1000Kitap Logosu
Resim
Geçerken Dergisi

Geçerken Dergisi

Dergi
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
136 Kişi
711
Okunma
97
Beğeni
2.532
Gösterim
Tam adı
ISSN: 2717-9990
Doğum
Ankara, Türkiye, Ekim 2020
Yaşamı
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gençlik, kültür ve sanat dünyasına yönelik, "Güzel bir iz bırakmak için" sloganıyla aylık çıkarılacak "Geçerken" dergisinin ilk sayısı yayımlandı. İlk olarak "Diyanet İlmi", 1968'de "Diyanet", 1979'da "Çocuk" ve 2019'da "Diyanet Arapça İlmi" ile "Aile" dergilerini yayımlayan Başkanlık, süreli yayıncılık alanında çıkardığı dergilere bir yenisini ekledi. "Güzel bir iz bırakmak için" sloganıyla aylık yayımlanan "Geçerken"in ilk sayısında, yazar A. Ali Ural, şair yazar Hüseyin Akın, Dergah Genel Yayın Yönetmeni Ali Ayçil, Muhit dergisi Genel Yayın Yönetmeni şair yazar İbrahim Tenekeci, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Aykut Ertuğrul ile yazar Rasim Özdenören, yazı, söyleşi ve kitap önerileriyle yer aldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Twitter hesabından derginin tanıtımına ilişkin paylaşımında, "Söz gençlerde. Diyanet İşleri Başkanlığımız yarım asırlık dergicilik tecrübesine yeni bir sayfa daha ekliyor. Geçerken dergisinin gençliğimize, kültür ve sanat dünyamıza hayırlar, güzellikler getirmesini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı. "Geniş bir yazar kadrosu ve genç kalemlerin yer aldığı yayın olacak" Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü ve derginin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başkanlığın 1956'da süreli yayıncılığa başladığını belirtti. Bu kapsamda gençliğin soruları, sorunları, ilgileri ve okuma tercihlerine yönelik eserlerin yayımlandığını anlatan Kurt, şunları söyledi: "Gençlerin takip ettiği ve zihnindeki var olan sorulara da içerisinde cevap bulabilecekleri bir süreli yayınımız olması gerektiğinden hareketle gençlik dergimizi çıkardık. Geçerken dergisinde İslam'ın özüne ve aslına yönelik bilgiler olmakla birlikte edebiyat, kültür, sanat, medeniyet ve bilime dair yazılar da yer alacak. Çok geniş bir yazar kadrosunun ve genç kalemlerin yer aldığı bir yayın olacak." Kurt, dergide sabit yazarların yanı sıra her ay farklı yazarların yer alacağını vurgulayarak, "Dergi, e-satış üzerinden alınabiliyor ama 2021'de abonelik uygulamasıyla daha sistemli bir hale dönüştüreceğiz." diye konuştu. "Hayattan geçerken iyi iz bırakma insana verilen temel sorumluluktur" Gençliğe yönelik süreli yayınlara da değinen Kurt, şunları kaydetti: "Gençliğe yönelik dergilerde manevi, ahlaki ve dini bilgi verilmesi noktasında iyi niyetli yapılan başarılı yayınlar var ama yayıncılıkta hiçbir şey fazla değildir. Bu temel ilkedir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak şüphesiz bizim de söyleyecek sözümüz, verecek mesajımız var. 'Geçerken' ismini de hayatı, dünyayı ve varlığı bir anlamda hissedip düşünülmesi noktasında özel bir isim olarak belirledik. Dünya hayatının gelip geçiciliğine, insanın dünyada bir yolcu olduğuna vurgu yapılması amaçlanmıştır. Hayattan gelip geçerken iyi bir iz bırakma sorumluluğu, insana verilen temel sorumluluktur. Gençlerimizin bunu hissedip bu bağlamda düşünce üretmeleri için bu ismi verdik."
48 syf.
·
16 günde
·
10/10 puan
Her yazısı birbirinden güzeldi. Bilgiyi, hüznü, eğlenceyi ufak ufak tattıran harika bir okuma şöleni oldu benim için. Genç okurlara şiddetle tavsiye ederim. Yazarların arasında da birçok genç olduğu için bazen okurken insanın yazma hevesi de gelmiyor değil. Sanki sen de yapabilirsin bir dene diyor içimdeki ses..
Okuyacaklarıma Ekle
48 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Geçerken dergisi, Peygamber Efendimizin, “Dünyada ben, bir ağaç altında gölgelenen, sonra da onu terk edip giden bir yolcu gibiyim.” hadis-i şerifinden ilham alıyor ve gençlerin hayatında güzel bir iz bırakmayı amaçlıyor. Dergide bu ay; GÜVEN ADIGÜZEL KİRAZIN TADI 4 / SUAVİ KEMAL YAZGIÇ EDEBİYAT NE İÇİN? 6 / NAİME ERKOVAN BAYRAM ARİFESİ 9 / CEMİLE AĞAÇ YILDIRIM BİR YAZI BİR ÇİZİ 10 / SELMA MAŞLAK JACK LONDON’IN YAZMA SERÜVENİ 12 / HÜSEYİN AKIN KISA GÜNÜN KÂRI 16 / MUSTAFA MERTER ÜÇ TAVSİYE 17 / CEMAL ŞAKAR İLE SÖYLEŞİ “ESER BİR TAŞMA HÂLİDİR; SÖYLEMEDEN EDİLMEYENDİR. TAŞMA İÇİN DİP AKINTISI ŞARTTIR, O AKAR DURUR, TAŞANLAR HEP ONA DAİRDİR, AMA O DEĞİLDİR.” 22 / NURSULTAN TAŞ HALININ İKİ UCU 25 / AHMET ÖZHAN AYAKÜSTÜ SORULAR 26 / HİLAL KOÇ HANCI İNSAN YOL BULMALI KENDİNE 28 / MEVLÜT UYANIK FİLOZOFLAR EŞLİĞİNDE EVRENİN NEDEN VE NASIL YARATILDIĞINA DAİR HİKEMÎ BİLGİNİN PEŞİNE DÜŞMEK 31 / HACER UYĞUR BAŞKA SESLER: GÖREV 32 / CANAN OLPAK KOÇ BÖYLE İDİLER YAŞARKEN: PEYAMİ SAFA 35 / ELİF EZGİ BEKTAŞ BÜYÜK ESER 38 / YOL SİZDEKİ KARŞILIĞI 40 / MUSTAFA IRMAKLI İNSANLIK ÖLÇÜSÜNÜN KIRMIZI ÇİZGİSİ 42 / AHMET MELİH KARAUĞUZ HATIRLANMA ARZUSU DOLU DÜNYADA UNUTULMA HAKKI 44 / MUSTAFA ÜNVERDİ DİN İSTİSMARINI ÖNLEMENİN İMKÂNI 46 / İSMAİL IRMACIK DON KİŞOT’U ÖLDÜRMEK 48 / FATMA ÜNSAL SÖYLENE SÖYLENE DEĞİŞMİŞ
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.