Giriş Yap

Giovan Maria Angiolello

Yazar
7.5
16 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
Vicenza, İtalya, 1451
Ölüm
1525

İncelemeler

Tümünü Gör
246 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Seyyahların Gözüyle Iran Dolayları 1500
Fatih Sultan Mehmed ve peşi sıra gelen dönemde İran ve dolaylarında halkın ve bazı savaşların durumlarını, şehirler ve yaşantılar hakkında objektif olmayan bilgiler içeren yine de dönem bilgileri için değerli bir kitap. Şah İsmail ve dönemi için bu seyyahların yazılarından ziyade Tufan Gündüz hocanın Şah İsmail kitabını okumak daha sağlıklı olacaktır. Bazı kısımları okuduğunuzda tarihi yanlışların düzeltilmiş doğru hallerini aşağıda dip notta zaten yazılmış. Dönemi merak edenler için okunabilecek bir eser.
Reklam
246 syf.
·
11 günde
·
8/10 puan
Akkoyunlular ve daha sonra Safeviler zamanında Doğu Anadolu ve İran. coğrafyasına gitmiş üç İtalyan seyyahın seyahatnamelerini bir arada toplamış bir kitap. Dönemle ilgili sosyal ve siyasi yapının görülmesi açısından güzel bir eser.
264 syf.
·
9 günde
·
5/10 puan
Taraflı bir kitap; Birçok tarihi veriyi bir kenara atsak, yazılanlara inanmamız mümkün olabilir. Ancak bilgilerimiz anlatılanlar kitabın tam aksine. Dönemde yaşamış birinin ağzından anlatılanlar olması nedeniyle dikkatli okudum ancak yazarın Türklere esir düşme ve hadim edilme nedeniyle Türk düşmanı olduğu bariz bir şekilde belli. Ayrıca yazarın ülkesinin Osmanlılara karşı çok güçsüz olması bunun başka bir nedeni... Ancak kitap dönemin canlı şahidinin ağzından çıktığından ilgiye değer...
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42