabino Iglesias en çılgın düşten (veya kabustan) daha delice. Ama durup düşündüğümüz de aslında o kadar da uzak değiliz sanki bu karabasandan.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Karnağız – Gabino Iglesias
•Ölümle yüz yüze gelmenin tek iyi tarafı şu: Hayatın küçük zevklerinin değerini anlıyorsun.
•Devrim mi? Bunun için ordunuz olmalı.
•Hayır, umutsuzluğum bana bir suçlu gibi davranılmasından kaynaklanıyordu. Böylesi bir muamele, iyi bir insan olduğunu düşünenler için sindirilmesi zor bir şey olabilir.
^
^
Karnağız!
Görsel dikkat çekse de kitap içerisinde ki bazı kısımları +18 durumuna dikkat ederek elinize alıp okumalısınız. Kitap Uçuk Yazın türünde yazılmasından ötürü herkes sonunu getiremeyebilir.
Aslında inanılmaz güzel bir şeklide kaleme alınmış kurgu var karşımızda. Çok küçük bir detaylandırmak gerekirse Dedmon Avcı olarak çalışıyor ve sevgilisinden bir virüs kapıyor. Kısa bir süre sonra karnında çıkan sivilce bir ağza dönüşüyor. Tam olarak ağız mı ?
Evet ağız komik ama hikaye bu şekilde başlıyor. Ağız Phillipe’nin büyümesi ile hikaye ilerliyor ve sonu beklenmedik bir şekilde bitiyor.
Sinir bozucu bir ağız ve ilginç işkence yöntemleri olan bir kitap…
Düşünsene sabah uyanıyorsun ve evinde hırsız böcekler var eşyalarını çalıyor.
Hapishane de gardiyanlar bildiğin sürüngen🤭
İşin en tuhaf yanı ise acı çekmeyi seven insanlar var! Bacağının kesilmesinde haz duyanlar
•Kitap bittikten sonra düşündüğüm şey ise bu kitap katil ruhlu bir kişinin eline geçerse şayet burada bulunan işkence yöntemlerini kişiler üzerinde uygular.
Gerçekten de ilginç bir kitap tek tavsiyem argo kelimelerden rahatsızlığınız olmayacaksanız okuyunuz derim. Kurgu inanılmaz farklı eee adı üstünde Uçuk Yazın Türünde yazılmış bir kitap…
Karnağız kitabını okur düşünür grubumdan @kafkahayrani ile okudum analizler güzeldi teşekkür ederim eşlik ettiğin için 🤗
#kitapyorumum
#karnağız #gabinoiglesias #kızkızatoplandıkokuyoruz

Yazarın biyografisi

Adı:
Gabino Iglesias 

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.