Geoffrey Parrinder

Geoffrey Parrinder

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Geoffrey Parrinder
Unvan:
Profesör
Doğum:
10 Nisan 1910
Dünyanın başka yerlerinde görülen kız bebeklerin öldürülmesi uygulaması, Hindistan'da ve özellikle Budizm'in hüküm sürdüğü dönemde hiç görülmemiştir.
Aşk en güçlü olandır, kural tanımaz ve insanı tutkuya gark eder. Ama aşk iki taraflı olmalıdır ve insanı cinsel birleşmenin hazlarına sevk etmelidir, çünkü kendisini sevmeyen bir kadına aşık olan adamın bedeni işkence ile yanar. Sonuç olarak sağduyuyla aşkın tadına varılmalıdır ve aşk karşılıklı olmalıdır.
İyi ile kötüyü ayırt edebilen,
Dünyanın reddettiğidir kadın;
Asil erkekler onu bir yana bırakır,
Yalnızca aşağılık olanlar ondan zevk alır.
381 syf.
·8/10
Binlerce sayfayla açıklanması gereken şeylerin, yüzlerce sayfayla açıklandığı kitapları sevmem anlaşılır olmaktan uzak gördüğüm için, yazar bunu önceden görmüş ki benim gibilerin varlığını reddetmeyip kitap başlangıcına "Hacı ben bu kitabı yazdım ama derin bilgiler içermiyor, ilerde daha iyilerinin yazılmasını umuyorum" demiş. Okumak biraz endişe verici oluyor haliyle şu cümleden sonra, neyse ki vazgeçirecek kadar değil.
İsminden de tahmin edeceğiniz üzere dünyadaki büyük dinleri ve onların cinsel yaklaşımlarını ele alıyor, bitirdiğinizde mutlaka bir şeyler öğretiyor ama yukarda da bahsedildiği gibi "binlerceyi yüzlerceye sığdırmaya çalıştığı için" yazılar arası kopukluk ve oradan oraya geçme göze çarpıyor. Neleri iyi yapıyor? İslam'ın cinsel yaklaşımını bizim "alim" dediklerimizden daha mantıklı açıklamaya çalışıyor, istisnasız her dinde kadınların aşağılanmasını gözler önüne serip "Ama şu şu din öyle değil" zırvalığına son veriyor ve son kısmı olan "modern etkiler"le gösteriyor ki "insan öğrenmeye başladıkça din yeni açıklamalar bulmak zorunda kalacak, yeni açıklamalar bulmak zorunda kalan her şey gibi değişecek ve ya bu değişim değiştirilmediği iddia edilenleri bitirecek ya da öğrenilene zıt olduğundan insanlar tarafından reddedilecek"

Yazarın biyografisi

Adı:
Geoffrey Parrinder
Unvan:
Profesör
Doğum:
10 Nisan 1910

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.