1000Kitap Logosu
Galileo Galilei
Galileo Galilei
Galileo Galilei

Galileo Galilei

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
22 Kişi
72
Okunma
49
Beğeni
1.463
Gösterim
Unvan
İtalyan Astronom, Fizikçi, Mühendis, Filozof ve Matematikçi
Doğum
Pisa, İtalya, 15 Şubat 1564
Ölüm
Arcetri, İtalya, 8 Ocak 1642
Yaşamı
Galileo Galilei (d. 15 Şubat 1564 – ö. 8 Ocak 1642), İtalyan astronom, fizikçi,mühendis, filozof ve matematikçi idi. Rönesans'ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan bilim adamına “gözlemsel astronominin babası”, “modern fiziğin babası” ve “bilimin babası” gibi isimler takılmıştır. Gözlemsel astronomiye katkılarının arasında Venüs'ün evrelerinin teleskopik kanıtı, Jüpiter'in en büyük dört uydusunun keşfi (Galileo'nun uyduları adı verilmiştir) ve güneş lekelerinin gözlemi ve analizi bulunmaktadır. Galileo ayrıca uygulamalı bilim ve teknoloji alanında da çalışmış ve geliştirilmiş bir askeri pusula ve başka aletler icat etmiştir. Galileo'nun güneş merkezciliği ve Kopernikçiliği yaşadığı dönemde daha çok dünya merkezcilik ve Tycho sistemi yaygın olduğu için tartışma konusu olmuştur. Astronomlar ona sık sık karşı çıkmış ve güneş merkezli bir sistemin yıldızsal paralaks gözlemlenmediği için mümkün olmadığını savunmuşlardır. Bu konu 1615 yılında Roma engizisyonu tarafından soruşturulmuştur ve bunun yalnızca bir olasılık olduğu sonucuna varılmıştır. Galileo daha sonra 'İki Ana Dünya Sistemi Üzerine Diyalog' kitabında bu görüşünü savunmuştur. Kitabın Papa 8. Urban'a ve Cizvitler'e bir saldırı niteliğinde olduğu düşünülmüş ve Galileo itibar kaybetmiştir. Engizisyon tarafından yargılanan Galileo'nun dalalet suçu işlediğinden şüphelenilmiş ve Galileo hem yazdıklarından caymaya zorlanmış hem de hayatının geri kalanını ev hapsinde geçirmeye mahkum edilmiştir. Ev hapsindeyken en başarılı çalışmalarından olan İki Yeni Bilim'i yazmış ve bu kitapta kırk yıl öncesinde yaptığı kinematik ve maddelerin kuvveti ile ilgili çalışmalarına yer vermiştir.
Gordon Freeman
İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog'u inceledi.
640 syf.
·
5/10 puan
Fizikçi değilseniz ve ya fizik olaylarına vakıf değilseniz sizi fizik kurallarının nasıl işlediğine ikna edecek bir kitaptır.. Çok sıkıcıdır işiniz gücünüz yoksa okuyun. Kitabın amacı, yazıldığı dönemde baskın olan kilise yönetimine dünyanın merkezde olmadığını ve başka çeşitli fizik kurallarını tevazu içerisinde anlatmaktır. Böyle yeni kavramları böyle yobaz birine anlattığı için son derece yavaş ve basit ilerler. Bu yüzden sıkıcıdır. Dönemin zorluklarını anlamak için iyi bir kitap. Ama cidden sıkıcı. Bitmiyor.
İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Yunus
Dante'nin Cehennemi Üzerine Dersler'i inceledi.
304 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI... Kitabı ilk elime alışımda içimde muazzam bir heyecan vardı. Çünkü yazarı çocukluktan beri duyduğumuz o meşhur Galileo idi. Bütün eserlere saygım vardır. Lakin bu eser beni zerre olsun hiçbir şekilde etkilemedi. Tüm bunları neden söylüyorum size sebebini açıklayayim. Daha önce Dante'nin ilahi komedya eserini okudum. Orda her ne kadar görmediğimiz bilmediğimiz cehennemden bahsetmiş olsa da insanlığa güzel mesajlar verilmek için yazılmıştı. Ve hakketen de eser okunmaya değerdi. Ama bu eser... Yani nasıl söyleyeyim size, siz hiç bilmediğiniz görmediğiniz bir yer hakkında sanki sıradan bir yapıymış gibi kalkıp matematik fizik kullanan bir inşaat mühendisi gibi nasıl cehennem hakkında bu kadar derinlemesine bilgi verebiliyorsunuz anlamış değilim. Kitabın büyük bir kısmı yazar üşenmemiş bir dünya hesaplama bile yapmış. Valla okuduğum en tuhaf eserlerden biri oldu. Ben Galileoyu keşke hep dış dünyadan ibaret tanımış olsaydım dedim. Bence okunmayacak kadar değersiz bir eser. Puanlama dahi vermedim. Ama merak edip okumak isteyen varsa buyursun okusun. Yüzde yüz inanıyorum ki okuduktan sonra bana hak vereceklerdir.
Dante'nin Cehennemi Üzerine Dersler
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Atakan Güngör
İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog'u inceledi.
%73 (470/640)
·
7/10 puan
Ya zar zor okunan bir kitap. Zaten içindekiler şu an aklı olan insanın bildiği şeyler. Akademik araştırma yapmıyorsanız okumanıza gerek yok. Üç kişinin kendi arasında diyalogları var. Sürekli Dünya, onun dönmesi, yer çekimi vb. gibi şeyler üzerine günümüze göre çok temel bir şekilde anlatıyor.
İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog
OKUYACAKLARIMA EKLE
2